Erturgut Sanat olarak bugün sizlerle klasik müzik dünyasına adını kazıyan kadınların öne çıkanlarını inceleyeceğiz. Şimdiden belirtmek gerekir ki aşağıdaki isimlerle ile sınırlı tutulmasının sebebi kadınların müziğe katkısının sınırsız bir deniz olmasıdır. Her alanda olduğu gibi sanatta da kadın sanat dünyasına unutulmaz eserler bırakmış ve sanat tarihinde önemli bir mihenk taşı olmuştur.. 

Bu vesile ile tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, kadına şiddetin bir an önce son bulmasını diliyoruz.. Kanunların gücü çerçevesinde tüm hakların korunması gerektiğini önemli vurguluyoruz..

Klasik Müzikte Kadın İzleri

Kadın klasik müzik bestecilerini incelerken 12. Yüzyıldan 21. Yüzyıla kadar olan bir yelpazede hareket edeceğiz.. Klasik müzik gelişiminde silinmez bir iz bırakan bu dahi insanları gelin hep birlikte inceleyelim..

Bingen’li Hildegard (1098-1179)

Klasik Müzik dünyasında kadının yeri

Hildegard klasik müzik tarihinde bilinen ilk müzisyenlerdendir. 12. Yüzyılda yaşayan bir rahibe olan Hildegard, hayatının büyük bir bölümünü bir manastırda geçirdi. Manastırda rahibelerin adanmışlıklarını konu alan bir çok besteler yaptı. 

Erkek egemenliğinin ağırlıklı olduğu dönemde bu oldukça ilerici ve alışılmışın dışında bir durumdu. Zira Hildegard müzik besteleyen ilk kadınlardandı.. Bu bağlamda Hildegard’ın müzik devriminden ziyade kadın ilericiliğinin de bir önderi olduğunu düşünmek hiç de yanlış olmaz. 

Élisabeth Jacquet de la Guerre (1665-1729)

Müzisyen bir ailenin kızı olan Elisabeth çok küçük yaşlarda enstrüman çalmaya başladı. Beş yaşından beri klavsen çalan Élisabeth, XIV.Louis Mahkemesi’nde klavsen çalıyor ve şarkı söylüyordu.

Barok döneminin önemli klasik müzisyenleri arasında öne çıkan Elisabeth, Céphale et Procris adında bir opera besteleyen ilk kadın olarak tarihe geçti..

Louise Farrenc (1804-1875)

Klasik Müzik Dünyasını Değiştiren Kadın Müzisyenler

19. yüzyılın en etkili müzisyenlerinden biriydi çok genç yaşta enstrüman çalmaya başlayan Farrenc, 15 yaşında konservatuara katıldı. Uzun yıllar konser piyanisti olarak çalıştıktan sonra Paris Konservatuarına müzik profesörü olarak katıldı. Ancak kadın Farrenc erkek öğretim görevlileriyle aynı maaşı alamıyordu. Bu nedenle konservatuara karşı uzun bir mücadeleye girdi ve kazanarak çıktı. Bu mücadelesi eserlerine de yansıdı..

Ethel Smyth (1858-1944)

Klasik Müzik Dünyasını Değiştiren Kadın Müzisyenler

20. yüzyılın önemli bestecilerinden biriydi.. Tarihe müzik besteciliğinin yanı sıra kadın haklarında protestolarında önemli bir figür olarak geçti.. Smyth kadın hakları protestoları sonucunda parlamento binasına taş attığı için yargılanır ve 1912’de hapse atılır. Arkadaşlarının anılarında onu ziyarete gittiklerinde bir diş fırçası elinde hapishane arkadaşlarını yöneterek müzik yaptırdığını yazmışlardır..

Amy Beach (1867-1944)

Klasik Müzik Dünyasını Değiştiren Kadın Müzisyenler

Bir senfoni yayınlayan ilk kadın Amerikalı olarak tarihe geçti. Amy, başarı basamaklarını tırmanırken cinsiyeti ona büyük zorluklar çıkardı ve hayatının büyük bölümünde bu zorluklarla mücadele etmişti. Bu söyleşisinde şu cümleleri söylemişti: “Müzik, yaşam deneyiminin üstün bir ifadesidir ve kadın, konumunun doğası gereği, erkeğin hayatını renklendiren birçok deneyimden mahrumdur.”

Müzik tarihinde her alanda olduğu gibi daha nice önemli kadın müzisyenler var.. Bu müzisyenlerden birkaçına örnek vermek gerekirse; Rebecca Clarke, Florence Price, Nadia Boulanger, Martha Argerich, Marin Alsop gibi.. 

Hepsini anmak hiç şüphe yok ki diğerlerine haksızlık olacaktır. Bu yazımızda tarihe yön vermiş kadın müzisyenlere yer verdik.. Yer veremediğimiz nice milyonlarca önemli kadın sanatçılar klasik müzik tarihinde önemli bir adım atılmasını sağlamışlardır. 

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezi 2007 yılının Aralık ayından, yani kurulduğu günden beri müzik alanında, çok geniş bir enstruman seçeneğiyle hizmet vermektedir. İzmir’de müzik kursu ve sanat kursları arayışınıza son vermek için Erturgut Sanat burada!