Piyanoda Harika Olabilirsiniz

Piyano ve yetenek

Doğal yetenek” Bazı insanların inanılmaz bir yetenekle doğduğu veya herkesten daha hızlı öğrendiği fikri… Bunu bir şeyi neden yapmamamız gerektiğine dair bir bahane olarak oldukça sık kullanırız ve “Yeterince yetenekli değilim” şeklinde bahanemizi sunarız…Ya da bir arkadaşın yeteneklerini basit bir “o çok yetenekli” ile açıklama gafletine düşeriz. Açık olmasa bile, buradaki mesaj, yeteneğin doğuştan gelen bir şey olduğudur. Doğuştan gelen bir şey…

Bu Bir Efsanedir. Herkesin Yetenek Sahibi Olabilir.

Malcolm Gladwell on beş yıl önce işyerinde doğal yetenek efsanesinden bahsetti ve birkaç yıl sonra bu fikri yaratıcı “yeteneklere” uyguladı. O zamandan beri bu ilke, bilişsel psikologlardan Olimpiyatçılara kadar çeşitli araştırmacılar tarafından psikoloji ve sinirbilimden yararlanarak çürütüldü.

Yeteneğin “efsane” olduğu konusunda hemfikir olsanız da olmasanız da, bilimsel kanıtlarla karşı karşıya kaldığınızda, bunun doğuştan gelen bir şey olduğunu iddia etmek zordur. Yetenek geliştirdiğimiz bir şeydir, bu nedenle her yaştan herkes müzikal olarak “yetenekli” olabilir.

Peki, “yeteneği” nasıl geliştirirsiniz?

Başarı için gereken cevap, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, pratiktir. Malcolm Gladwell bunu düzgün bir şekilde ifade ediyor:

“Pratik yapmak, iyi olduğunuzda yaptığınız şey değildir.

Seni iyi yapan, yaptığın şeydir. “

İster “kodlama dahisi” Bill Gates, ister sahnede dünyanın en iyi canlı gruplarından biri olarak görünen ” Beatles”, hikayesi aynı şeyi gösterir. Bill çocukluğundan beri kod yazıyordu ve Beatles, Hamburg’da 1200 saatten fazla, genellikle günde altı set müzik icra ettikten sonra sadece bu kadar iyi olabildi.

Yetenek Şart Mı?

Peki, ne kadar pratiğe ihtiyacınız var? Bu sorunun cevabı sizin ne kadar iyi olmak istediğinize bağlıdır. Eğer dünyanın en iyisi olmak istiyorsanız, Gladwel’in bu konudaki görüşü size aktaralım (spor veya müzik dahil olmak üzere) “Gladwel, bir şeyde çok iyi olabilmek için 10.000 Saat Kuralı”nı tanımlar.

Ancak paniğe kapılmayın, dünyanın en iyisi olmanıza gerek yok ve 10.000 Saat Kuralı’nın eleştirmenleri gerçekten mükemmel olmanın o zamanın çok küçük bir kısmını içerdiğini kabul ediyor.

Ayrıca eleştirmenler, uygulamanın kalitesinin nicelikten çok daha önemli olduğu konusunda hemfikirler ve bunu tıbbi araştırmalarla her geçen gün desteklemeye devam ediyorlar. Dolayısıyla, artan seçenek yelpazesinden sizin için en iyi yöntemi seçtiğiniz sürece, hızlı bir şekilde kendinizi alanınızda iyileştirebilir ve geliştirebilirsiniz.

Çocukken piyano öğrenen James Rhodes, on yılın sonunda piyanoyu tümüyle terk etti. Sadece iki yıl sonra ise ilk profesyonel klasik resitalinde sahne aldı. Ya da 56 yaşında piyanoya ilk kez gelen gazeteci Alan Rusbridger. Sadece bir yıl içinde Chopin’in zorlu Ballade No. 1 şarkısını bir konserde çalabileceğini kanıtlamayı başardı.

Doğal Yetenek Bir Efsanedir

Bu yüzden “yetenekli” arkadaşlarınıza tekrar bakın. İki enstrüman çalan veya üç dil bilenler. Bu tek başına şans ya da genetik değil. Bunlar artık bir bahane de değil. Gerçek müzik “yeteneğini” geliştirmek için gereken tek şey biraz zaman ve biraz kaliteli uygulama ve nitelikli pratik.

O halde anahtar kelimelerimiz tutku, azim ve disiplin diyebilir miyiz?

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

+ Telefon – Sabit: 0232 368 88 08    / Sabit telefonumuza 12.00 ile 20.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

+ Telefon – Mobil: 0507 95 96 333   / Mobil telefonumuza  9.00 ile 23.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz, veya istediğiniz her saat sizi aramamız için mesaj bırakabilirsiniz.
+ Whatsapp: 0507 95 96 333
+ Mail: msn@erturgutsanatmerkezi.com

Sosyal Medya:

+ Twitter: www.twitter.com/ErturgutSanat
+ Instagram: 
www.instagram.com/ErturgutSanat
+Facebook: 
www.facebook.com/ErturgutSanat 

+Telegram Kanalı: https://t.me/kultursanathaberleri

Youtube: www.youtube.com/ErturgutSanat
Foursquare: Erturgut Sanat
Skype: erturgutsanat (online dersler için)
+ Grup: Erturgut Sanat
+ Android Uygulama: Erturgut Sanat

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İsteyen herkes doğru eğitimle bir müzik aleti çalabilir, resim çizebilir, tiyatro oyunu sahneleyebilir, güzel fotoğraflar çekebilir. Bunları yapabilmek için yetenekli doğmak zorunda değilsiniz, sanat merkezimize başvurduğunuzda bunları yapabilmek için zaten gerekli tüm eğitimi alacaksınız. Sizin gelişiminize en uygun programı hazırlayıp sizlere sunduğumuz için gerekli tüm bilgiyi edineceksiniz.

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır.
Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz. Ayrıca yazının devamını da okuyup ulaşım konusunda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.