Yayınız, kemanınız kadar önemlidir. O olmadan kemancının hiçbir şeyi yoktur ve sanatını icra edemez!

Bir Yayın Yeniden Onarımı Nelerden Oluşur?

Keman Yayı Hakkında

Bir yayın yeniden onarılması, yaylı bir çalgı çalmak için etkisiz hale gelen yıpranmış bir at kılı telinin değiştirilmesinden oluşur. Yayınızın değeri ne olursa olsun, yeniden onarılması, onu mükemmel durumda tutmanın önemli bir parçasıdır.

Bir keman yayı, aşağıdakileri içeren farklı unsurlardan oluşur:

 • Yay kıllarını tutan tahta veya karbon parça olan yay çubuğu.
 • At kılından oluşan yay kılları ki bunlar kemanın tellerine sürtünecektir.

Yayınızın kılları yıpranmışsa, yeniden onarılması gerekecektir. Bu işlem, kullanılmış yay kıllarının çıkarılıp yenisiyle değiştirilmesinden oluşur. Bu onarım Bir yaycı veya luthier tarafından yapılmalıdır. Kiminle iletişime geçmeniz gerektiğini bilmiyorsanız keman öğretmeninize veya yakınınızda yaşayan bir kemancıya sorun. Onlar da bir dönem yaylarını yeniden düzenlemek zorunda kalmış olmalılar ve hangi profesyonele başvurmanız gerektiğini bileceklerdir.

Yayınızı Neden Düzeltmeniz Gerekiyor?

Yay kıllarınızın kalitesinin üretilen ses üzerinde etkisi olduğu için, zaman zaman yayını yeniden düzenlemek önemlidir. Aslında, at kılının aşınması ve yıpranması ses kalitesini etkileyecektir! Yayınızın at kılı aşırı derecede yıpranmışsa, sesin kalitesi etkilenecektir!

Keman Yayı

Çalma seansları ve iklim koşulları (oksidasyon) nedeniyle bir yayınız zamanla yıpranır. Tahta gibi at kılı da hava şartlarına göre değişir. Sıcaklık ve neme bağlı olarak uzar veya kısalır. Malzemelerdeki bu çoklu değişiklikler muhtemelen onları zayıflatacaktır.

Bir Yayın Yeniden Onarılmadığı Durumlarda Riskler Nelerdir?

Yeniden onarım yapılmazsa, yayınıza ve hatta kemanınıza zarar verme riskiniz vardır.

Olabilecekler şunlardır:

 • Çok zayıf bir ses kalitesine sahip olmak
 • Yayınızın sopasını deforme etmek (kalıcı bükülme)
 • Çubuktaki sürtünme onu zayıflatacaktır

Tabii ki eğer yayınız çok değerli değilse bununla ilgili herhangi bir probleminiz olmayabilir. Ancak yayınız birkaç bin Euro’ya mal olursa, kaçınılmaz olarak fiyatı ve gelecekteki performansı üzerinde etkisi olacaktır!

Bir Yay Ne Sıklıkla Yeniden Onarılmalıdır?

Keman Yayını Neden Yeniden Düzenlemek İstersiniz?

Yayın kıllarının aşınması oldukça değişkendir. Yayın her zaman kötüleştiğini unutmayın:

Yayınızı düzenli kullanılıyor musunuz? Onu kutusunda saklıyor musunuz?

Aşınma şunlara bağlı olacaktır:

 • Yay kıllarında kullanılan at kılının kalitesi
 • Çaldığınız frekans
 • Kullandığınız tellerin türü
 • Çalıştığınız çalma türü (yayla gerçekleştirilen ataklar, çalınan müzik repertuarına bağlı olarak az çok vurgulanacaktır)
 • Saklama koşulları (sıcaklık veya nemdeki değişiklikler)
 • Yayınıza yaptığınız bakım

Profesyonel bir kemancı, yayını 4-6 ayda bir yeniden onarıma sokacaktır. Eğer keman çalmak asıl mesleğiniz değilse, yayınızı bu kadar sık ​​düzeltmeniz anlamsızdır. Kullanırken herhangi bir zorluk hissetmediğiniz sürece, yine de iyidir ve idare eder! Yalnızca gerektiğinde yayınızın kıllarını yeniden onarın.

Yay Kıllarının Ne Zaman Aşındığını Nasıl Anlarsınız?

Birden fazla çalma seansından sonra yayın kılları bozulacak ve kırılacaktır. Aslında keman çalarken eskimiş at kıllarını kırmak oldukça yaygındır.

Kemanınızın telleri gibi, yayınızın kılları da zamanla değişir. Bir çantada kilitli tutmak onu aşınmaya ve yıpranmaya karşı korumaz! At kılı oksidasyonu kaçınılmazdır. Akarlar ayrıca yay at kılına çok düşkündür. Onları atıştıracaklar ve daha kırılgan hale getirecekler.

Aşınmış bir yay kılını belirlemenize yardımcı olabilecek bazı şeyler şunlardır:

 • Kıllar kararmış ve bazı yerlerde yağlı görünüyordur. Bu durumun yarattığı koyu gölge kolayca fark edilir. Bu, yayın kıllarına yapışan reçine ve kir birikiminin bir sonucudur.
 • At kıllarının hepsi birbiri ardına kırılır. Zaten çok yıprandıkları için. Açıkçası, her kullanıldıklarında kırılacaklar!
 • Yay kıllarının tellere yapışması için sürekli artan miktarda reçine eklemeniz gerektiğini hissediyorsunuzdur. Bu, tellere sürtünmenin bir sonucu olarak, at kılının yıprandığı ve artık yapışmayacağı anlamına gelir.
 • Kıllar artık düzgün bir şekilde sıkılmıyor veya oyun seansı sırasında gevşiyordur. Israr etmek anlamsız; yayınızın kılları zarar görmüş. Değiştirilmeli…
 • Bu yönlerden herhangi biri yayınızda görüldüyse, yay onarımı için bir uzmanı ziyaret etme zamanı gelmiş olabilir.

Yayınızın Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Keman Yayını Neden Yeniden Düzenlemek İstersiniz?

İzlenecek ilk kural, çaldıktan sonra yayınızı daima gevşetmektir. Yayı asla gergin bırakarak saklamamalısınız. Böyle bir ihmal yay kıllarına zarar verebilir zira bu durum aşırı derecede uzamalarına ve sonra da kırılmalarına yol açar. Aynı şekilde, bu, yay çubuğunu bükebilir ve egzersiz yapmanızı engelleyebilir. Yaydaki kalıcı bir bükülmeyi bir profesyonel tarafından bile tamir etmek çok zordur…

Yayınızın bakımı ve temizliği yayınıza daha uzun bir ömür sağlayacaktır. Reçine kalıntılarını temizlemek için her kullanımdan sonra yay kıllarının bir bezle tozunun, kirinin silinmesi tavsiye edilir.

At kılına parmaklarınızla dokunmaktan kaçının! Ellerinizin teri, reçine ve toz kalıntılarıyla birleşecek ve siyah yağlı bir kütle oluşturarak bir tutkal görevi görecektir. Parmak izlerini çıkarmak için yay çubuğunun da temizlenmesi gerekir.

Yayınızı temizlemek için herhangi bir kimyasal kullanmanıza gerek yoktur. Kimyasallar yayınızın verniğini değiştirebilir ve kıllara zarar verebilir. Kuru, yumuşak ve temiz bir bezin kullanılması fazlasıyla yeterlidir. Daha önce luthierinize danışmadıysanız, şimdilik başka herhangi bir bakım işlemi yapmayın.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direk sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

+ Telefon – Sabit: 0232 368 88 08    / Sabit telefonumuza 12.00 ile 20.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

+ Telefon – Mobil: 0507 95 96 333   / Mobil telefonumuza  9.00 ile 23.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz, veya istediğiniz her saat sizi aramamız için mesaj bırakabilirsiniz.
+ Whatsapp: 0507 95 96 333
+ Mail: msn@erturgutsanatmerkezi.com

Sosyal Medya:

+ Twitter: www.twitter.com/ErturgutSanat
+ Instagram: 
www.instagram.com/ErturgutSanat
+Facebook: 
www.facebook.com/ErturgutSanat 

+Telegram Kanalı: https://t.me/kultursanathaberleri

Youtube: www.youtube.com/ErturgutSanat
Foursquare: Erturgut Sanat
Skype: erturgutsanat (online dersler için)
+ Grup: Erturgut Sanat
+ Android Uygulama: Erturgut Sanat

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir