Müzik hangi dilden olursa olsun, dilin üzerinde bir yapıya sahiptir. Zira müzik, gök ile yer arasındaki uyumun simgesidir. Bu uyum insan ruhuna öylesine sirayet eder ki, fakında olun olmayın sizi evrenle bütünleştirir. Sizi doğayla insanla tanıdık kılar, duygularda buluşturur ve bunu samimiyetle yapar.

Bugün sizlere inanılmaz müzikler içeren güzel bir dostluk belgeselinden bahsetmek istiyorum… ‘Mountain Jam Session’… Müziğin birleştici gücü etrafında şekillenen belgesel, oldukça heyecan verici.

Müzik İle Seyahat

Müzik ile Seyahat

Hikayemiz şöyle başlıyor…Bisikletleriyle Londra-Japonya istikametli bir dünya turuna çıkan ve birlikte ‘Total Bike Forever’ ikilisini oluşturan elektronik müzik sevdalısı Tim Stephens ve Adam Faulkner, gezdikleri ülkelerde tanıştıkları müzisyenlerle doğaçlama kayıtlar yapıyorlardı.

Yolları Türkiye’ye düştüğünde ise, Adapazarı’nda dağlık bir alanda, Davul ekipmanlarını kurup amatör bir kamerayla kendi performansını kayda alan, Berkay Karabağ’ile karşılaştılar.. tesadüfi olarak gerçekleşen karşılaşma güzel bir hikâyenin de vesilesi oluyor böylece…

Nasıl mı? Anlatalım…

Yeterince iletişim kuramamalarına rağmen birlikte müzik yapmaya başladıklarında yakaladıkları etkileşim ve harika uyum ile başlayan serüven, akabinde Adam ve Tim’in bisikletle olan bu turlarını tamamlamak amacıyla devam ettikleri yolculuklarında; Berkay Karabağ’ın bu karşılaşmadan oldukça etkilenmiş olmasının da etkisiyle tekrardan iletişim kurup buluşma noktası belirlemesi ile bir projeye dönüşüyor.

Müziğin Evrensel Dili

Müzik: Evrensel Dil

Buradan sonra hikâyemiz Berkay’ın kısa sürede ekibini oluşturarak, Trabzon’da Adam, Tim ve bu projeye tulumla eşlik etmek üzere Peşal Şimşek ile buluşması ve ilk etapta rotaya uygun olarak Bayburt Baksi Müzesi’nin olduğu bölgede daha sonra Ardanuç-Cehennem Deresi Kanyonu’nda, kullanılan tek dilin müzik olduğu performanslar ile devam ediyor…

Serüvenin doğallığı ve seçilen mekânların özü itibariyle içinde barındırdığı görkem ise, izleyicisini etkileyerek onları zevkle şaşırmaya itiyor.

Müziğin, evrensel bir dil olduğu konusunda hem fikiriz ancak bunu içerisinde kurgu barındırmadan, samimi bir biçimde ortaya koyması bakımından ‘Mountain Jam Session’ projesinin hafızalarda özel bir yer edineceği aşikar…

Daha fazla kültür sanat haberlerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, sağlıklı, sanat dolu günler dileriz.