Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Fotoğrafta Çekim Modları Nelerdir? konusunu ele alacağız.. Fotoğraf çekmek çağımızda hemen hemen herkesin uğraş haline getirdiği bir sanat alanıdır. Fakat tabi ki pek çok insan yalnızca anı olması için telefon ya da kompakt makinelerde fotoğraf çeker. Fakat bu sanata daha meraklı insanlar fotoğraf çekiminin ayrıntılarını, temel fotoğrafçılık eğitimini alarak daha profesyonel olma yolunda ilerlerler. 

Biz de bugünkü yazımızda, bu eğitimi alan ya da almak isteyen ve fotoğraf makinesi üzerindeki çekim modlarının ne işe yaradığını merak eden arkadaşlarımız için bir içerik hazırladık. 

Özellikle dijital makinelerde olan fotoğraf çekim modlarının neler olduğuna kısaca değineceğimiz bu yazımız, sizin de merak ettiğiniz sorulara cevap niteliğinde olacak. 

Hazır mısınız? O halde başlayalım…

Fotoğrafçılık Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alabiliriz..

Fotoğrafta Çekim Modları

Manual Çekim Modu  

Fotoğrafta Çekim Modları Nelerdir?

Fotoğraf makinelerindeki manual çekim modu, temel anlamda tüm ayarların kullanıcı tarafından yapıldığı çekim modudur. Tabi ki fotoğraf makinesinin pozometresi bu ayarlar konusunda bize yine de fikir vermektedir. 

Ancak Manual çekim modunda, fotoğrafın makinesinin enstantane, ISO, diyafram, beyaz ayarı ve benzeri tüm ayarları kullanıcı tarafından yapılmaktadır. Bu mod, diğer modlara göre biraz daha profesyonel olan fotoğrafçılar için son derece kullanışlıdır.  

Diyafram Öncelikli Çekim Modu  

Fotoğrafta Çekim Modları Nelerdir?

Bu çekim modunda makinenizin diyafram değerini kendinizin belirlediği, bununla birlikte enstantane değerinin otomatik olarak belirlendiği çekim modudur. Bu mod genellikle diyaframın yani alan derinliğinin önemli olduğu durumlarda kullanılır. Tabi ki manual modda çekim yapamıyorsanız. 

Ortalama ışık değerinin alındığı bu modda, tabi ki her zaman ortalama bir ışık değeri çıkmaz. Poz telafisi ayarları ile oynayarak daha koyu ya da daha açık bir değeri aynı diyafram ayarı üzerinde elde edebilirsiniz  

Enstantane Öncelikli Mod    

Fotoğrafta Çekim Modları Nelerdir?

Bu çekim modunda ise, fotoğraf makineniz ile pozlama yaparken yalnızca enstantane değerini siz belirlersiniz. Fotoğraf makinesi belirlediğiniz bu enstantane değerine bağlı olarak otomatik bir diyafram derinliği belirler. 

Bu modu genellikle hareketin önemli olduğu ve alan derinliği ile uğraşmak istemediğiniz zamanlarda kullanabilirsiniz. Makineniz ışığa göre ortamala bir diyafram değeri atayacağı için zaten alan derinliği sizin seçtiğiniz şekilde çıkmayacaktır. 

Program Modu

Fotoğrafta Çekim Modları Nelerdir?

Program modunda çekim sırasında var olan tüm değerler, yani ISO, enstantane ve diyafram fotoğraf makinesi tarafından otomatik olarak belirlenir. Tabi ki bu belirlemede de yine poz telafisini kullanarak fotoğrafın daha koyu ya da açık olmasını sağlayabilirsiniz. 

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Ailesini her zaman ziyaret edebilirsiniz..