Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Gece Fotoğraf Çekmek konusunu ele alacağız.. Fotoğraf için temel kural, ışık olmadan fotoğrafın var olamayacağıdır. Ancak her durumda fotoğraf çekerken yeterince ışığa sahip olmayız. Örneğin, bir fotoğrafçı olarak, loş ışıklı bir ortamda harika fotoğraflar gerektiren önemli bir olay ortaya çıkabilir ve çoğu zaman bunun yakalanması en zor atmosfer türü olduğunu görebilirsiniz.

Bu durumda, yani gece fotoğraf çekmek için bilmeniz gereken en önemli noktaların başında ise hangi fotoğraf makinesinin ne gibi avantajları olduğunu bilmektir.

Hazır mısınız? O halde başlayalım….

Fotoğrafçılık Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alabilirsiniz..

Gece Fotoğraf Çekmek  

Hangi Makineyi Kullanmalıyım?

Gece Fotoğraf Çekmek  

Gece ve ışığın loş olduğu ortamlarda fotoğraf çekerken kullanabileceğiniz makineler standart bir SLR makine ya da kompakt bir köprü fotoğraf makinesidir. Tabi ki bu iki makinenin de kendi yapılarına göre avantajlı olduğu noktalar vardır. 

Standart bir SLR fotoğraf makinesinin bu koşullarda fotoğraf çekmek için dijital SLR veya köprü fotoğraf makinesine göre ayarlar üzerindeki hassas değişimler gibi avantajları vardır , ancak bu günlerde çoğu fotoğrafçı tarafından kullanılan köprü fotoğraf makinesidir. Bir köprü kamerası kullanırken genel ayarlar üzerinde daha az kontrole sahip olsanız da, bu zor çekimleri yaparken bu bazı yönlerden sizin lehinize çalışabilir.

Bir dijital fotoğraf makinesi kullanırken ilk ana avantaj, elbette, filmi boşa harcamadan çekimden sonra çekim yapabilme yeteneğidir ve bu günlerde yüksek kapasiteli hafıza kartlarının maliyeti ile neredeyse sonsuz çekim yapabilirsiniz. 

Otomatik Odaklanma

Gece Fotoğraf Çekmek  

Otomatik odaklama da son 10 yılda teknolojik ilerlemelerin eşliğinde büyük bir hızla ilerlemiştir ve kızılötesi odaklama yardımı çoğu orta sınıf köprü modelinde kolayca kullanılabilir durumdadır.

Otomatik odaklama yardımcı ışını, özellikle konunun sürekli hareket ettiği müzik konserleri ve dans etkinlikleri gibi etkinliklerde, zaman kısıtlamaları nedeniyle manuel odaklamayı neredeyse imkansız hale getiren gece fotoğrafçılığında paha biçilmez bir araç olabilir.

ISO Değerlerine Dikkat Etmek   

Gece Fotoğraf Çekmek  

Dijital fotoğraf makinelerinin çoğu, özellikle düşük ışıkta görüntü yakalamak için, ISO duyarlılığının artması ve 12800’e ve ötesine kadar olan dijital film hızlarıyla bir dizi kullanışlı ayar ile donatılmıştır.

Bu yüksek ISO ayarları, en karanlık nesneleri bile yakalamanıza olanak tanır, ancak hızda kazandığınız şey, sonuçta görüntü kalitesinde de etkilere neden olur.

Bu kadar yüksek bir ISO kullanarak çekim yapmak grenli ve gürültülü görüntülere neden olur ve bu fotoğraf editleme programları ile bir dereceye kadar düzeltilebilse de, büyük kullanılabilirlik ile sağlam ve güçlü fotoğraflar çekmek için muhtemelen en iyi fikir değildir.

Bu nedenle anı yakalamak için ISO değerini en üst seviyelerde tutmayı gece fotoğrafçılığı için tek başına kullanışlı bir çözüm olarak görmemelisiniz.

Gece Etkinliklerinde Flaş Kullanımı

Gece Fotoğraf Çekmek  

Düşük ışık ayarlarında fotoğrafçılığın göz korkutucu görevini tartışırken, yapılacak en belirgin şey flaş kullanarak mevcut ışığı arttırmak olacaktır, ancak bu iki ucu keskin bir kılıçtır. Bir konser ortamıyla karşı karşıya kalındığında, her şey zaten mekanda bulunan sahne aydınlatmasına bağlıdır.

Büyük bir konserdeyseniz ve sahneye yakın olacak kadar şanslıysanız, güçlü teknik aydınlatmanın çekimlerinizde size yardımcı olmak için yeterli olacağını görebilirsiniz. Bununla birlikte, daha küçük, kapalı mekanlar yalnızca temel sahne aydınlatmasını kullanabilir ve bu noktada flaş kullanmayı düşünebilirsiniz.

Yüksek ISO kullanıyorsanız flaşı kullanmaktan uzak durmanız tavsiye edilir, bu kesinlikle fotoğrafınızın ana konusunu açığa çıkarır, ancak tüm arka plan detaylarını az pozlanmış halde bırakır, çekimlerinizden herhangi bir ambiyansı ve atmosferi tamamen ortadan kaldırır.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Ailesini her zaman ziyaret edebilirsiniz.