Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizlerle Kemanı Nemdem Korumanın Yollarını ele alacağız. Kemanınızdan uzun vadeli ve sağlıklı yararlanabilmeniz için ona gereken özeni göstermeniz gerekmektedir. Her enstrümanın başlıca düşmanı sıcaklık ve nem gibi hava koşullarıdır.

Sadece aşırı nem yada sıcaklık değil nemin azalması da kemanınıza zarar verecektir. Kuru hava, ahşabın iç liflerinin büzülmesine neden olur. Bu, telleri klavyeye yaklaştırarak tepe, köprü ve boyun yüksekliğinde değişikliğe neden olur. Yüksek nem için bunun tersi söylenebilir.

Nem oranı kemanınızdan çıkan sesleri de etkilemektedir. Nemsiz, kuru bir ortamda üretilen ses keskin ve sert hale gelebilir. Bunun aksine, nemli bir iklim enstrümanın sesinin gücünü kaybetmesine neden olur, böylece çok daha kumlu ve daha çıtır ses çıkarır. İkisi arasında bir denge kurmak, kemanınız için mümkün olan en iyi koşulları ve dolayısıyla en iyi sesi elde etmenizi sağlar.

Sıcaklık ve nem değişikliği akordunuzu da sürekli bozacaktır. Klavye üzerindeki tellerin aynı anda sürekli ayarlanması artikülasyonu kolaylaştırsa da, alt tellerde de uğultuya neden olabilir. İster oda şartlarında ister kemanın kutusunda olsun, enstrümanın bulunduğu ortamın nemini düzeltmek bu istenmeyen uğultuyu durduracaktır.

Keman eğitimi ve daha fazlası hakkında bilgi almak için Buraya Tıklayın..

Kemanı Nemden Korunmanın Yolları

Nemi Sabit Tutun

Kemanı Nemden Korumanın Yolları

Enstrümanı iyi çalışır durumda tutmak ve kaliteli bir ses üretmek için bağıl nem seviyelerini % 50-60 arasında tutmayı hedeflemelisiniz. Bağıl nem seviyelerinin düzenli olarak kontrol edilmesi, cihazınızın değişken nem seviyeleri ile ilişkili sorunlardan korunmasına yardımcı olacaktır.

Yukarıda cümleye “Yok artık nemi ölçüp bir de %50’ye mi sabitleyeceğim?” diyebilirsiniz. Kısacası nem ne çok ne de az olmalı. Bunu da sıcak havalarda kemanınızı aşırı güneş olmayan, nispeten serin bir yerde muhafaza ederek sağlayabilirsiniz.

Eğer kemanın olduğu ortamda rutubet varsa kemanınızı uzun süreli o ortamda bırakmayın..

Kuru Havalarda Enstrümanı İçten Nemlendirin

Kemanı Nemden Korumanın Yolları

Bunun için özel koruyucu ürünler bulunmaktadır. Örneğin dampit gibi uzman bir telli alet nemlendiricisi, çatlamayı, ayrık bağlantıları ve kuru havanın neden olduğu hasarları önlemek için kullanılabilir. Kemanın iç nem seviyesini dengeleyerek yardımcı olur. Nemlendiricilere müzik marketlerden ulaşabilirsiniz..

Keman Çantasına Dikkat Edin

Kemanı Nemden Korumanın Yolları

Kemanı uzun vadede genellikle çantasında muhafaza ederiz. Çantanın sıcaklık ve nem durumu kemanı doğrudan etkileyecektir. Keman çantası çok kuruysa kumaşını hafifçe nemlendirebilirsiniz. Çok ıslaksa, çantayı bir saç kurutma makinesi ile veya güneşe maruz bırakarak kurulamayı yapabilirsiniz..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!