Keman Çalmaya Başlamadan Önce Sık Sorulan 10 Soru.. Bazen aklımıza takılan bir soru icraata geçmemizi erteleyen en önemli unsurun başında gelir. Bu sorular kimi zaman yapamam hissine kapılmanıza neden olabilir.. Erturgut Sanat olarak bu yazımızda bu soruların cevaplarını açıklayarak aslında çok da zor olmadığını sizlere anlatmaya çalışacağız.. 

“Keman Çalmak Çok Zor Diyorlar”

Geçmişten kulaktan kulağa duyduğumuz bu cümle aslında ne doğru ne de yanlış. Keman çalmak zor da ukulele çalmak kolay mı sizce? Hayır her enstrüman öğrenmek belirli bir çaba ve disiplin gerektirir. Bir enstrümanın kolaylığı ismine göre değişmez. Hangi enstrüman olursa olsun ona biraz vakit ayırdığınızda, biraz etütlerin üstüne düştüğünüzde ve doğru bir eğitim ile kolaylıkla çalmaya başlayacaksınızdır. Sadece biraz emek ve istek yeterli olacaktır.

Keman hakkında ayrıntılı bilgi

“Ben Saatlerce Keman Çalışamam Ki”

İş hayatı ve mesai süreleri içerisinde en çok akıllara gelen soruya geldik.. Bu sorunun cevabı hangi seviyede çalmak istediğinize göre değişecektir. Eğer konservatuar düzeyinde bir eğitim almak ve profesyonel bir müzisyen olmak isterseniz evet saatlerce keman çalışmanız gerekecek. Ancak enstrüman ile hobi olarak ilgileniyorsanız ya da birkaç şarkı çalarak kendinize ve sevdiklerinize şarkılar çalmak istiyorsanız hocanızın verdiği etütleri günde bir saat tekrar etmeniz halinde birkaç ay içerisinde doğru sesler çıkarmaya başlayabilir ve performanslar sergileyebilirsiniz.. 

“Çok Ucuz Yada Çok Pahalı Hangisi Alacağım”

Bu sorunun cevabı aslında tüm enstrümanlar için geçerlidir. Ufak bir internet araştırmasında göreceğiniz gibi enstrüman fiyatları çok geniş yelpazede.. Peki siz özellikle başlangıç seviyesinde hangisini tercih etmelisiniz? 

Şunu belirterek başlamalıyız ki maalesef kemanın kalitesi ile fiyatı doğru orantıda. Bunu en büyük nedeni enstrümanın üzerinde kullanılan akşamların ve ağacın kalitesi. Bu unsurların kalitesi arttıkça da fiyat doğal olarak artıyor.. 

Başlangıç seviyesinde bütçenizi aşırı zorlayarak çok pahalı bir keman almanıza gerek yok zira alacağınız kemanı tam kapasitede kullanamayacaksınız. Tabi ki de alacağınız iyi bir keman öğrenmenizi kolaylaştıracaktır. Hatta alacağınız kötü bir keman öğrenmenizi bir çileye de dönüştürebilir. Burada önemli olan husus sizin bütçeniz. Bütçenizi belirleyerek kategoriyi daraltabilirsiniz. Keman alırken mutlaka deneyerek yada deneterek alın. Özellikle 3.000 ₺ altı bütçede alacağınız kemanlar fabrikasyon keman olacaktır ve fabrikasyon hatalar üzerinde görülebilir. 

Keman hakkında sık sorulan sorular

Eğer enstrüman alma konusunda soru işaretlerinizi bir türlü gideremiyorsanız Buraya Tıklayarak bizlere ulaşıp, ücretsiz Enstrüman Satın Alma Rehberimizden Yararlanabilirsiniz. 

“Uzun Süre Kemanı Çalım Pozisyonunda Tutabilir Miyim?”

Kesinlikle evet! Tüm enstrüman eğitimlerinin temelinde doğru duruş ve tutuş yer almaktadır. Eğitim dahilindeki ince nüansları uygulayarak uzaktan çok estetik gözüken duruşu saatlerce sergileyebilirsiniz.  Siz yeter ki çalmak isteyin, eğitimcilerimiz size en kolay ve doğru yolunu gösterecektir 

“Ders Almalı Mıyım? Videodan Öğrenilir Mi?”

Özellikle enstrüman eğitimi kişiye özel yada küçük gruplarda verilmelidir, videolarda binlerce kişiye hitap eden eğitim size geliştirmeyecektir. Enstrüman eğitimi verimliliği bakımından kesinlikle interaktif olmalıdır. Yanlış bir duruş yada tutuşa anında müdahale edilmeli zira enstrümanın öğrenmenin temeli olan bu unsurlar yanlış alışıldığında ileri seviyede enstrüman çalabilmeniz mümkün olmayacaktır. Videolardan asla bir el uzanıp sizin tutuş pozisyonunuzu düzeltmeyecektir. Bu bağlamda enstrüman eğitime kişiye özel olmalıdır.. 

Keman Çalmaya Başlamadan Önce Sık Sorulan 10 Soru

Keman eğitimi hakkında ayrıntılı bilgiler için Buraya Tıklayın..

“Ne Kadar Sürede Öğrenirim”

Her enstrümanda en çok sorulan soruların başında gelir. Bu tamamen sizin etütlerinize zaman ayırma ve çalışma azminize göre değişecektir. Haftada bir veya iki defa egzersiz yaparak öğrenmeniz tabi ki de zaman alacaktır, günde en az bir saatinizi ayırdığınızda öğrenmeniz tabii ki de hızlı olacaktır.

Bu sorunun cevabı hangi seviyede çalmak istediğinize göre de değişecektir. Eğer konservatif bir düzeyde profesyonel olarak keman çalmak istiyorsanız öğrendim demeniz pek mümkün ve doğru olmayacaktır. Bu durumda kariyeriniz bir eğitim halinde geçmelidir.. 

“Önce Eğitim Alıp Sonra Keman Alsam Olur Mu?”

İkilemde kalınan kritik bir sorudur ve bir kısım enstrümana yeni başlayan öğrencinin aklını sürekli kurcalar. Bu sorunun alt metninde “Öğrenemezsem kemanı boşa almayayım” yatmaktadır. Keman başladıktan sonra sürekli etüt halinde olmanız gerekecek. Birkaç gün keman elinizde dolaşmanız gerekebilir. Örneğin Erturgut Sanat Merkezindeki kemanlarımızla randevu olarak dilediğiniz kadar etüt yapabilirsiniz ancak evinizde de her boş anı kemanla değerlendirmeniz lehinize olacaktır. 

Biz öğrencilerimize özellikle hızlı öğrenim için keman almalarını tavsiye ediyoruz ancak kendini keman eğitimi sürecini görerek enstrüman alma durumunu değerlendirmek isteyen öğrencilerimiz için de 10.00 ile 23.00 arasında randevu almak şartıyla süresiz ve ücretsiz olarak etüt yapma olanağı sağlıyoruz. 

“Keman Aksesuarları Ayrı Mı Satılır?

Keman, arşesi ve yastığı ile çalınabilmesi mümkün olan bir enstrümandır. (Keman yastıksız da çalınabilir ancak yastık size doğru duruş, doğru tutuş ve verimli eğitim sağlayacaktır.) Keman erşesi yani yayı genellikle kemanla birlikte satılır. Sizler kemanınızdaki sesi iyileştirmek için arşenizi değiştirebilir ve geliştirebilirsiniz. Ancak keman yastığı ve reçinesi genellikle kemandan ayrı olarak satılır. 

“Haftada Bir Gün Yeterli Olur Mu?”

Keman Çalmaya Başlamadan Önce Sık Sorulan 10 Soru

Ayda dört haftada bir gün teorik olarak az duyulabilir ancak hocalarımızın verdiği etütleri eksiksiz ve tam anlamıyla yapmaya çalıştığınızda bu süre aralığı öğrenimiz için tam gelecektir. Bunun dışında hızlı öğrenim için tabii ki de bu süre arttırılabilir.. Derslerimiz dışında ücretsiz etütlerimize katılarak da ders aralığında alıştırmalarınızı daha verim yapabilirsiniz.. 

“Denemeden Olmayacak Sanki”

Sizlerle şimdi bu soru ve diğer soruların en net cevabını paylaşacağız.. Ücretsiz deneme dersine katılmalısınız.. Buraya Tıklayıp bizlere ulaşabilir tüm sorularınızı hocalarımıza yöneltip ders hakkında ayrıntılı bilgi alabileceğiniz Ücretsiz Deneme Derslerimize katılabilirsiniz..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezi 2007 yılının Aralık ayından, yani kurulduğu günden beri müzik alanında, çok geniş bir enstruman seçeneğiyle hizmet vermektedir. İzmir’de müzik kursu ve sanat kursları arayışınıza son vermek için Erturgut Sanat burada!