Erturgut Sanat olarak bugün sizlerle birlikte 5 ileri keman tekniğini ele alacağız. Keman teknikleri, keman gelişimi sırasında çalışlarınızı doğru yapmanızı ve renklendirmenizi sağlayacaktır. Başlangıç seviyesinden profesyonel seviyesine kadar her seviyede öğreneceğiniz bir çok keman tekniği bulunmaktadır. Bugün sizler için eserlerde en çok kullanılan 5 keman tekniğini ele aldık..

5 İleri Keman Tekniği

Keman tekniklerini çalışırken kesinlikle doğru öğrendiğinize emin olmalısınız, tekniklere yanlış alışmanız durumunda düzeltilmesi oldukça zor olacaktır.. Bu nedenle öğrenme aşamasında her bir tekniği öğretmeninize teyit ettirmek çok önemlidir. Keman Kursu kampanyalarımız ve eğitimlerimiz hakkında bilgi almak için Buraya Tıklayın..

5 İleri Keman Tekniği

Çift Durak (Double Stops)

Uygun parmak hareketlerini kullanarak yayı her iki telin üzerine koyup aynı anda iki telde çalabilirsiniz. Bu, notalarda üst üste yığılmış iki not olarak gösterilir.

5 İleri Keman Tekniği

Üçlü Durak (Triple Stops)

Bir seferde üç nota çalmak için genellikle yayı doğru çekmeniz gerekir, bu kulağa çok zor gelse de aslında hiç de zor değildir. Söz konusu tekniğe hakim olarak bunu kolaylıklar gerçekleştirebilirsiniz..

5 İleri Keman Tekniği

Dörtlü Durak (Quadruple Stops)

Tahmin edebileceğiniz gibi bir seferde dört nota çalmaktır. Tekniği yapabilmek için yayı dört tellerin tamamında, genellikle aşağıdan yukarıya doğru çekin. Müzikte üst üste yığılmış dört nota gibi görünür; parçanın sonunda genellikle “akor” olarak görünür..

5 İleri Keman Tekniği

Doğal Harmonikler (Natural Harmonics)

Aslına bakılırsa bu bir fizik meselesidir. Bir teli matematiksel olarak ikiye böler ve parmağınızı hafif bir şekilde o telin üzerinde orta noktaya koyarsanız, verilen telden bir oktav daha yüksek olan hayalet bir tını üretirsiniz. 

5 İleri Keman Tekniği

Yapay Harmonicler (Artificial Harmonics)

5 İleri Keman Tekniği

Açık tel üzerinde, bu doğal harmonik dizisinin parçası olmayan bir harmonik oluşturmak istediğinizde, bunu teli kısaltarak veya bir parmağınızı doğru yere koyarak yapabilirsiniz. Bu göründüğünden çok daha kolay: İlk olarak, herhangi bir nota ilk parmağınızla (işaret parmak) basın. Ardından, dördüncü parmağınızı (serçe parmağınızı) normalde olması gereken yere koyun, ancak basmak yerine tele hafifçe basmadan dokunun. Bu, ilk parmağınızla bastığınız notayla aynı olan bir harmonik oluşturur.

Sizler için 5 ileri seviye keman tekniğini ele aldık. Aklınızda oluşan soru işaretleri ve daha fazlası için bize ulaşabilirsiniz..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Ayrıca enstrüman alım satımları için de bizlere ulaşabilir ve Ücretsiz Enstrüman Alım Rehberliğimizden dilediğiniz zaman yararlanabilirsiniz.. Mutlu, huzurlu günler dileriz..