Erturgut Sanat olarak bugünkü yazımızda İnstagramda Fotoğraf Boyutları Nasıl Olmalı? konusu inceleyeceğiz. Fotoğraf boyutları İnstagrama fotoğraf yüklerken hiç düşünmediğiniz bir konu olsa da paylaşım sonrası fotoğraf kalitesine doğrudan etki eden önemli bir unsurdur..

Eğer fotoğraf kalitesini dert etmeyen bir Instagram kullanıcıysanız, fotoğraf boyutlarını yükleme sırasında İnstagram uygulaması otomatik olarak olması gerektiği boyutlara çektiğinden konu ilginizi çekmeyebilir. Ancak unutmayın Instagram otomatik olarak yaptığı bu işlem sırasında görüntü kalitesiyle de oynayabilir..

Kare Fotoğraflar

İnstagramda Fotoğraf Boyutları Nasıl Olmalı?

İnstagramda en çok kullanılan görüntü boyutudur. Instagram kare görüntüsünde ideal görüntü boyutu 1080 piksele 1080’dir. Eğer çekim sırasında boyut ayarlama ile uğraşamıyorsanız Instagram kesme işlemiyle size söz konusu boyutları sunacaktır. Ancak tabi ki de fotoğraf kompozisyonu bozulacaktır.

Fotoğraf boyutlarına dikkat etmeden yapılan çekimlerde paylaşım sırasında yaşanan en büyük sıkıntı 1080 x 1080e uygun kesme işlemi yapılırken fotoğraf kompozisyonunun zarar görmesidir.. Fotoğraf kompozisyonu bir gönderinin en önemli unsurudur..

Bu nedenle daha çekim esnasında söz konusu boyutlara dikkat ederek fotoğraf çekmeniz fotoğrafı İnstagram’da verimli bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacaktır..

Manzara (Yatay) Fotoğrafları

İnstagramda Fotoğraf Boyutları Nasıl Olmalı?

Instagram gönderilerinde kare fotoğraflardan sonra en çok kullanılan yatay görünümlü fotoğraflardır. Instagram son dönemlerde yaptığı güncelemeler ile yatay fotoğrafların gönderi boyutlarını olması gerekene göre düzenledi ve alt, üst boşluklar ortadan kaldırıldı. ideal görüntü boyutu 1080 piksele 608 piksel’dir, fotoğraf 1.91 boy oranına sahip olması gerekir..

Manzara fotoğrafları genellikle 16:9 olarak boyutlanır olur ve bu boyut Instagram gönderinizde etrafında siyah bir kenarlık eklenerek paylaşılmasına neden olur. Bu nedenle fotoğraf çekerken boyutuna dikkat etmeniz yine paylaşırken fotoğraf kompozisyonuzun bozulmamasını sağlar..

Portre (Dikey) Fotoğrafları

İnstagramda Fotoğraf Boyutları Nasıl Olmalı?

Olması gereken görüntü boyutu 1080 piksele 1350 pikseldir. Genellikle portre çekimleri ve paylaşımları bu oranda yapılır. Ancak görüntünüz kaliteli ise instagramın otomatik kesme özelliği ile bu ölçülere ulaşabilirsiniz..

Sosyal Medya Fotoğrafçılığı

Sosyal medya fotoğrafçılığı son dönemde ‘fotoğrafçılığın’ bir kolu olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.. Doğru sosyal medya fotoğrafları ile profilinizi doğru inşa edebilir ve gönderilerinizdeki mesajı daha iyi ileterek daha fazla kitleye ulaşmanızı sağlayabilirsiniz.

Sosyal medya fotoğrafçılığı ile ilgili ayrıntılı bilgi için Spotify ve Apple Podcast kanalımızı takip etmenizi öneririz. Sosyal Medya Fotoğrafçılığının tüm ayrıntılarını podcastlerimizde ele aldık ve alacağız..

Apple Podcast için Tıklayın..

Spotify Podcast için Tıklayın..

Ayrıca fotoğrafçılık kursu hakkında ayrıntılı bilgiler edinmek için Buraya Tıklayın..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!