Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Kemanda Akor Var Mı? konusunu ele alacağız. Yeni başlayan biri olarak, tel üzerinde dengede olmayı ve diğerlerine yay ile vurmamayı öğrenmek zordur. Ancak kemanda daha ileri seviye bir eser çalmak, nasıl çalınacağını öğrenmeniz gerektiği anlamına gelir. Buna aynı anda birden fazla dizi çalmak diyebilirizi. Bu, kemanınızda akorlar çalacağınız anlamına gelir. 

Keman Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Kemanda Akor Var Mı?

Kemanda Akor Var Mı?
Kemanda Akor Var Mı?

Keman akorlarınızı çalmaya başlamadan önce bu basit, dört adımlı işlemi izleyin.

  1. Yay tutuşunuzu kontrol edin. Yayı stabilize edecek kadar güvenli, ancak serbest harekete izin verecek kadar gevşek ve rahat bir tutuşa sahip olduğunuzdan emin olun. Bir seferde birden fazla tel çekmek için yay üzerinde biraz daha fazla baskı kullanmanız gerekecektir.
  2. Keman tutuşunuzu kontrol edin. Omuzlarınızın rahat ve eşit olduğundan emin olun.
  3. Notaları okurken bas notadan tiz notaya kadar okuyun. Başka bir deyişle, aşağıdan yukarıya doğru okuyun.
  4. Parmaklarınızı yukarı ve klavye üzerinde kavisli tutun. Bir parmağınızın iki tel üzerinde durmamasına dikkat edin . Akorları basamamanın nedeni olarak duruşu bir bahane olarak kullanmayacak kadar titiz olmalısınız.

Kemanda Akorlar Nedir? 

Akorlar, bestecinin müziği nasıl yazdığına bağlı olarak 3 veya 4’lü gruplar halinde gelebilir. Kemanda akordaki tüm notaları aynı anda çalmanın imkansız olduğu aşikar! Bunun nedeni kemanın üst plakası, köprüsü ve klavyesinin kavisli olmasıdır. Bu, akorun “kırık” veya “yuvarlanmış” bir şekilde çalınması gerektiği anlamına gelir.Daha önce olduğu gibi, akordu kontrol etmek için her notayı ayrı ayrı çalın. Yay saçını en alttaki iki nota boyunca düz olarak ayarlayın ve eşit basınçla çekin. 

Yayınızın yarısında, yayı daha yüksek tellere çevirin. Yay saçını daha yüksek notalara eşit olarak yerleştirin ve daha önce eğildiğiniz yönde eşit basınçla çekin. Aşağı yay çekiyorsanız, bir duraklama duyacaksınız, böylece aşağı-aşağı çalıyoryormuşsunuz gibi ses çıkar. 

Pratik yaparak notalar arasındaki duraklamayı ortadan kaldırabilir ve gruplar arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz. Bazen üçlü durak olarak adlandırılan 3 notalık bir akorda, orta nota tekrarlanır. Örneğin, kemanınızda açık G, D ve A tellerinden bir akor çaldıysanız, önce G ve D’yi birlikte çalar, ardından D ve A’yı birlikte çalmak için yayı döndürürsünüz.

Keman Akorları Neden Önemlidir?

Kemanda Akor Var Mı?
Kemanda Akor Var Mı?

Akorları çalışırken, çift duraklarla başlamak ve dört notaya kadar akorlarla çalışmak verimli olandır. Kendinize karşı sabırlı olun! İlk başta, akorlar çok yüksek veya zorlama gelebilir. Parmaklarınızı doğru pozisyonda tutmak ve notaları akort içinde tutmak zor olabilir. Şimdiye kadar keman öğrenmek için kullandığınız sürece güvenin

Kemanda Akor Var Mı?
Kemanda Akor Var Mı?