Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Full Frame Fotoğraf Makinesi Nedir? konusunu ele alacağız.. Fotoğraf çekmek günümüzde herkesin sevdiği ve cep telefonlarına kadar pek çok farklı makine ile yapılabilen bir sanattır. Fakat klasik olarak fotoğraf sanatını seven ve daha profesyonel olarak fotoğraf çekmek isteyen herkes bir fotoğraf makinesi edinmeyi ister. 

Durum böyle olunca da insanların karşısına fotoğraf makinesi ile ilgili bilmedikleri bazı terimler çıkar. Biz de bugün bu terimlerden biri olan Full Frame fotoğraf makinesi terimini ele alacağız. 

Eğer siz de bir fotoğraf makinesi almak istiyor ve hangisini alacağınıza karar veremiyorsanız, bu yazımızda sizin için gerekli bilgileri bulacağınıza eminiz. 

Fotoğrafçılık Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Hadi okumaya devam edelim… 

Full Frame Nedir   

Full Frame Fotoğraf Makinesi Nedir?

Fotoğrafın gelişimi, teknolojinin gelişimi ile paralel olarak ilerlemektedir. Başlangıçta boyutları çok büyük olan makinelerin yerini zamanla taşınabilir makineler, aynalı ve aynasız makineler, filmli makineler ve sensör makineler almıştır. 

Sensörler, daha önce kullanılan filmlerin yerine geçmişlerdir. Piyasada şu anda var olan iki çeşit sensör ve bu sensörlerin farklı varyasyonları da bulunur. 

Peki ya Full Frame ne demektir? Kısaca ve en net şekliyle söylemek gerekirse, full frame bir makine demek, daha kaliteli bir görsel elde etmek demektir. Bunun nedeni de oldukça basittir. Full frame temelde sensörle ilgili bir tanımdır. Şu anda piyasada olan kompakt fotoğraf makinelerinden DSLR makinelere kadar skalada farklı sensör boyutları kullanılır. 

Tabi ki üretim maliyeti de devreye girdiği için daha büyük sensörlü makineler daha pahalı satış fiyatlarına sahiptir. Ancak bu onların daha kaliteli fotoğraflar çektiği gerçeğini de değiştirmez. Analog fotoğraf makinelerinde kullanılan film boyutu ile aynı büyüklüğe sahip olan sensörlere ise full frame, yani 24x36mm olan tam kare adı verilir. 

Full Frame makineler crop sensörlü makineler gibi görüntüyü kesmediği için de daha kaliteli bir fotoğraf elde edilmiş olur. Tabi ki burada fotoğrafı var eden temel unsurlardan, yani kompozisyon, ışık gibi etmenlerden değil yalnızca makinenin teknik yeterliliğinden bahsedildiğini de unutmamak gerekir. 

Full Frame Bir Makine Almayı Mıyım?  

Full Frame Fotoğraf Makinesi Nedir?

Full Frame sensöre sahip bir makine, biraz önce de bahsettiğimiz gibi pek çok anlamda diğer sensörlerden üstün bir makinedir. Üretimindeki pahalı maliyet nedeniyle diğer DSLR makinelere göre daha dayanıklı oldukları da bir gerçektir. 

Ayrıca sensör büyüdükçe dijital kirlilik oranı yani noise dediğimiz oran da azaılr. Bu da görüntü kalitesini daha yukarı çeker. 

Günümüzde pek çok reklamcı, moda fotoğrafçısı ve gazeteci full frame DSLR makineler kullanmaktadır. Yani profesyonel olarak fotoğraf çeken kişiler bu makineleri tercih ederler. 

Tabi ki bir diğer taraftan amatör bir fotoğrafçıysanız ve bu alanı yalnızca hobi olarak görüp ilerletmeyi düşünmüyorsanız maliyet hesabı üzerinden bakarak ille de bu makinelerden birini almak yerine crop sensör bir makine de edinebilirsiniz. Tabi ki kaliteden ödün vereceğiniz bilerek…

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Ailesini her zaman ziyaret edebilirsiniz..