Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Karakterde İkilem Yaratmak konusunu ele alacağız.. Yeni hikaye fikirleri ararken, yazarlar genellikle okuyucunun ilgisini çekecek ve bir hikayenin yayına ve karakter gelişimine yatırım yapmalarını sağlayacak çizgileri ararlar. Bir yazarın bir okuyucunun duygusal yönlerini teşvik etmesinin bir yolu, ana karakterlerinin ahlaki bir ikilemle karşı karşıya kalmasıdır. Bir karakterde ikilem yaratmak için de kullanılan bazı yöntemler vardır. 

Biz de bugünkü yazımızda, bir karakterde ikilem yaratmak ve karakteri ahlaki çıkmazlara sokmak için kullanabileceğimiz bazı detayları sıraladık. Eğer siz de iyi bir yazar olma yolunda ilerlemek istiyorsanız, yarattığınız karakterin daha ilgi çekici olması için neler yapmanız gerektiğini araştırıyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Yazarlık Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Karakterde İkilem Yaratmak

Karakterde Ahlaki İkilem Nedir?  

Karakterde İkilem Yaratmak
Karakterde İkilem Yaratmak

Ahlaki bir ikilem, bir karakterin ahlak ve amaç duygusuna meydan okuyan bir çatışma türüdür. Etik ikilemler olarak da bilinen ahlaki ikilemler, bir karaktere bir hedefe ulaşma veya dışsal bir çatışmayı çözme şansı verildiğinde ortaya çıkar 

Ancak kendilerine sunulan eylem, karakterin değer sistemi ile çelişir ve kendi kişisel etik kurallarını etkili bir şekilde ihlal eder. Bu ikilem, harika bir hikayenin temeli olabilecek bir iç çatışma bölümünü başlatır.. Sonunda, ana karakter, iki tür çatışmasının yani dış ve iç çatışmanın uzlaşılamayacağını ve çok zor bir kararın düzene gireceğini keşfedecektir.

Ahlaki İkilemler Nasıl Kullanılır?    

Karakterde İkilem Yaratmak
Karakterde İkilem Yaratmak

Ahlaki ikilemler, kendi romanınız, senaryonuz ve kısa öykü fikirleriniz için harika atlama noktaları olarak hizmet edebilir.

Gerçek şu ki, hepimiz gerçek hayatta etik karar verme ile mücadele etmeliyiz, bu yüzden bir kitapta veya ekranda karşılaştığımızda, anında ilişki kurarız. Birçok iyi hikaye ahlaki bir ikilemde kök salmıştır, bu yüzden kendi hikaye beyin fırtınanıza başlamak için harika bir yer olabilir. Ayrıca, yazarın bloğuyla uğraşıyorsanız yeni bir hikaye başlatabilir.

Karakterde Ahlaki İkilemler Neden Kullanılır?

Karakterde İkilem Yaratmak
Karakterde İkilem Yaratmak

 İyi hazırlanmış bir ahlaki ikilem genellikle hikaye anlatımınızı geliştirecektir çünkü okuyucularınızı gerçek dünyada sıklıkla karşılaştıkları etik bilmecelere bağlayabilir.

Her gün, gerçek insanlar kişisel ahlakları ve bakış açıları bir belediye yasası, bir şirket politikası veya bir grup insanın hakim inançlarıyla çatıştığında ahlaki ikilemlerle karşı karşıya kalırlar. Böyle çatışmalar yoğun bir şekilde insanlar üzerinde ağırlık olabilir.

Karakterde İkilem Yaratmak