Yeni bir keman kutusu satın almak için pazardaysanız, hangisinin en iyisi olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Maalesef ki, bunun kolay bir cevabı yok, zira doğru keman kutusunu bulmak neredeyse enstrümanın kendisini satın almak kadar karmaşık bir konudur.

300 doların altında satılan temel kasalardan 1.000 dolara kadar mal olabilen el yapımı sanat eserlerine kadar çok çeşitli seçeneklerle karşılaşmanız olası. Bu aşamada ister keman çalmaya yeni başlamış olun isterseniz yıllardır çalıyor olun, doğru keman kasasını her zaman için çok önemlidir.

Keman kılıfı

Keman eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın.

İsteyeceğiniz son şey, mükemmel bir keman satın aldığınızda onun birkaç hafta sonra kötü şekilde hasar görmesi olacaktır… Bu sebepten sizin için hangi keman kılıfının doğru olduğuna karar verirken, türünü, malzemesini ve kullanım sıklığını göz önünde bulundurmanız oldukça fayda sağlayacaktır.

Online keman eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın.

Keman Kutusu Tipi

Tam dayanıklılıkları nedeniyle sert kabuklu keman kılıfları, kemanlarını korumak isteyen müzisyenler için oldukça popüler bir seçimdir. Sert kılıfların geleneksel dezavantajı ise küçük çocukların taşıması zor olabileceğinden ağırlıklarıdır. Neyse ki, birçok üretici piyasaya hafif kasalar da sunuyor. Sert kılıflardan daha hafif olmalarına rağmen kemanı sıkıca yerinde tutmak ve iyi bir koruma seviyesi sağlamak için tasarlanmıştır. Son olarak, mevcut keman kutunuzdan memnunsanız ve taşımanın daha kolay olmasını ve aksesuarlar için daha fazla yer olmasını diliyorsanız, bir çanta satın almayı düşünün. Ekstra dolgu sağlarlar, aksesuarlar için ceplere sahiptirler ve yerleşik tutacakları ve kayışları, çantayı taşımayı kolaylaştırır.

Keman case'i

Bölme Sayısı

Keman ister sınıftan sınıfa ister bir ülkeden başka bir ülkeye uçakta taşınıyor olsun, kemanınız bir noktada kesinlikle seyahat ediyor olacak. Portfolyo çantasıyla mı seyahat edecekler? Ya nota levhası ne olacak? Temizlik bezleri?

Genel olarak, keman kutularının bir ila dört iç bölmesi ve kutunun uzunluğu boyunca uzanan bir nota levhası bölmesi vardır. Bazılarında ekstra saklama için dış cepler bulunurken, diğerleri portföyleri taşımak için çıkarılabilir dış ceplere sahiptir. Bunu akılda tutarak, kendinize  keman kutunuzda günlük olarak ne taşıyacağınızı sorun ve bir karar verin. Yaylar, keman ve temel aksesuarlar için yeterli alan olduğundan emin olun.

Birincil Malzeme

Keman kılıfları çeşitli materyallerde bulunmasına rağmen, ahşap ve fiberglas en yaygın olanlarıdır. Ahşap kasalar daha ekonomik bir seçimdir ancak fiberglas ile aynı düzeyde koruma sağlamaz. Fiberglas kasalar, ahşap muadillerinden biraz daha ağırdır, ancak çok daha güçlüdür ve genellikle aksesuarlar için daha fazla alana sahiptir. Eğer bir fiberglas kılıfı düşürmeden rahatça taşıyabiliyorsanız, bu neredeyse her zaman en iyi seçimdir. Kemanlarını güvende tutmak kemancıların sorumluluğu olsa da, güçlü ve sağlam bir kutu onların esas yardımcısı olabilir. Keman çok sık taşınıyorsa veya çocuğunuz için bir keman kutusu alıyorsanız ve henüz çok küçükse, daha güçlü bir kasa idealdir. Keman çoğunlukla evinizde kalacaksa, diğer seçeneklerden herhangi biri de işe yarayacaktır.

Higrometre ve Nemlendirici

En İyi Keman Kılıfını Seçmek

Aşırı iklime sahip bir bölgede yaşıyorsanız, satın alma işleminize bir higrometre veya nemlendirici eklemeyi düşünebilirsiniz. Bazı durumlarda bunlar yerleşik olarak gelirken, çoğu durumda basit, ayrı olarak bir ürün satın almak daha mantıklıdır. Bazı arka planlar için, higrometreler nem seviyelerini ölçer ve cihazınızın çok ıslak veya kuru olup olmadığını size bildirirken nemlendiriciler, kontrollü bir hızda salınan suya doymuş malzeme ile doldurulmuş küçük bir tüp aracılığıyla kuruluğu düzeltir. Hangisine ihtiyacınız olursa olsun, bunları keman kutusundan ayrı olarak bulmak ve satın almak kolaydır. kemanınızın bunlardan herhangi birine ihtiyaç duyup duymadığından emin değilseniz, daha fazla bilgi için keman öğretmeninizle konuşun.

Süspansiyon Kılıfları

Süspansiyon kılıfları, iyi yastıklı oldukları ve aletinizin kasanın altına düz durmasını önledikleri için çoğu üretici için norm haline gelmiştir. Kasanın düşmesi veya çarpması durumunda, bu, hasarlı ve korumalı bir alet arasındaki fark anlamına gelebilir. Kemanınızın bir hava yastığı ile çevrelenmesi ve yalnızca uç blokların üzerinde durması nedeniyle bazen “havalı süspansiyon” olarak anılır, süspansiyon sistemleri neredeyse her zaman en iyi seçimdir.

İki Kişilik Oda?

İkili kasaya veya iki keman için yeri olan bir keman kasasına yatırım yapmak iyi bir fikir olabilir zira genellikle bir yedek keman taşımak bir zorunluluktur. Eğer kısa bir mühlet keman çalıp bırakacağınızdan şüpheleniyorsanız veya müziğe olan ilginizin sadece geçici bir aşama olup olmadığından emin değilseniz, tek keman çantasına sadık kalmanızı öneririz elbette – bulması daha kolaydır ve çiftli keman kılıflarından çok daha ucuzdur.

Ekstra Güvenlik

En İyi Keman Kılıfını Seçmek

Son olarak, bir keman kılıfının donanımı, iyi korunmuş bir keman ile maliyetli onarımlara ihtiyaç duyan bir keman arasındaki fark anlamına gelebilir. Şahsen bir keman kutusu satın alıyorsanız, tamamen kapanan sağlam mandallara dikkat edin, kilitli bir kılıf satın almak içinizin rahat olmasını sağlayabilir. Kilitler genellikle isteğe bağlı olduğundan, durumunuza uygun olan kasa tipini seçmelisiniz: Sık sık kemanla seyahat edecekseniz de yine kilitli bir keman çantası satın almak mantıklı olabilir.

*Ne seçerseniz seçin, her zaman keman çantasında bol miktarda dolgu olduğundan emin olun.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezi 2007 yılının Aralık ayından, yani kurulduğu günden beri müzik alanında, çok geniş bir enstruman seçeneğiyle hizmet vermektedir. İzmir’de müzik kursu ve sanat kursları arayışınıza son vermek için Erturgut Sanat burada!