Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizlerle ilginç ve bir o kadar da eğlenceli bir konuyu ele alacağız. Bugün ele aldığımız konumuz 3. Nesil Kahveciler Müziği.. En sevdiğiniz yerel kahve satıcısında bir fincan keyfi yaparken, evin ses sisteminden çıkan müziğe dikkat edin. Duyduğunuz yatıştırıcı ama ilgi çekici sesler, herhangi bir sayıda müzik türü olarak sınıflandırılabilir ve hemen hemen her çağdan gelebilirler. Yine de hepsinin ortak bir noktası var, değil mi? Arka planda oturacak kadar pürüzsüz ve melodikler, onları çekici kılmaya yetecek kadar müzikal gerilim var.

Softluk ve gerilim arasındaki bu mükemmel denge, onları kahveci gibi bir yer için ideal ses ortamı haline getiriyor. Bir düşünün: hepimiz yerel kahvehanelere farklı nedenlerle gidiyoruz. Bazen onlara bir ofis gibi kullanıyoruz. Diğer zamanlarda, oraya sosyalleşmek için gidiyoruz. Bazı sabahlar sadece girip çıkıyoruz ve diğer günlerde saatlerce çalışarak veya en sevdiğimiz yeni kitabı okuyarak geçiriyoruz. Bir sosyalleşme ortamı olarak kahveciler aynı anda pek çok amaca hizmet eder, oynadığı rolleri destekleyen müziğe ihtiyaç duyar. Şunu net olarak belirtmek gereki ki “Kahve dükkanı müziğine” ihtiyacı var.

3. Nesil Kahveciler Müziği

Yeni Karma Bir Tür

3. Nesil Kahveciler Müziği
3. Nesil Kahveciler Müziği

Kahve dükkanı müziğinin bireysel örnekleri caz veya yumuşak rock olarak sınıflandırılabilirken, diğerleri elektronik müzik veya bossa nova olarak adlandırılabilir, bir bütün olarak alındığında kahve müziği kendi başına eklektik bir tür olarak görülebilir. Alıştığımızdan farklı bir tür, enstrümantal veya lirik içerik gibi stilistik mihenk taşlarıyla tanımlanmak yerine, kahve müziği genel bir vibe ile karakterize edilebilir.

Tek bir sanatçının bu türe uyan bazı şarkıları olabilir, bazıları da uymayabilir. Nereden geldiğine bakılmaksızın, kafe müziğini duyduğunuzda bilirsiniz. Bu arada, kahve dükkanı müziğini ayrı bir varlık olarak düşünen sadece biz değiliz. Uydu radyo istasyonları, müzik derlemeleri ve hatta kahve müziği türüne adanmış gruplar var..

Kahveciler için Seçilmiş Müzik Eserleri

3. Nesil Kahveciler Müziği
3. Nesil Kahveciler Müziği

Hikayesi olan şarkılar, kahve dostları için popüler seçeneklerdir. Ray LaMontagne, Norah Jones, Iron and Wine ve Landon Pigg gibi sanatçılar harika örneklerdir. Kahve evi müziği de alternatif rock dünyasından gelebilir. Coldplay, REM ve Death Cab for Cutie gibi gruplar buzlu bir Americano ve teşvik edici bir sohbet için mükemmel bir tamamlayıcıdır.

Kahvecilerin bir diğer popüler tercihi de elektronik müzik. Royksopp, Owl City ve Frou Frou gibi sanatçıların seçilmiş eserleri bir kapuçino üzerinde çalışmak için idealdir. Klasiklerle daha çok ilgileniyorsanız, Nick Drake, Loudon Wainwright III, Tim Buckley, Jackson Browne ve Leonard Cohen’in eserlerine göz atın. Caz mı hissediyorsun? Miles Davis’in çığır açan albümü Kind of Blue’yu pikaba koyun . Charlie Parker’ın ikonik Verve Records çıktılarından bazılarıyla takip edin. Ondan sonra biraz Dave Brubeck veya Wynton Marsalis deneyin. Belki de Cortado’nuzla biraz Latin tadı istersiniz? João Gilberto, Chico Buarque veya Gal Costa’dan seçilen çalışmaları aktarın.

Kahvenin size verdiği aromayı, aromayı ve güçlendirmeyi her zaman sevmişsinizdir, ancak artık kahvenin sesinin de uzmanı olabilirsiniz , bu da size yerel kafenize uğramanız veya en sevdiğiniz plak dükkanını çalmanız için bir neden daha verir. Nadir oluklar için. Kahve evi müziğinin bu seçiminin tadını çıkarın!

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

Erturgut Sanat Merkezi. Eğlence, müzik, sanat, eğitimi, etkinlik. İçinizde mutlaka birini barındırıyorsanız kapımız size sonuna kadar açık..