Dalai Lama 85. Yaş Gününü Kültür Sanat’a Adayacak: Albüm Çıkararak Kutlayacak

Dalai Lama doğum gününü yeni albümüyle kutluyor. Kültür Sanat adına büyük gelişme
Dalai Lama

6 Temmuzda 85. yaş gününü kutlayacak olan ruhani lider Dalai Lama “Inner World” (İç Dünya) adını verdiği ilk albümünü yayımlayacak. Albümün ilk şarkısı “Compassion” (Merhamet) yayımlandı.

Şarkı Budaların merhameti hakkında. 5 yıldır üzerinde çalışılan projeyi Dalai Lama’nın öğrencisi Junelle Kunnin yönetiyor. Albüm içerisinde Dalay Lamanın ses kaydının yanı sıra Abraham Kunin’in bestelediği müzikler yer alıyor.

Dünya kültür sanat hareketleri arasında unutulmaz bir yere alacak albüm merakla bekleniyor. Yayımlanan ilk şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz.

Albümün tamamı 6 Temmuzda tüm platformda yayımlanacak.Lionel Richie’nin Hayatı Müzikal Film Oluyor
Lionel Richie'nin hayatı film oluyor
Lionel Richie

Kültür sanat dünyasının bir diğer önemli haberi: 80’li yılların popüler ismi Lionel Richie’nin hayatı film oluyor. Film şarkıcının en büyük hitlerinden olan şarkısı “All Night Long” adını taşıyor.

Çekilecek filmin kadrosu hakkında henüz netleşmiş bir bilgi bulunmamaktadır ancak sızan dedikodular mevcut.

Dedikodulara göre filmin yapımcısı bizzat Lionel Richie. Senaryolarını ise Pete Chiarelli hazırlıyor.

Deezer Değişen Müzik Dinleme Eğilimlerini Açıkladı

Deezer'dan yeni istatistikler
Deezer

Tüm dünyayı derinden sarsan covid19 salgını müzik çalma listelerini ve sanat hareketlerini de etkiledi. “Work From Home” çalma listesinin dinlenme oranı yüzde 400 yükseldi. “Happy Hits” listesinin dinlenme oranı da yüzde 200 arttı.

Karantina sürecinde mobil cihazlardan şarkı dinleme oranı değişmedi. Akıllı tv’den müzik dinleme oranı yüzde 83 arttı. Akıllı hoparlörden müzik dinleme oranı ise yüzde 512 arttı.

Karantina müzik dinleme saatlerini de değiştirdi en çok müzik dinleme saatleri hafta içi 08.00 – 09.00 iken salgınla birlikte bu aralık 12.00 – 13.00’a kaydı. Ayrıca Türkiye’de müzik dinleme oranı yüzde 18’e yükselmiş durumda.

Tüm bu olaylar sıkıntıların sonucu olarak gözükse de dünya kültür sanat hareketleri için oldukça olumlu gözüküyor.

“Picasso İstanbul’da” Sergisi Dijital Olarak Sanatseverlerin Erişimine Açıldı

"Picasso İstanbul'da" yeniden yanında
Picasso

2005 – 2006 arasında gerçekleşen “Picasso İstanbul” sergisi sanat severler için yıllar sonra tekrar dijital olarak erişime açıldı. Aylardır covid19 salgını nedeniyle sanal müzeye dönüşen köklü müzeler dijital platforma geçmekteydi. Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi de bu bağlamda dijital yayına geçerek sergiyi erişime açtı.

Sanatseverler sergide yer alan eserleri Ferit Edgü’nün söz konusu sergi için yazdığı eserler ise Picasso hakkındaki bilgiler Müşfik Kenter’in sesinden dinleyebilecek.

Sergiye erişim için: https:/www.sakipsabancimüzesi.org/tr

İzmir’de Sanat Yeniden Sokaklarda

Yeniden İzmirde sanat
İzmir Sokakları

İzmir Büyükşehir Belediyesi pandemi sonrası sanat aktiviteleri sağlıklı bir şekilde canlandırmak için sanatı sokaklara taşımaya başladı. Sosyal mesafeye dikkat edilerek, açık havada gerçekleştirilen gösterilere katılarak “yeni normal” ile birlikte sanat aktivitelerine adapte olmaya başlayabilirsiniz. İlk adım Kemeraltında gerçekleştirilecek

19 Haziran Cuma günü 12.30’da Abacıoğlu Hanında şiir dinletisi düzenlenecek. Ardından 17.00’da Büyükşehir Belediyesinin önünde saksafon dinletisi gerçekleştirilecek.

Bu haftadaki etkinlikler 18.00’da Hükümet Konağının yanında Agora Minör konseriyle tamamlanacak. 26 Haziran Cuma günü Havra Sokağında saat 17.00’de Türk Halk Müziği konseri yapılacak. Aynı gün saat 18.00’da Kemeraltı girişinde canlı heykel gösterisi, İzmir Tarih Merkezi önünde ise salsa gösterisi düzenlenecek.

24 Haziran Çarşamda Günü saat 10.00’da Kültürpark Lozan girişinde trio dinletisi yapılacak. Ardından Türk Halk Müziği konseri gerçekleştirilecek. Etkinlik sokak oyunları ve pandomim gösterileriyle devam edecek.

Dilber Ay’ın Hayatı Film Oluyor

Dilber Ay beyaz perdede
Dilber Ay

Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz sanatçı Dilber Ay’ın hayatı film oluyor. Hayatını dram ve komedi tadında yaşayan sanatçının filmi de bu doğrultuda dram ve komedi içermesi bekleniyor.

Filmin yapımcılığını Oğuz Sezen, Özgür Tari ve Tugay Keskin yapacak. Filmin senaryosunu ise Kamuran Süner yazdı. Filmin yönetmeni ve oyuncuları Temmuz ayında netleşecek.

Matrix 4’ün Çıkış Tarihi Ertelendi

Matrix 4 çekimleri ertelendi
matrix4

Yayımlandığı tarihte üzerine makaleler yazılan, akademik olarak incelenen ve tüm dünyada geniş yankı uyandıran filmin yeniden vizyona çıkış haberi herkesi heyecanlandırmıştı.

Ancak covid19 salgını tüm sektörleri etkilediği gibi film sektörünü de etkiledi ve filmin çekimleri durdu. 21 Mayıs 2021’de vizyona girmesi planlanan The Matrix 4’ün yayın tarihi 1 Nisan 2022 olarak güncellendi.