Gitarınızı Hazırlayın!

Gitar çalmak için motive olmanın yolları

Bazı zamanlardan sizde gitarınızı elinize aldığınızda egzersiz yapmak yerine kendinizi tekrar edip enstrümanı geri mi bırakıyorsunuz, ya da başlangıç seviyesinde sıkıcı gelen parmak egzersizlerini yapmakta zorlanınca gitarı bırakıyor çalasınız mı kaçıyor? Erturgut Sanat olarak bu yazımız tam size göre. Hadi biraz kendimizi motive edelim!!

İlk Günkü Heyecanı Hatırlayın

Gitarı eline aldığın ilk anı hatırlıyor musun? Belki hobi amaçlı, belki kafa boşaltma amaçlı, belki insanları etkileme şansı ve belki de bu etkenlerden çok daha fazlası müzisyen olma müzik yapma isteği. Enstrümanınızı almanızı sağlayan o müziği, o konser kaydını ya da performansı yeniden izleyin. Size ilk adımı attıran motivasyonu hatırlayın!!!

Gitarınızı Yanı Başınızda Tutun

Gitar çalmayı kolay bir iş haline getirin. Gitarınız hemen elinizin altında olsun. Kılıfına koyup ulaşamayacağınız bir yerde muhafaza ettiğinizde onu o ulaşılması zor olan yerden çıkarmanız bile çok zor olabilir. Kesinlikle kendinize küçük bir çalışma alanı yaratın. Gitarınız, amfiniz, kitaplarınız, egzersiz kağıtlarınız orada olsun ve gitarı elinize aldığınız anda hepsi önünüzde sıralı hale gelsin.

Küçük Hedefler Halinde İlerleyin

Tek hedefiniz Slash gibi olmaksa parmak egzersizi yaparken kendinizi motive edemeyebilirsiniz. Kendinize küçük hedefler koyun. Örneğin 2 günde söz konusu egzersizi gerekli metronomun üstünde çalmak ya da basit akorlu bir şarkıyı 3 günde kusursuz geçişleri ve ritimleriyle çıkarmak. Küçük başarılar elde ederek kendinizi harika bir şekilde motive edebilirsiniz. Unutmayın küçük başarılar büyük başarıları besler!

Motivasyon

Küçük Başarıları Kutlayın

Ancak bu kutlamayı şampanya ve süslerle değil çıkardığınız şarkıyı ya da yaptığınız egzersizi birilerine gösterin ve yorumları dinleterek yapın. Göstereceğiniz bu kişi sizin eski halinizi de bilmeli ki doğru reaksiyon verebilmeli. Siz yine de muhteşem bir kutlama yapmak istiyorsanız şampanya patlatabilirsiniz :)

Planlı Olun

Gitarı elinize aldığınızda ne yapacağınızı bilmez halde olabilirsiniz. Tekrar mı etmelisiniz yoksa ilerlemeli misiniz? Öncelikle her egzersizin bir amacı olduğunu ve egzersizlerin ileri seviyede ne işe yarayacağını bilin, araştırın yada sorun. Başlangıç seviyesindeki hiçbir egzersiz gitara ısınma egzersizleri değildir.

Temel niteliğindedir ve en ufak bir yanlış öğrenme ya da atlanarak gitme ilerde gitar çalmanızı zorlaştırabilir. Hatta sizi enstrümandan bir soğutabilir! Enstrümanınızı elinize almadan önce o günkü egzersizleri ve o egzersizi hangi seviyede yapmak istediğini belirleyin ve işe koyulun

Aktif Olun

Gitar çalışmak sadece kapanıp saatlerce egzersiz yapmak değildir! Müzik yapan yada yapmak isteyen arkadaşlarınızla buluşun, müzik üzerine tartışmalara katılın, konserleri takip edin, müzisyenlerin biyografi filmlerini izleyin. Parmaklarınızı beslediğiniz kadar ruhunuzu da beslemeniz gerekmektedir. Müzik dünyasının yada bir müzik topluluğunun parçası olmanın tadını çıkarın!

Bireysel Hareket Etmeyin

Unutmayın çok iyi müzisyen olduğunuzu düşünmeniz kimseye bir şey ifade etmez. Çok iyi müzisyen olmanız için bu düşünceye siz hariç herkesin kapılması gerekiyor. Herkese kendinizi göstermeniz için ise kalabalık bir müzik çevresine sahip olmanız gerekiyor.

Müzik forumlarına dahil olun, fan sayfalarında aktif olun, konser mekanlarında tanınır olun, müzik merkezlerine gidip gelin. Müzik topluluk halinde yapılan bir eylemdir. Bir an önce topluluklar kurmaya çalışın hangi seviyede olursanız olun amatör de olsa mutlaka bir müzik çevreniz olsun.

Disiplin mi Eğlence mi?

Gitar çalmak disiplin işi mi yoksa eğlence işi mi

Her müzik aleti kendi içinde inanılmaz bir disipline sahiptir. Sizin bu disipline ne kadar dahil olmanız gerektiğine gelirse bu tamamen sizin çalma amacınıza göre değişir. Eğer hobi amaçlı ya da bir şeyler üretmek için müzik aleti çalıyorsanız konservatif bir disipline ihtiyacınız yok zira bu disipline gelemeyeceksinizdir de. Ancak yine de günde 30 – 40 dk enstrümana vakit ayırmak gelişimin kalitesi ve hızı bakımında oldukça önemlidir.

Eğer enstrüman ile ciddi düşünüyorsanız disiplin oldukça önemli bir unsur. Yazının bu paragrafını gitar çalmayı profesyonel olarak yapmak isteyenler için ele alıyoruz.  Bu disiplini motiveyle sağlayabilirsiniz. Eğer öğrenciyseniz ve yaz tatilindeyseniz yada vaktiniz varsa günde 5-6 saati enstrümana ayırmak bir ütopya ya da hayal değil.

Sanat Merkezimiz Size Her Zaman Açık

Erturgut Sanat Merkezi olarak müzik yapmak isteyen herkese kapılarımız ardına kadar açık. Ailemize dahil olmak için kurs almak gibi bir sorumluluğunuz yok. Aklınızdaki soru işaretlerini gidermek için, etüt yapmak için hatta çay kahve içmek için bile sanat merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bize ulaşmak için 0507 959 63 33 numaranızdan bizi arayabilir, msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden mail ata bilir, bunları hiç yapmadan direk çıkıp da gelebilirsiniz. Sanat dolu mutlu günler!