Yeni VR Deneyimi, Notre Dame’ı Yıkıcı Ateşin Ardından Eski İhtişamıyla Yeniden Yaratıyor

Sanal gerçeklik her geçen gün biraz daha hayatımızın içine nüfuz ederek bulunduğu alanları genişletiyor… İnsanlık için yeni bir deneyim alanı sunan sanal gerçeklik bu anlamda gelecek için de yeni bir çerçeve çiziyor. O halde çerçevenin içindeki resme iyice bakalım…  Çünkü resimdeki biziz.

Sanal gerçekliğin bugün geldiği noktada ise geçmiş ile bugün arasında hissi bir gerçeklik köprüsü inşa edilmektedir…

Sizlere bahsedeceğimiz haberimiz de bu köprünün getirilerinden biri aslında…

Fransa’nın başkenti Paris’te yer alan ve Hristiyanlık tarihinin en önemli yapılarından biri olan Notre-Dame Katedrali….Türkçe’de “Hanımefendimiz” anlamına gelen ve Meryem Ana’ya ithaf edilen Katedral, Vatikan tarafından Hristiyanlık tarihinin Fransa’daki sembolü olarak gösteriliyorken ve Paris Başpiskoposluğuna da ev sahipliği yapıyor.

Notre Dame Tarihi

Notre Dame'ı VR ile Dolaşın

Ortaçağ Gotik mimarisinin eşsiz bir örneği kabul edilen katedral 1163 yılında Kral VII. Louis döneminde inşa sürecine başladı ve ancak 1345’te tamamlanabildi. 130 metre genişliğinde, 37 şapel ve 75 dev sütundan oluşan yapı 9 bin kişinin ibadet edebilmesine olanak sağlıyordu…

Ancak tarihe tanıklık eden katedral, pek çok talihsiz hasara da uğradı. Bu hasarlardan sonuncusu hüzünle tanıklık ettiğimiz, Nisan 2019 Notre Dame yangınıydı.

Ancak restorasyonlarla hayata tutunan yapı yine ayakta kalmaktan vazgeçmedi!. Öyle ki şimdilerde görkemli yapı kendi sanal gerçekliğini de inşa etmekle meşgul…

Paris’te sergilenecek olan 360 derece Notre-Dame’i Yeniden İnşa Etmek filmi, ziyaretçilerin bir kez daha katedralin “içine girmesine” olanak tanıyor.

Paris’teki Notre Dame Katedrali ile ilgili yeni bir sanal gerçeklik (VR) deneyimi, ziyaretçilerini Nisan 2019 yangınından önce ve sonrası katedraline götürüyor.

Notre Dame Yeniden

Notre Dame Yeniden

“Notre-Dame Yeniden” başlıklı, 360 derece film ise Chloé Rochereuil ve Victor Agulhon, Targo medya şirketi kurucuları tarafından yapılıyor… Videoyu, sanal Paris deneyimleri sunan bir şirket olan FlyView’e satmalarının ardından, Notre Dame yeniden Projesi, Palais Garnier opera binası yakınında bulunan FlyView tarafından sunulan ve “gizli yerler” ve kuşbakışı görünümlerden projelerinin ardından sunulan üçüncü sanal gerçeklik deneyimini oluşturuyor.

Notre-Dame’ın yeniden inşasında, rektör Patrick Chauvet’in, mesleki kabiliyet duygusundan söz etmesiyle birlikte, gotik katedralin tarihini anlattığı ve gargoyles(figür şeklindeki oyuklar), çan ve kutsallıktan bahsettiği yakın çekimler ile başlıyor. -Elbette ki, bu görüntüler, Targo belgeseli için Chauvet ile birlikte yangından üç ay önce yapıldı.-

Sonraki sahneler arasında katedralin yanan ateşinin, şoke olmuş seyircilerin ve alevleri söndürmek için mücadele eden itfaiyecilerin drone görüntüleri yer alıyor, ardından Chauvet, katedralin yeniden inşasından sorumlu General Jean-Louis Georgelin ve Paris belediye başkanı Anne ile röportajlar yer alıyor. Hidalgo. En çok bilgi içeren bölümlerden biri, geçen Aralık ayında filme alınan, ayrıntılı iskele ve plastik kaplama ile kaplı iç inşaat alanını gösteriyor.

Targo yöneticisi Chloe Rochereuil ise yaptığı açıklamada “Herkesin katedrali alevler içerisinde gördüğümüzde hissettiğimiz çaresizliği görmesini istiyoruz. Farklı dillerdeki haber görüntülerini toplamak, bu olayın ne kadar küresel olduğunu göstermenin bir yoluydu. Birdenbire bütün dünya katedralle ilgili endişe duymaya başladı ve olayları haberlerden takip etti. Bu bizim için başlangıç noktasıydı.” ifadesini kullandı.

Houette, Paris’te yangının görüntüsünün drone tarafından yakalandığını, dronun geri kalanının ve 360 ​​derecelik görüntülerin Targo tarafından filme alındığını ekliyor.

Temmuz ayında Notre-Dame’ın yeniden yapılandırılmasının lansmanından bu yana FlyView 10.000’den fazla ziyaretçiye sahip olan projenin hedefi ise 100.000’e ulaşmak… Houette, bilet satışlarından elde edilen gelirin açıklanmayan bir kısmının Notre Dame’ın yeniden inşasına gideceğini söyledi. Agulhon ise Notre Dame’ın yeniden ayağa kalkmasının Fransız halkı için bir sembol olacağını söylüyor. Tarihi binanın ayağa kalkması ve yeniden ziyarete açılması, en iyi ihtimalle yıllar sürecek.

Yeni VR Deneyimi: Notre Dame

FlyView, müzelerde ve diğer tarihi yerlerde benzer VR deneyimleri yapmayı planlıyor. Houette, “Bu VR deneyimleri tamamlayıcı olarak sunabileceğinden, ziyaretçilerinin deneyimini artırmakla çokça ilgilenen diğer sitelerle çoktan iletişime geçtik,” diyor.

Daha fazla kültür sanat haberlerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz.