Anason Gitar Akorları

“Zakkum” isimli grubun en sevilen parçası “Anason”un orijinal tonundaki akorlarını paylaşıyoruz.

Zakkum-Anason-Gitar-Akorlarıı

Artık siz de “Anason” isimli parçayı, gitarınız ile orijinal tonunda akorlar ile çalabileceksiniz.


Zakkum-Anason-Gitar-Akorları

 

Gitar Akorları Geçişleri

Gitar üzerinde akor geçişlerini hızlandırabilmeniz için bilmeniz ve uygulamanız gereken çok fazla teknik ve yöntem bulunmaktadır. Bunların hepsini bilmen ve uygulayabilmek için uzun süreler gitar çalıp, tecrübelerinize katmış olmanız gerekmektedir.

Biz de bu yazıları zaten bu doğrultuda hazırladık. Fakat daha hızlı bir şekilde öğrenmeniz için bu yazıyı hazırladık, uzun süreli tecrübelere gerek kalmadan nasıl akor geçişlerinizi hızlandırabileceğinizi merak ediyorsanız, çok doğru bir sitedesiniz.

Sizler için bu bilgileri ve teknikleri hızlı ve kolay bir şekilde derledik, dilerseniz şimdi sizler için derlediğimiz bilgileri ayrı ayrı başlıklar dahilinde, gayet kolay bir aktarım süreci ile anlatmaya başlayalım

Gitar üzerinde, aynı akoru basabilmek için kullanabileceğiniz en az 2 yer vardır. Fakat bu yerlerden ve farklı basım şekillerinden bahsetmeden önce sizler için akor basarken gitarı nasıl tutmanız gerektiği konusunda bilgilendirelim.

Gitarınızı tutarken, resimde de gördüğünüz gibi, elinizde sanki bir elma tutuyor gibi şekillendirmeli, gitarın klavyesini bu şekilde tutmanız gerekli.

Yukarıdaki resimde, gitarın klavyesinde bulunan elin baş parmağının tam olarak nereye denk geldiğini görüyorsunuz, bunun amacı herhangi bir estetiklikten dolayı değil, tamamen tekniksel olarak o şekildedir.

Eğer parmağınızı tam oraya koymazsanız, her akoru rahat rahat basamaz aynı zamanda akor geçişlerini de rahat yapamazsınız. O parmağı oraya koyduğunuzda diğer parmaklarınızın hareket alanı genişler ve akorlar arası geçişi kolay yaparlar.

Aynı zamanda bu tutuşun yanı sıra bareli akorlar da mevcuttur. Akor basış şekillerinden biri bareli biri ise sırana la minör şeklindedir. Dilerseniz akor basma şekillerini nasıl öğrenebileceğinizi açıkalyalım.