Tüm dünya korona virüs salgını dolayısıyla kısıtlanmış ve zor günler geçiriyor. Bir süredir devam eden bu süreç, kolay kolay bizleri terk edip son bulacağa benzemiyor. Evlerde zaman geçirmek zorunda kaldığımız dönemlerden ‘yeni normal’ günlerimize gelsek de hala evler ilk tercihimiz.

Bu süreçte yıpranan moralimizi kontrol altında tutmak ve psikolojimizi bozmamak, salgınla psikolojik anlamda baş edebilmek için uzmanların da ortak olarak önerdiği şey: üretmek ve sanatla ilgilenmek.

Covid-19 ile kültür sanat gelişmeleri
Covid-19 ile Sanat

Biz de Erturgut Sanat Ailesi olarak bu pandemi sürecinde yapılan yeni sanat akımlarına bu yazımızda yer vermek istedik.

Covid-19 sürecinde yapılan konserlere örnek için tıklayınız.

Müzeler, tiyatrolar, sinemalar kapanmış, konserler, turneler ve sergiler iptal olmuş olsa da sanatçılar bu duruma farklı yollar ve bakış açıları getirdi. Hatta bu süreçten ilham alan sanatçıların sayısı da azımsanacak gibi değil.

Pandemi etkisiyle yazılan kitaplardan neler okuyacağız, çağdaş sanat eserlerinde pandeminin etkisini nasıl göreceğiz… Sinemaya pandeminin etkisi nasıl olacak derken, zaten var olan filmler de belki şu dönemde bizlerin daha da etkilenmesini sağlıyor.

Örneğin Orhan Pamuk, uzun süredir üzerinde çalıştığı “Veba Gecelerinde” isimli eserinde Covid-19 salgının etkileriyle ve insanların davranışlarıyla ilgili değişiklikler yapıyor mudur?

Amerika’da bazı sanatçılar, ilgilileri etkilemenin yolunu eserlerini internet aracılığıyla sergilemekte buldu. Bu eserlerde salgın ile ilgili de mesajlar verildiğini sıkça görüyoruz. Bazı sokak sanatçıları ise geceleri eserlerini sokaklarda yaratıyorlar.

Sokaklarda karikatürize edilmiş mikroplar, silah yerine kullanılan dezenfektan şişeleri, maskeli figürler gibi alınabilecek önlemlere de yer veriliyor bu eserlerde.

Salgın döneminde üretilen bu sanat eserleri, salgınla başa çıkmakta kolektif bir strateji haline geldi. Birçok ünlü müze ise koleksiyonlarını ve sergilerini internet üzerinden ücretli ya da ücretsiz olarak gezdiriyor.

Ülkemizde Kültür ve Turizm Bakanlığı, sanalmuze.gov.tr adresinden müzeleri gezme imkanı sağlıyor.

Ankara’daki Kurtuluş Savaşı Müzesi, Cumhuriyet Müzesi, Anadolu Medeniyetler Müzesi ve Etnografya Müzesi ile İzmir’deki Efes Müzesi, Çanakkale’deki Troya Müzesi, Antep’teki Zeugma Müzesi, Urfa’daki Göbeklitepe Örenyeri ve Çorum’daki Boğazköy Müzesi’ne buradan erişebilirsiniz.

Covid-19 sürecinde sergiler
Covid-19 ile Sergi

Bakanlık, Youtube üzerinden ise arşivini bizlerle paylaştı ve buradan çocuklar için çocuk oyunları da paylaşıldı. Aynı zamanda ‘Etkin Kütüphane Evinizde’, ‘Kütüphanem Cepte’, ‘E-Kitap Mobil Uygulaması’ ve ‘Konuşan Kitaplık’ uygulamaları da duyuruldu.

Covid-19 Etkisinde Kütüphane Haftası Kutlandı

30 Mart haftası, Kütüphane Haftası olarak kutlanıyor. Pandemi dönemi dolayısıyla bu hafta tüm dünyada kütüphanelerin en boş olduğu haftaydı fakat birçok kurum internet üzerinden etkinliklerini düzenledi.

Bunun bir örneği Galata’daki Salt. Salt Youtube hesabında Ben Lewis’in “Google and The World Brain” isimli belgeselini yayınladı. Bu belgesel Google’ın dünyadaki bütün kitapları tarayıp dijital ortama aktarmasını olumlu ve olumsuz yönlerden gösterdi.

Paris’te Covid-19’suz Sanal Kültür Turu

Covid-19 ve grafiti
Covid-19 ile Grafiti

Gerçek hayatta uzun kuyrukların ardından girebileceğiniz Louvre Müzesi, üç boyutlu turlara sanal ortamda katılabilmemize olanak sağladı. Louvre Müzesi’nde antik dönemden 19. yüzyıla kadar sayısız koleksiyonu inceleyebilirsiniz.

Eşsiz Mısır Koleksiyonu ve tavan süslemeleriyle gözleri kamaştıran Apollon Galerisi bu koleksiyonlardan ikisi. Aynı zamanda Eiffel Kulesi’ni de internet ortamından gezebilirsiniz. İnternet sitesinde yapının tarihi ve az bilinen özellikleri paylaşılıyor.

Opera ve Bale

Pek çok büyük konser ve tiyatro salonuna da salgın dolayısıyla online erişim sağlanıyor. Belki de aklınızın ucundan geçememiş yerleri ziyaret etme imkanı sağlıyor.

Birçok opera, bale ve tiyatro arşivlerini internet üzerinden erişime açtı. Mesela Londra’daki ünlü Shakespeare Globe Tiyatrosu, Shakespeare’in 10 yıldır devam eden ‘On İkinci Gece’, ‘Venedik Rüyası’, ‘Romeo ve Juliet’ oyunlarının prova ve sahne arkası görüntülerini paylaştı.

Shakespeare Globe Tiyatrosu’ndan sadece 5 dolara oyun kiralamak da mümkün. Viyana Devlet Operası, New York Metropolitan Operası, Royal Opera, Bolşoy Balesi de bu hizmetleri sunan opera ve balelere örnek verilebilir.

Festivaller

Covid-19 sürecinde festivaller
Covid-19 ve Festivaller

Salgın nedeniyle pek çok festival iptal edilse ya da ertelense de bazıları etkinliklerini sanal aleme taşıdı. Bunlardan biri Ankara Caz Festivali. Bu yıl 24’üncüsü düzenlenen Ankara Caz Festivali, 30 Nisan Dünya Caz Günü’nde online olarak açıldı.

10 Mayıs’a kadar devam eden festivalde konserler ve program online gerçekleştirildi. Ayrıca İKSV tarafından düzenlenen İstanbul Bienali kapsamında gösterilen kısa filmler, cuma günleri sinemaseverlerle sanal ortamda buluştu.

Covid-19 Sürecinde Sanat Kursları

Bu ve benzeri haberler her gün devam ederken Erturgut Sanat Merkezi olarak biz de bu pandemi sürecinde her türlü önlemimizi alarak, sanata gönül veren ve ister piyano ister şan ya da bateri öğrenmek isteyen öğrencilerimize en güvenli ortamı sunuyoruz.

Eğer siz de Erturgut Sanat Merkezi ailesinin bir parçası olmak ve öğrenmek istediğiniz enstrümana bir adım daha yaklaşmak istiyorsanız hemen bizlere msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden yada 0 507 95 96 333 No’lu telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.