Bu yazımızda Erturgut Sanat Merkezi olarak sizlere bilinen en eski melodi hakkında bilgi vermek istedik. Eğitimini verdiğimiz piyano derslerimizde, gitar derslerimizde, ve diğer tüm derslerimizde olduğu gibi var ettiğimiz melodilerin atasının kim olduğunu merak ediyorsanız hadi hemen yazımızı okumaya devam edin.

Müziğin İlk Adımı

Müzik evrenseldir, tarihten ve zamandan bağımsız olarak işler. Müziğin ilk adımı evrenin rotasında attığı ilk adımla yaşıttır ama bu doğal harmoni insanlığın yüzyıllar sonra müziği efektif olarak ortaya çıkmasıyla birlikte kayıt altına alınmış ve melodiler ortaya çıkmıştır.

Dünyanın Tanıdığı En Eski Melodi 2
Müzik Tarihi

Bildiğiniz gibi tarihin tozlu sayfaları her gün yapılan kazılarla yeniden şekilleniyor ve yeni bilgiler tarihimize ışık tutuyor. İşte tarihin bilinen ilk melodisi de bu kazıların birinde ortaya çıktı.

Nasıl Ortaya Çıktı?

Akdeniz’e kıyısı olan Ugarit isimli Suriye sınırları içerisinde Lazkiye yakınlarında olan Antik Liman kentinde yapılan bir kazı çalışması tarihin müzikal akışını değiştirdi.

Milattan Önce 1400’lü yıllara ait buluntular arasında bulunan tabletlerden “H6” adı verilen bir tanesinin üzerinde dokuz telli antik bir arp olan sammûm için bir takım müziksel gösterimler ve Akkadlı meyve bahçelerinin tanrıçası Nikkal için yazılmış bir ilahinin sözleri bulunuyordu.

Yani, Suriye’de bulunan bu tablet, bir melodinin yazılı müziksel gösteriminin bilinen en eski örneği olarak tarihe geçti.

Dünyanın Tanıdığı En Eski Melodi 3
İlk Üflemeli Örnekleri

Tablet üzerinde bulunan tek şey ilahi ve arpın notaları değildi. Ayrıca o döneme ait olan bu müzik enstrümanının nasıl akort edileceği de yazıyordu.

Yıllar süren araştırmalar sonucunda melodinin bir kısmı deşifre edilebildi ve Antik Müzik uzmanı ve besteci Michael Levy tarafından çalınmaya çalışıldı.

Dünyanın Tanıdığı En Eski Melodi 4
Müzik Tarihi 2

Eğer merak ediyorsanız videoda da bu melodinin güncel halini siz de dinleyebilirsiniz.

Video Linki için Tıklayınız.

Eğer siz de bu ve benzeri bilgileri, hikayeleri bir aile sıcaklığındaki sanat merkezimizde dinlemek istiyorsanız hemen bizlere msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden yada 0 507 95 96 333 No’lu telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.