Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Yazarlıkta Konu Bulmak konusunu ele alacağız.. Yazmak, pek çok insan için kendini ifade etmenin en güzel yollarından biridir. Ancak kurgusal bir yazım sırasında bu güzel yol sancılı bir süreçle başlar… Hangi konuda yazacağım? İşte bu sorunun cevabı bir yazarın en zor bulduğu cevaplardan biridir. Yazarlıkta konu bulurken dikkat etmeniz gerekenleri bilmiyorken bu cevap çoğu zaman hatalı hale gelir. 

Peki nedir yazarlıkta konu bulurken dikkat etmeniz gerekenler? İşte bu yazımızda size bu konuda yardımcı olacak ve konu bulurken kendinize sormanız gereken en önemli noktalardan birine değineceğiz. Gerçekten kendinize ait bir konu mu yazıyorsunuz? 

Eğer siz de yazmayı seviyor, kurgusal bir öykü, roman, senaryo ya da tiyatro metni üretmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Çünkü en önemli soru hakkında dikkat etmeniz gerekenden bahsedeceğiz. 

Yazarlık Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alın!

Yazarlıkta Konu Bulmak

Konunun İzlediğiniz Bir Kurgudan Gelmediğinden Emin Olun

Yazarlıkta Konu Bulmak
Yazarlıkta Konu Bulmak

Özellikle teknolojinin gelişimi ile artık yapılan tüm kurgusal yapıtlara ulaşmak çok daha kolaylaştı. Televizyondan, internetten, sinemalardan ya da tiyatrolardan pek çok temada, pek çok yapıtı izleyebiliyoruz. Ancak bir yazar olarak burada dikkat etmemiz gereken en önemli şey yazdığımız kurgunun izlediğimiz bir şeyin yansıması olmaması gerekliliği. 

Tabi ki izlediğimiz her kurgu zihnimizin bir yerinde izler bırakır. Bazen bir esinlenmek, bazen ufak bir cümle ya da karakterlerden herhangi birinin herhangi bir özelliği bizim için çıkış noktası olabilir. Ancak fikrimizi oluşturacak iskeleti kurarken ilhamın kaynağını biraz sorgulamak, başka bir kalemden çıkan bir fikrin tekrarına düşmediğimizden emin olmak son derece önemlidir. 

Konunun Okuduğunuz Bir Kitaptan Gelmediğine Emin Olun

Yazarlıkta Konu Bulmak
Yazarlıkta Konu Bulmak

En az izlemek kadar okumak da zihnimizde yeni figürler, yeni kurgular yaratabilecek önemli bir beslenme kaynağıdır. Fakat diğer tüm beslenme alışkanlıklarında olduğu gibi beslendiğimiz kitabın da fazlasını almak kurgumuz açısından son derece tehlikelidir. 

Okuduğumuz olaylar, başka bir yazarın kaleminden dökülen, onun dünyasının bir parçası olan anlardan oluşur. Biz bir yazar olarak kendi dünyamızı ve kendi anlarımızı yaratmalıyız. Belki benzer türler, benzer temalar ele alabiliriz lakin ayırt edici, bizi yansıtan bir şeyler mutlaka kurgumuzda olmalı. 

Her yazar kendi dünyasının yansımasını yaratır eserlerinde, biz de kendi dünyamızı yaratırken ilham almaktan, esinlenmekten korkmamalı ama bir taraftan da bize ait olan, özgür ve özgün yaratım sürecimize de alan açmalıyız. 

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

Erturgut Sanat ailesi olarak sizleri her zaman çay ve kahve içmek için de merkezimize bekliyoruz. Yaşasın sanat ve sanat muhabbetleri!