Erturgut Sanat Kültür Haberleri - Sanata 2292 Bitki İle Merhaba
Erturgut Sanat Kültür Haberleri

Erturgut Sanat olarak bugün sizlere küresel çapta kültür ve sanat alanında da çok ciddi aksaklıklara neden olan Covid19 salgını sonrası normalleşme sürecinde müzik alanında yaşanan güzel bir haberi aktarmaya karar verdik.


Hepimizin bildiği gibi küresel salgın ve bu salgının yayılmasını engellemek adına alınan kararlar kapsamında dünyanın pek çok yerinde kültür sanat etkinlikleri de tıpkı spor müsabakaları ya da toplu halde yapılan diğer organizasyonlar gibi askıya alınmıştı.

Vizyona girmesi beklenen onlarca filmin vizyon tarihi değiştirilmiş, aylar öncesinden bilet alınarak dört gözle beklenen tiyatro ya da konser etkinlikleri daha sonraki tarihlere ertelenmişti.

Fakat küresel olarak hastalığı kabul ettiğimiz, yayılma ve tedavi süreçlerini nispeten daha aktif olarak kontrol altına aldığımız bu günlerde hayatın her alanında olduğu gibi kültür sanat alanında da normalleşme süreci hızla ilerlemeye devam ediyor.

Normalleşme Yolundaki İlk Konser

Erturgut Sanat Kültür Haberleri - Sanata 2292 Bitki İle Merhaba
Gran Teatre del Liceu

Bu bağlamda dünyada belki de en ilginç gelişmelerden biri de İspanya’nın Barcelona kentinde yer alan Gran Teatre del Liceu’de yaşandı. 3 ay süren karantina döneminden sonra sosyalleşmenin aşamalı olarak hayata geçirilmeye başlandığı İspanya’da opera binası tarihe geçecek bir açılış konserine ev sahipliği yaptı.

Organizatörler ve sanatçılar için de yepyeni bir deneyim olan bu konser pandemi sonrası insanın doğa içindeki yerine ve vahşi yaşama başka bir bakış açısı mottosu ile sahnelendi.

Alışılmışın Dışında Seyirciler, Alışılmışın Dışında Bir Konser

Erturgut Sanat Kültür Haberleri - Sanata 2292 Bitki İle Merhaba
Bitkiler İçin Çaldılar

İzleyicilerine yeniden kapılarını açtığı ilk konserinde opera binasının ziyaretçileri bitkiler oldu. Orkestra konseri dinlemeye gelen 2,292 bitkiye çaldı.

Konserde, etkinlik öncesi uyarı anonsları da dahil olmak üzere herhangi bir performanstan önce gerçekleştirilen tüm hazırlıklar normalde olduğu gibi yapıldı. Yaklaşık altı dakika süren konser doğaya dönüşün ve insanın doğa ile ilişkisinin temsili oldu.

İnternet üzerinden yayınlanan konserde besteci Giacomo Puccini’nin Crisantemi (Chrysanthemums) adlı eseri çalındı. İspanyol kavramsal sanatçı Eugenio Ampudia tarafından oluşturulan konserde eseri UceLi yaylı çalgılar dörtlüsü çaldı.

Sağlık Çalışanları İçin Bitkilere Çaldılar

Erturgut Sanat Kültür Haberleri - Sanata 2292 Bitki İle Merhaba
Pandemi Sonrası İlk Konser

Gran Teatre del Liceu, 2020-2021 sezonuna başlangıç olarak adlandırdığı performansında seyirci olarak yer alan tüm bitkiler ise salgında mücadele gösteren sağlık çalışanlarına bağışlandı.

Organizasyonun temel amaçlarından biri olan bu bağış, hazırlanan sertifikalar ile birlikte sağlık çalışanlarına ulaştırılarak onların hayatlarında da unutulmaz bir yer edindi.

Baş Yapımcı Eugenio Ampudia insanın doğaya karşı tutumunda bir değişiklik yaratmak ve empatiyi geliştirmek istediklerini söyledi. Organizatörler ise eşi görülmemiş bu zorlu süreçte en ön safhada yer alan sağlık çalışanlarına farklı bir bakış açısıyla teşekkürlerini sunmak istediklerini ifade etti. Konseri kendi bitkileri ile beraber dinleyenler de sosyal medya üzerinden bu anı paylaştı.

6 dakikalık konserin kaydına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezi Kültür Sanat Haberleri Sizin İçin Devam Ediyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan hastalığa karşı sanat da tabi ki sessiz kalmamalıydı. Bu ve benzeri çalışmalar her gün devam ederken Erturgut Sanat Merkezi olarak biz de bu pandemi sürecinde her türlü önlemimizi alarak, sanata gönül veren ve ister piyano ister şan ya da bateri öğrenmek isteyen öğrencilerimize en güvenli ortamı sunuyoruz.

Eğer siz de Erturgut Sanat Merkezi ailesinin bir parçası olmak ve öğrenmek istediğiniz enstrümana bir adım daha yaklaşmak istiyorsanız hemen bizlere msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden yada 0 507 95 96 333 No’lu telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.