Enstrüman eğitimlerinde temeli enstrümanı doğru tutuş ve vücudun doğru duruşu yer alır. Keman eğitiminin temelinde de bu geçerlidir. Çünkü bu iki önemli unsur enstrümanı doğru ve rahat biçimde öğrenmenizi sağlayacaktır. Kemanı yanlış tutarak eğitim hayatınızı zora sokabilirsiniz hatta enstrümandan soğuyabilirsiniz dahi..

Kemanı doğru tutuşu sağlamanız için keman yastığı işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Tüm bunların yanı sıra enstrüman öğrenirken ufak çaplı sakatlanmaların önüne geçmenizi sağlayacaktır.. 

Keman yastığı nedir?

Erturgut Sanat olarak bugünkü yazımızda sizlerle keman yastığı ve işlevi hakkında ayrıntılı incelemelerde bulanacağız.. 

Keman eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Keman Yastığı Nedir?

En basit tabiriyle keman yastığı, kemanı çalma pozisyonunda tuttuğunuzda omuz ile boyun arasında kaymamasını ve doğru durmasını sağlayan bir aparattır. 

Keman Yastığı Olmadan Çalınır Mı?

Tabi ki de çalınabilir, keman yastıksız kesinlikle çalınamaz gibi bir bilgi hiçbir kaynakta geçmez ancak yastıkla çalmak kesinlikle daha rahat olacaktır. Unutmayın keman icrası sırasında ne kadar rahat olursanız o kadar uzun süreli ve doğru bir çalım gerçekleştireceksinizdir. Bu bağlamda enstrümanı doğru ve verimli kullanmak gibi bir seçenek varsa tabi ki de herkes tarafından yastıkla çalınması tavsiye edilecektir.. 

Keman yastığı ne işe yarar

Sonuç olarak keman yastığı kullanarak keman çaldığınızda hem doğru bir öğrenme sağlayabilir hem de iyi bir icra gerçekleştirebilirsiniz..

Keman Yastığı (Omuzluğu) Boyu Nasıl Olmalı?

Keman yastığı takımından önce keman yastığını kendinize göre ayarlamanız gerekmektedir. Bunu yastığın vidalarını sağa veya sola çevirerek sağlayabilirsiniz. Bu sayede keman yastığının boyu yükselecek veya alçalacaktır. Yastık boyunu ayarlarken dikkat etmeniz gereken tek unsur sizin rahat tutuşunuz olmalıdır. 

Her bireyin fizik şartları olduğu için omuzluk boyunda “kesinlikle şöyle olmalıdır” gibi yaklaşım kesinlikle yanlış bir yaklaşımdır. Bu konu üzerinde tek kriter sizin rahatlığınız olacaktır, çalım sırasında zamanla sağlayacaksınızdır..

Keman Yastığı Nasıl Takılır?

Keman yastığının doğru bir şekilde takılması hem sizin hem de kemanın sağlığı bakımından önem teşkil eder. Yanlış bir keman yastığı (omuzluk) takımında hem kemanınızda zorlamalar sonucu esnemeler veya çizilmeler meydana gelecektir hem de omzunuzda veya çenenizde yanlış tutumdan kaynaklı sağlık sorunları görülecektir.. 

Keman Yastığı Nedir? Ne İşe Yarar?

Yastığın (omuzluğun) boyunu yukarıda anlattığımız gibi ayarladıktan sonra şimdi sıra geldi keman yastığınızın takımına. Keman yastığınızı eline aldığınızda her iki ucunun da aynı ebatta olmadığını göreceksiniz.. Keman yastığının ince kısmı aşağıda kalın kısmı çenelik tarafında olmalıdır.. Doğru hizayı sağladıktan sonra yastığın uçlarını kemanın kenarlarına geçirerek keman yastığınızı yani keman omuzluğunu takmış olacaksınız..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezi 2007 yılının Aralık ayından, yani kurulduğu günden beri müzik alanında, çok geniş bir enstruman seçeneğiyle hizmet vermektedir. İzmir’de müzik kursu ve sanat kursları arayışınıza son vermek için Erturgut Sanat burada!