Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizlerlerle Hikayenize İyi Bir Final Yazmak İçin İpuçlarını paylaşacağız.. Bir hikaye yaratmak başlı başına bir işçilik ve bir süreçtir. Bu süreci doğru olarak ilerletmek, doğru karakterler yaratmak, olay dizisini doğru kurgulamak ve hikayenize iyi bir final yazmak da bu sürecin önemli parçalarıdır. 

Tüm iyi hikayeler sonunda sona erer, ama hepsi aynı şekilde bitmez. Sonu yani finali yaratacak doğru noktayı bulmak göz korkutucu bir zorluk olabilir. Bir hikayenin sayfaya kalem koymadan önce nasıl biteceğini tam olarak bilen bir yazar olsanız da, ya da sonun kendisini ortaya çıkaran son bölümlerden biri olup olmadığını, size ve okuyucularınıza doğru hissedecek şekilde bittiğinizden emin olmak isteyeceksiniz.

Çünkü iyi bir final yani iyi bir son sizin sözünüzü taşıyan, mesajınızı veren noktadır. Bu nedenle bugünkü yazımızda sizler için hikayenize iyi bir final yazmak için ipuçları vereceğiz. 

Yazarlık Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın.. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşın geçin!

Hazır mısınız? O halde başlayalım. 

Hikayede Final Türleri  

Her hikayenin kendi yolunda bitmesi gerekirken, altı genel bitiş türü vardır. Hangisine gideceğiniz, elbette anlattığınız hikayeye ve belki de içinde çalıştığınız türün kriterlerine veya sözleşmelerine bağlı olacaktır.

Ancak hangi final türüne giderseniz gidin önemli olan izleyicide ya da okuyucuda uyandırmak istediğiniz mesaj olmalıdır. 

Çözülmüş Final 

Hikayenize İyi Bir Final Yazmak İçin İpuçları

Çözülmüş bir son, okuyucuyu kalıcı sorular veya gevşek uçlar bırakmaz çözülmüş bir son, çoğu klasik masalın bir parçasıdır, aynı zamanda sayısız klasik romanın bir parçasıdır.

Jane Austen’in gurur ve Önyargısı’nın sonunu, edebi bir kurgu klasiğini ve sayısız aşk romanının ilham kaynağını düşünün. Kitabın sonunda Elizabeth Bennet ve Bay Darcy evleniyor ve evliliklerinin uzun ve mutlu olacağına inanmaya yönlendiriliyoruz. Sadece bu değil, Bay Bennet’in diğer evli kızları da karakterlerine uygun maçlara yerleştiler. Başka bir deyişle, kalıcı sorular veya gerginlikler yoktur.

Unutmayın, çözülmüş bir son mutlaka mutlu bir son değildir. Ana karakterin ve diğer büyük karakterlerin çoğunun genellikle bıçaklandığı, zehirlendiği veya idam edildiği Shakespeare’in trajedilerinden herhangi birini düşünün. Çözülmüş bir sonda en önemli şey, romanın tüm konularının açık ve tatmin edici bir şekilde çözülmesidir.

Çözülmemiş Final 

Hikayenize İyi Bir Final Yazmak İçin İpuçları

Bazen, son gerçekten son değildir. Çözülmemiş bir sonu olan durum budur. Bu, okuyucuyu cevaplardan daha fazla soruyla bırakan türden bir son. Bir uçurumda sona ermek sinir bozucu bir deneyim olma potansiyeline sahiptir, ancak hikaye buna neden olursa bu hayal kırıklığı da tatmin edici olabilir.

Çözülmemiş sonlar, bir serideki kitaplar için popüler seçimlerdir, çünkü okuyucuyu bir sonraki kitaba götürür. Örneğin Harry Potter serisinin kitapları ya da Yüzüklerin Efendisi serisinin ilk iki kitabı bu tür finallere verilebilecek güzel örneklerdir. 

Genişletilmiş Final

Hikayenize İyi Bir Final Yazmak İçin İpuçları

Genişletilmiş bir son genellikle son söz şeklini alır. Adından da anlaşılacağı gibi, hikayenin dünyasını anlatının kendisinin olaylarının ötesine genişletir. Bu genellikle zaman içinde ileriye doğru bir sıçrama ve bazen de perspektifte bir değişiklik içerir. Beklenmedik bir son gibi, genişletilmiş bir son da okuyucunun hikaye hakkında düşünme şeklini yeniden çerçeveleyebilir.

Bir son sözün avantajı, yazarın ana anlatı alanında cevaplanması mümkün olmayan soruları yanıtlamasına izin vermesidir.

Beklenmedik Final

Hikayenize İyi Bir Final Yazmak İçin İpuçları

Beklenmedik bir son, okuyucunun muhtemelen geldiğini görmediği bir sondur. Büyük bir sürpriz yapmanın püf noktası, geriye dönüp bakıldığında kaçınılmaz görünmesi gerektiğidir. Çok az sayıda okuyucunun, gerçekten hiçbir yerden gelmeyen bir son için gemide olması muhtemeldir, ancak sonun mantıklı olması durumunda, oraya ulaşmak için gereken ince entrikaları ve zekice bükülmelerini takdir etme olasılıkları daha yüksektir.

İyi bir son, Latince bir ifade olan Deus ex machina’dan kaçınır. Kurgu bağlamında, bir deus ex machina, hikayenin tüm sorunlarını aniden ve kesin olarak hikayeye doğal gelmeyen bir şekilde çözen ağır bir cihazdır. Örneğin, fakir çabalayan kahramana büyük bir servet vermek için hiçbir yerden görünmeyen daha önce bilinmeyen zengin bir amca kesinlikle bir sürpriz olabilir, ancak okuyucularınızı tatmin etmesi muhtemel değildir. Unutmayın, iyi bir beklenmedik son, yazarın başından beri ipuçları bıraktığı bir finaldir.

Belirsiz Final

Hikayenize İyi Bir Final Yazmak İçin İpuçları

Belirsiz bir son, yoruma açık olandır. Çözülmemiş bir son, okuyucuya daha sonra ne olacağını söyleyecek kadar bilgi vermezken, belirsiz bir son, iki farklı okuyucunun tamamen farklı iki sonuca varmasına izin verebilir. Tüm sonlar arasında, belirsiz olan, olayların kendileri için önemini düşünmeye aktif olarak davet edildikleri için okuyucudan en fazla katılımı talep eder.

Charles Dickens’ın klasik Great Expectations’ın sonuna hızlıca bir göz atın. Romanın son satırlarında, ana karakter Pip, dul Estrella’nın elini tutuyor ve ondan başka bir ayrılık gölgesi görmediğini söylüyor. Fakat Pip’in vizyonu güvenilir mi? Birlikte mi kalıyorlar yoksa gelecekte başka bir ayrılık mı var? Roman, okuyucuyu bu olasılıklarla bırakıyor.

Bağıl Final

Hikayenize İyi Bir Final Yazmak İçin İpuçları

Hikayenin tam çemberini getiren bağlı bir son başladığı yerde biten bir hikaye anlamına gelir. Bu tür bir son, dünyanın dört bir yanından birçok efsane ve halk masalında ortak olan klasik kahramanın yolculuğunu izler, ancak aynı zamanda zamanın döngüsel doğasını yakalamaya çalışan birçok edebi kurgu eseri için popüler bir seçimdir. James Joyce’un meşhur Finnegan’ın Uyanışı, romanın ilk cümlesini tam anlamıyla tamamlayan bir cümle parçasında bile sona eriyor.

Bir yazar olarak, bu noktaya yolculuğun değerli hissettiğinden emin olmanız gerekir. Başladığınız yerde sona ermek, oraya ve geriye yolculuk anlamlı değilse anlamsız hissedebilir.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Ailesini her zaman ziyaret edebilirsiniz.