Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Gitarda Single Ve Hambucker Manyetikler konusunu ele alacağız.. Elektro gitar çalmada tamamen yeniyseniz ve hala başlangıç ​​seviyesinde gitar dersleri alıyorsanız , çok çeşitli elektro gitarlar olduğunu fark edebilirsiniz. Elektro gitar her şekilde, boyutta ve renkte gelir. Dışarıda pek çok kişi arasından kişisel tarzınıza mükemmel şekilde uyan birini seçebilirsiniz. Görsel farklılıklara ek olarak, gitarlar ses açısından da büyük farklılıklar gösterebilir.

Peki Manyetik Nedir? Bir gitarın manyetiği, onu “elektrikli” bir gitar yapan şeyin önemli bir parçasıdır. Fişsiz çalınan bir elektro gitar, özellikle akustik gitarla karşılaştırıldığında, nispeten ince ve sessiz gelebilir. Yüksek sesli bir davulcuyla çalıyorsanız ideal değil! Ancak, onu büyük bir amfiye taktığınızda komşuları rahatsız edebilecek, stadyumları doldurabilecek ve binaları yıkabilecek sololar veya barre akorlarla güçlü bir ses yaratabilirsiniz. Bunun gerçekleşmesine yardımcı olan manyetiklerdir.

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın!

Gitarda Single Ve Hambucker Manyetikler

Gitar Manyetikleri Nasıl Çalışır?

Gitarda Single Ve Hambucker Manyetikler
Gitarda Single Ve Hambucker Manyetikler

Bir manyetik, gitarın akustik sesini yükselten bir mikrofon gibi davranabilir. Bunu, bir gitar telinin titreşimini “alarak” ve onu bir elektrik sinyaline dönüştürerek yapar.  Elektro gitar manyetikleri manyetiktir. Bu, bir metal telin titreşimini bir elektrik sinyaline dönüştürmek için elektromanyetik indüksiyon (bir iletkenin etrafındaki manyetik alanı hareket ettirerek) kullandıkları anlamına gelir. Bu sinyaller, ses veya ton düğmesi gibi yerleşik kontroller aracılığıyla ve ardından bir amplifikatöre takılı bir enstrüman kablosu aracılığıyla gönderilir.

Birçok gitar manyetiği, binlerce tur bakır tel ile sarılmış mıknatıslar kullanır. Mıknatıs ve bakır tel, toplayıcının kutup parçalarına odaklanan bir manyetik alan oluşturur. Kutup parçaları, bobinin içinden geçen ve bireysel diziler için manyetik iletkenler olarak hareket eden silindirik mıknatıslardır. Çoğu zaman, altı telli bir elektro gitarda, her tel için bir tane olmak üzere altı kutuplu bir manyetik bulunur. Bazı pikap tasarımları, tellerin titreşimlerini almak için bıçak olarak da bilinen uzun bir kutup parçası kullanır. Kutup parçalarının nasıl hizalandığı ve aralıklı olduğu, manyetiğin ton karakterini etkiler. 

Daha fazla sargıya sahip alıcılar, daha yüksek bir çıkışa ve daha sıcak bir sinyale sahip olma eğilimindedir. “Sıcak” manyetiklere sahip bir gitar, amfiyi daha fazla zorlarken bir amfinin aşırı hızlanmasına ve daha hızlı bozulmasına neden olabilir. Ayrıca, düşük çıkışlı manyetiklere kıyasla daha koyu bir tonlara sahiptirler. Bu nedenle birçok kişi, gitar gamınızı veya daha karmaşık gitar akorlarını duymak için harika olan daha temiz gitar sesleri için düşük çıkışlı manyetiklerin parlaklığını tercih eder.

Single Manyetikler (Single Coils)

Gitarda Single Ve Hambucker Manyetikler
Gitarda Single Ve Hambucker Manyetikler

İlk olarak, tek bobinli manyetiklere bir göz atalım. İlk başarılı tekli bobin, onu Hawaii tarzı gitarı için yaratan George Beauchamp tarafından tasarlandı. Stratocaster, Telecaster ve Jaguar gibi Fender ve Squier modelleriyle yakından ilişkilidirler. Tekli bobinler (Single Manyetikler), parlak, net ve ayrıntılı bir ton karakterine sahip oldukları bilinmektedir. Bu, özellikle sesinizin çok yüksek olmadan veya “karışımı kesmeden” öne çıkmasını istediğiniz bir grupta çalarken işe yarar.

Tek Bobinlerin Artıları

•  Üst düzey yanıta sahip parlak ve net ton.

•  Bir bant ayarında duyulmanızı kolaylaştırmak için miksi kesin.

•  My Bloody Valentine’ın Kevin Shields’ı gibi yoğun, efekt yüklü tonlarla karışım.

•  Ayrı notaların ayrıntılarını duymak istediğiniz etkileyici çalım tarzları için idealdir.

Tek Bobinlerin Eksileri

•  Özellikle çok fazla kazanç/bozulma ile 60 Döngü Vızıltısına ve gıcırtılı geri bildirime eğilimli.

•  Daha ince ton karakteri ve daha düşük çıkış, yüksek kazançlı tonlar için ideal olmayabilir.

Humbucker Manyetikleri

Gitarda Single Ve Hambucker Manyetikler
Gitarda Single Ve Hambucker Manyetikler

İkinci olarak, daha yaygın olarak humbucker olarak bilinen çift bobinli manyetikleri tartışacağız. İlk humbucking bobini Electro-Voice tarafından 1934’te yaratılmış olsa da, ellili yıllara kadar elektro gitarlarla kullanılmak üzere tasarlanmamıştı.

Gitar için ilk humbucker’ı kimin yarattığına dair tartışmalar var. Gibson’dan Seth Lover ve Gretsch’ten Raymond “Ray” Butts, aynı anda birbirinden bağımsız olarak humbucker tasarımları üzerinde çalışıyorlardı. Butts’ın Filter’Tron’u daha önce (Chet Atkins’in isteği üzerine) yarattığına dair kanıtlar olsa da, Lover’ın PAF’ı genellikle ilk humbucker olarak anılır. Tüm zamanların en ikonik elektro gitarlarından biri olan Gibson Les Paul ile olan ilişki, bunun önemli bir nedenidir.

Sonuçta, Lover ve Butts’ın kreasyonlarının gitar teknolojisi üzerinde büyük etkisi oldu ve katkıları eşit. Popüler müzik onlarsız aynı olmazdı!

Hangisi Daha İyi?

Tipik bir humbucker, esasen yan yana monte edilmiş iki tekli bobindir. Bu bobinler zıt yönlerde sarılır, bu da tek bobinli manyetiklerde ortaya çıkabilecek uğultu ve gürültüyü ortadan kaldırır veya “yutturur”. Bu tasarım, gürültüyü azaltmanın yanı sıra, daha belirgin orta aralık frekanslarıyla daha kalın ve daha keskin bir ses sağlar. Bu nedenle humbucker’lar genellikle Rock, Metal ve Punk gibi yüksek kazançlı gitar stilleri için kullanılır. Ayrıca, humbucker manyetiklerin sağladığı sıcak tonu takdir eden caz gitaristleri tarafından da tercih edilirler.

Humbucker’ların Artıları

•  Dokunmada daha fazla geri dönüş ile kalın, sıcak ve vurucu ton.

•  Rock, Metal ve Punk gibi daha ağır türlerde mükemmeldir.

•  Hiçbir uğultu ve geri bildirim direnci, onları aşırı bozuk tonlara uygun hale getirmez.

•  Daha ince bir tek bobin benzeri ton için bobinleri bölebilir.

Humbucker’ların Eksileri

•  Daha kalın, daha az net ses nedeniyle miksajı.

•  Temiz tonlarla kullanıldığında net veya ayrıntılı değil.

Gitarda Single Ve Hambucker Manyetikler