Ella Fitzgerald’ı Dinlemeye Hazır Mısınız?

1962’de Fitzgerald, şahane bir 1960 konserini yeniden düzenlemek için Berlin’e döndüğünde kasetler orada unutulmuştu – ta ki şimdiye kadar…

25 Mart 1962’de caz efsanesi Fitzgerald, mağara gibi Berlin Sportpalast arenasında kalabalık bir seyirci önünde performans sergiledi. Adeta şehre bir kahraman olarak geri dönüyordu: Zira iki yıl önce, canlı bir albüm kaydederken Berlin seyircilerini şaşkına çevirmişti.

Ella Fitzgerald Görselleri

Fitzgerald’ın 1962’daki performansı kaydedildi kaydedilmesine, ancak kasetler yakın zamana kadar tarihe karışmıştı. Şans eseri bir keşif sayesinde, bugünlerde sevenleri Fitzgerald’ın repriselarını, ‘Ella: The Lost Berlin Tapes’ adlı nadir albümünde o anların heyecanını yeniden tadarak yakalayabilecekler…

Bu yılın başlarında, Verve’nin katalog başkan yardımcısı Ken Druker ve yapımcı Gregg Field, Verve’nin kurucusu Norman Granz’in onlarca yıl önce sakladığı bir canlı kayıt arşivini araştırıyordu. Müzik eleştirmeni Giovanni Russonello’nun New York Times için bildirdiğine göre, müzikal bir cevheri ortaya çıkardıklarını çabucak fark ettiler: İşte o, Fitzgerald’ın 1962’deki performansının sararmış bir kutuda 60 yıldır kesintisiz olarak uzanmış, makaradan makaraya bir selobant kasetiydi…

Ella Fitzgerald

Druker, Grammy.com’dan Rob Ledonne’a, “Üzerine yazılan bilgiler kesinlikle tam değildi, bu yüzden üzerindekilerin bir nevi saçmalıktı” dedi. Ancak kaset çok iyi durumdaydı ve onu dinlediğimizde inanılmaz bir performans olduğunu hemen anladık. Bu oldukça heyecan vericiydi. “

1917’de Virginia’da doğan Fitzgerald, New York, Yonkers’da büyüdü ve büyüdüğü kentleri adeta büyüledi… O tüm zamanların en büyük Amerikalı şarkıcılarından biri olarak tanındı Harlem’deki Chick Webb Orkestrası ile erken bir başarı elde etti. Vokal doğaçlama veya dağınıklık konusunda son derece yetenekliydi, özellikle 1960 tarihli “How High the Moon” gibi şarkılarda…

Smithsonian Enstitüsü’ne göre, erkek egemen, ırksal olarak ayrılmış bir müzik ortamında Fitzgerald, büyük bir şarkıcı olmak için cinsiyet ve ırksal engelleri yıktı, hatta “Şarkının İlk Leydisi” takma adını bile kazandı.

Fitzgerald, 1960 Berlin’deki ikonik performansı sırasında “Mack the Knife” ın yarısına yakınken, şarkının sözlerini unutmuştu. Bununla birlikte, doğaçlama versiyonu bir hit oldu ve ortaya bir rekor çıktı, Times’a göre en çok satan eserlerinden biri oldu…

Yapımcı Field, 60 yıllık kayıtları yayınlanmak üzere hazırlamak için Fitzgerald’ın sesini sesin önüne getiren ve farklı enstrümanları ayırarak daha zengin bir ses oluşturan yeni mühendislik yazılımı kullandı.

Field, Grammy.com’a “Onu daha öne çıkarabildim ve dizelerin üzerindeki parmaklarınızı bile duyabilmeniz için alt kısmı kaldırdım” dedi . “Sonuç olarak Ella sizinle daha çok odada kalıyor.”

Caz vokalisti ve sanatçı Cécile McLorin Salvant , Fitzgerald’ın yeni yayınlanan kayıtlarına eşlik eden müzik videoları için animasyonlar yarattı.

Sonuç mu?

Sonucunda Ella yani Müziğin First Lady’si büyülemeye devam ediyor, etmeye de devam edecek…

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direk sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

+ Telefon – Sabit: 0232 368 88 08    / Sabit telefonumuza 12.00 ile 20.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

+ Telefon – Mobil: 0507 95 96 333   / Mobil telefonumuza  9.00 ile 23.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz, veya istediğiniz her saat sizi aramamız için mesaj bırakabilirsiniz.
+ Whatsapp: 0507 95 96 333
+ Mail: msn@erturgutsanatmerkezi.com

Sosyal Medya:

+ Twitter: www.twitter.com/ErturgutSanat
+ Instagram: 
www.instagram.com/ErturgutSanat
+Facebook: 
www.facebook.com/ErturgutSanat 

+Telegram Kanalı: https://t.me/kultursanathaberleri

Youtube: www.youtube.com/ErturgutSanat
Foursquare: Erturgut Sanat
Skype: erturgutsanat (online dersler için)
+ Grup: Erturgut Sanat
+ Android Uygulama: Erturgut Sanat

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir