Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizlerle birlikle Fotoğrafın Üç Önemli Unsurunu ele alacağız.. Fotoğraf çekmek popülerliğini hiç kaybetmiyor ve fotoğraf çekme koşulları gün geçtikçe iyileşiyor. Gelin birlikte daha iyi fotoğraflar çekmenizi sağlayacak unsurları adım adım ele alalım..

Her başarılı fotoğrafın üç ortak noktası vardır ve bunlar sandığınız karmaşık bilgilerden biri değildir. Uygun diyafram açıklığı, pozlama ve odaklama mesafesi? Doğru kamera, lens ve tripod? Hiperfokal mesafe, ISO değişmezliği ve ETTR’nin başarılı kullanımı? Hayır! Fotoğrafçılıkta en önemli üç değişken basittir: ışık, konu ve kompozisyon.

Fotoğrafçılık Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Fotoğrafın Üç Önemli Unsuru

Işık

Fotoğrafın Üç Önemli Unsuru

Işığın kalitesi fotoğraftan fotoğrafa değişir, ancak her durumda, resimlerinize temel yapısını veren şey ışıktır. Bundan daha temel bir bilgiye ulaşamazsınız. 

En basit haliyle, ışık duygudur . Fotoğrafınızın hissi , aydınlatma koşullarına bağlı olarak çok farklı olacaktır: sert ışık, yumuşak ışık, sıcak ışık, soğuk ışık ve aradaki herhangi bir şey. Her tür, son görüntünüzün karakteri etrafında değişen farklı bir duygusal mesaj iletir. Fotoğrafınızda duyguyu aktarmanın başka yolları da olsa da, ışık en güçlülerinden biridir.

Işığın kalitesi, karşılaştığınız koşullara bağlıdır ve her zaman değiştirme gücüne sahip olduğunuz bir şey değildir. Ancak, özellikle önemli fotoğraflar için, bekleme ve aydınlatma koşulları iyileştiğinde harika bir şey yakalama seçeneğiniz vardır. 

Konu

Fotoğrafın Üç Önemli Unsuru

İnsanlar olarak, dünyayı konular açısından düşünürüz. Güçlü bir fotoğraf, bize ne gösterdiği ve nasıl gösterdiğiyle ilgimizi çeker ancak çoğu insan “nasıl” sorusunun farkına varmaz. Bunun nedeni, iyi bir konunun izleyicilerinizi büyüleyebilmesi ve bir görüntünün diğer bölümlerinin (önemli unsurlar, hatta ışık dahil olmak üzere ) arka planda kaybolmasına izin verilmesidir.

Konu teknik ile harmanlanınca ortaya şaheserler çıkar.. Konunuzu nasıl tasvir ediyorsunuz? Sığ bir alan derinliğiyle mi izole etmek istiyorsunuz yoksa ön plandan arka plana kadar her şeyin odakta olmasını mı istiyorsunuz? Fotoğrafınız net ve ayrıntılı mı yoksa izlenimci ve bulanık mı olacak? Her teknik karar, konunuzu mümkün olan en iyi şekilde nasıl tasvir edeceğinize dair gerçekten sadece yaratıcı bir karardır. 

Kompozisyon

Fotoğrafın Üç Önemli Unsuru

Son olarak, fotoğrafın üçüncü önemli unsuru kompozisyonunuzdur.. Kompozisyon, hikayenizi nasıl anlattığınızdır.

Hikayenizi herhangi bir dikkat dağıtıcı veya kafa karışıklığı olmadan etkili bir şekilde anlatan unsur kompozisyondur. İzleyicilerinizin o fotoğrafı neden çektiğinizi anlamak için bir karmaşayı çözmesine gerek yok. 

Tahmin edebileceğiniz gibi kompozisyon tamamen kişisel bir konudur. Kompozisyonlar hakkında sadece tavsiyeler olabilir ancak onlar da trendlere göre değişebilir. Kompozisyon kişiliğiniz yansıtır ve sizler de fotoğraflarınızda kararlı olarak karakteristik kompozisyonlarınız oluşturabilirsiniz..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!