Erturgut Sanat Merkezi olarak bugün sizlerle Doğru İletişim Kurmakta Göz Temasının Önemini ele alacağız.. Diksiyon eğitimi genel olarak konuşma sanatları ve konuşma yeteneğ üzerinden ilerler… Hem doğru hem de akıcı bir konuşmaya sahip olmayı hedefler. Fakat iletişim yalnızca sözlü dil üzerinden gerçekleşmez. 

Sağlıklı bir iletişim için en az sözlü dil kadar önemli bir diğer etken ise beden dili kullanımıdır. Bu nedenle, bugünkü yazımızda beden dilinin en önemli öğelerinden biri olan “Göz Teması Kurma” hakkında kısaca bilgiler vereceğiz. 

Eğer siz de karşınızdakiyle göz teması kurmayı daha etkin hale getirmeyi ve daha önemlisi göz teması kurarken karşınızdakinin bakışlarından durumu analiz edebilmeyi istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Diksiyon Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Doğru İletişim İçin Göz Teması Kurmak

Doğru İletişim Kurmakta Göz Temasının Önemi

Karşılıklı konuşmalar sırasında göz teması kurmak son derece önemlidir. Bir kişinin sürekli göz temasında olması sohbetinizle ilgilendiği anlamına gelir. Fakat kurulan göz teması kesintisiz ve sürekli gözlerinizin içine odaklanmış haldeyse, bu bir ilgiden çok sorgulama ve güvensizlik göstergesi de olur. 

Hem karşınızdakine bu hissi yaşatmamak hem de size bakan gözlerin altında doğru anlamı arayabilmek için bilmeniz gereken en önemli nokta ise göz teması kurarken kullanacağınız orandır. Bu olan ortamala olarak %60’a %40 olarak tanımlanabilir. Bunun anlamı 10 dakikalık bir konuşmanın içerisinde 6 dakika göz teması kurmak ve 4 dakika, dikkatiniz başka yere vermeden direkt göz temasından kaçınmaktır. 

Karşınızdakinin Bakışından Düşüncelerini Anlamak

Doğru bir göz teması kurmak, sağlıklı bir iletişimin en önemli ilkelerinden biri olmakla birlikte, karşımızdakinin o anda neler düşündüğüne dair de veriler toplamamızı sağlar. İletişim halinde olduğumuz insanın bakışları, o an zihninden geçenlerin bir yansıması gibidir. 

Gözlerin Yukarı Bakması

Doğru İletişim Kurmakta Göz Temasının Önemi

Sıkıntı, kızgınlık ve alaycılığa işarettir. 

Gözlerin Sağ Üste Bakması

Eğer biri bu hareketi yapıyorsa gözünde bir şey canlandırmaya çalışıyor demektir. Mesela birine arabasının rengini sorsanız ya da bir şeyi tarif etmesini isteseniz gözleri istemeden bu yöne doğrulur.

Gözlerin Sol Üste Bakması

Hızlı bir şekilde yapıldığında kişinin kafasında nesneler canlandırmaya çalıştığı anlamına geliyor. Tamamen hayal gücünün çalıştığı anlarda bu hareket yapılır. 

Gözlerin Sağa Bakması

Doğru İletişim Kurmakta Göz Temasının Önemi

Gözleri sağa bakan kişi bir sesi veya bir şarkıyı hatırlamaya çalışıyordur. Birine şarkı adı sorduğunuzda gözlerinin sağa kaydığını gözlemleyebilirsiniz.

Gözlerin Sola Bakması

Doğru İletişim Kurmakta Göz Temasının Önemi

Yeni bir melodi yaratmaya çalışırken yapılan bir hareket. Eğer su altında arabanızın kornasının nasıl ses çıkartacağını düşünecek olursanız aynadan gözlerinizin sola kaydığını izleyebilirsiniz.

Gözlerin Sağ Aşağı Bakması

Kişinin kendi kendine konuştuğu anlamına gelir. Ya da kafasında ne söyleyeceğini tasarlıyordur. Birine son sohbetinizde konuştuklarınızı soracak olursanız da bunu yapacaktır.

Gözlerin Sol Aşağı Bakması

Genelde bir his açıklarken bu hareket yapılır. Mesela doğum gününde ne kadar mutlu olduğunuzu tarif etmeye çalışırsanız gözleriniz sol aşağı kayar.

Gözlerin Aşağı Bakması

Kişinin çekingen olduğunu ve konuşmaya katılmak istemediğini gösterir. Bir anlamda utanma ve sıkılma ibaresidir.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!