Keman bölümlerini teker teker ele alacağımız yazımızın ilk bölümüne hoşgeldiniz. Kemanın tüm bölümleri hakkında bir yazı dizisi başlatıp sizleri bilgilendirme amacımız gerek enstrüman seçiminde, gerekse entrümanınızı doğru kullanmada işinize yaracağını düşünmemizdir.

Doğru Keman Burgusu Seçimi

Keman Burgusu Hakkında Herşey

Düzenli olarak çalınan her keman, enstrümanın kullanım ömrü boyunca bir noktada yedek burgulara ihtiyaç duyacaktır. Sıcaklık ve nemdeki değişiklikler, burguların küçülmesine veya genişlemesine neden olur ve zamanla bu değişikliklerin ahşaba ve genel kullanımda aşınma ve yıpranması, tüm mandalların değiştirilmesi ihtiyacına neden olur. 

Neyse ki, bu belirli parçalar çok maliyetli değildir ve hatta enstrümanın görünümünü ve değerini iyileştirebilirler.

Keman Burguları Hangi Maddeden Üretilir?

Keman Burgusu

Burgular hem masif ahşap, hem de sentetik veya kompozit malzemelerden üretilir. Çoğu luthier (Telli müzik aletleri yapımcısı), saf bir bakış açısına meyillidir ve abanoz, şimşir veya gül ağacından yapılmış ahşap keman mandallarını seçmenizi önerir. 

Paradan tasarruf etmeye ve daha ucuz versiyonlar satın almaya çalışırsanız, kendinizi enstrümanı daha sık akort ederken bulabilirsiniz, çünkü daha düşük kaliteli mandallar muhtemelen kalitei ahşaptan yapılmamıştır. Kalitesiz ahşap, nem nedeniyle çekmeye karşı daha hassastır.

Keman Burgusu Bakımı

Nem veya sıcaklık değişiklikleri bazen tahta mandalların yapışmasına veya dönmekte zorlanmasına neden olabilir. Bu durumla karşılaşırsanız, burgu yağı adı verilen ucuz bir ürünü denemek isteyebilirsiniz (“peg dope” olarak da adlandırılır). Burgu yağı sadece vidayı yağlamakla kalmaz, aynı zamanda mandalın kaymaması için yeterli sürtünme sağlar. 

Mandalların yapışmasına veya gevşemesine yardımcı olmak için dübel bileşiği veya başka bir ürün kullanırken, zamanla bir kalıntı birikebileceği için idareli kullanmaya özen gösterin.

Burgulardaki Sorunlar Ve Çözümleri

Keman burgularınız kullanım sıklığına göre değişen zamanlarda, nem ve sıcaklığa bağlı durumlarda gevşeyebilir veya tam dönmeyerek akort edemeyebilir.

Mandallarınız çok gevşekse ve kaymaya devam ederse, mandalı sıkıca döndürürken mandalı sağlam bir şekilde itmeyi deneyin. Bu işe yaramazsa, bazı kemancılar dübellerin kaymasını önlemek için ya çivi bileşiği ya da çivi damlası adı verilen başka bir ürün kullanırlar siz de söz konusu solüsyonları edinerek sorunun önüne geçebilirsiniz.

Keman Burgusu Kalite Skalaları

Keman dünyası özellikle enstrüman satım ayağı oldukça geniş yelpazede kullanıcılarına hizmet vermektedir. 300 TL’den başlayıp 3 Milyon TL’ye kadar keman fiyatları bulunmaktadır. Malesef keman fiyatlarıyla kalite doğru orandadır. Eğer el yapımı keman almıyorsanız fiyat ne kadar yüksek olursa kalite de aynı şekilde yükseliyor. (Ancak yine de her enstrümanın üzerinde hatalar bulanabilir, paranızın tam karşılığını almak için almadan önce enstrümanı sıkıca deneyin)

Keman kalitesiyle de burgu kalitesi tahmin edilebileceği gibi doğru orantıdadır. Yani siz başlangıç seviyesi bir kemana yükseltmek amacıyla üst seviye bir burgu takmak isteseniz bile olumlu sonuç vermeyecektir.

Kemanın tüm bölümleri birbirinin kalitesiyle doğru orantılıdır. Örneğin kaliteli bir keman burgusunu kaldıramayacak bir sap ağacı türüne söz konusu burguyu takamazsınız. Daha doğru takarsınız ancak hiçbir fayda etmez.

Keman alırken zamanla parçalarını değiştirerek yükseltebilecek keman almaya özen gösterin ancak unutmayın söz konusu ‘kaliteli keman’ daha çok el yapımı kemanlarda görülmektedir.

Keman bölümlerini tek tek ele alacağımız serimizin ilk dizisi burada sonlanıyor. Yazı dizimizin diğer bölümlerinde görüşmek üzere, sağlıklı ve sanatlı günler dileriz!

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direk sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde keman hocamıza danışabilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz