Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Çello Çalmadan Önce Isınmanın Önemi konusunu ele alacağız.. Bu günlerde, ısınmanın yaralanmayı önlediği varsayımı, yaygın olarak kabul edilen bir gerçek gibi görünüyor. Öyleyse, usta bir öğretmen, bir tıp doktoru, fiziksel sorunları başarıyla çözmesiyle ünlü olan olan uzmanlar neden sabah ilk iş ısınmadan çalmayı tavsiye etsin?

Bu sorunun cevabı çok açık, enstrüman günümüzde çalmak çeşitleniyor ve kapsamı gelişiyor. Zaman geçtikçe zor teknikler, daha fazla çalma saatleri onu ergonomik tutma ve çalma gereksinimi doğuruyor. Ayrıca verimli bir çalım için de ısınmak son derece gereklidir unutmayın!

Çello Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Çello Çalmadan Önce Isınma

Çello Çalmadan Önce Isınmanın Önemi
Çello Çalmadan Önce Isınmanın Önemi

İnsan vücudu, yağlanmış hareketli eklemleri olan mucizevi bir makinedir. Bu eklemlerden biri kilitlenir veya hareket edemez hale gelirse beyne bir ağrı sinyali gönderir. Bu göz ardı edilirse yaralanmalara neden olur. 

Sol eldeki tendinit veya karpal tünel sendromu gibi yaralanmaların ana suçlusu, teli nasıl bastırdığınızdır. Tüm eklemler, bilek, dirsek serbest ve gevşek olmalıdır. Tüm eklemler yağlanmış gibi hissetmelidir. Güç ve esneklik anahtar kelimelerdir. Güç, klavyeyi tutma yeteneğidir ve esneklik, mümkün olduğunca fazla hareket özgürlüğüne sahip olma yeteneğidir.

Bir armoni çalıyormuş gibi dize dokunun ve ardından teli klavyeye getirmek için yerçekiminin tek başına kalmasına izin verin. Bilek sertleşmemeli ve parmak aşağı inerken her zaman küçük daireler çizebilmelidir.

Tüm parmaklar, özellikle başparmak olmak üzere, bir boya fırçasının kılları gibi esnek hissetmelidir. Diğer bir anahtar da, sesi iterek değil, her zaman çektiğiniz hissidir. İtme her zaman eklemleri sertleştirir ve bu da yaralanmaya neden olur. Son olarak, baskı uygulaması kaba kuvvet değil, yalnızca kaldıraç kullanılarak yapılmalıdır. 

Temel kaldıraç, baş parmağın pronasyon kolunun yukarı kaldırılması ve ilk parmağın aşağı doğru hareket etmesinden gelir. Maksimum basınç, çubuğun saça değdiği noktaya eğildiği zamandır. Bu, minimum çaba ve gevşek bir başparmak ile gerçekleştirilmelidir. Son olarak, bırakılan bir el ve bileğin aşağı doğru hareketi ile ipi tutmak çok önemlidir.

Yaptığınız herhangi bir şey sertliğe veya ağrıya neden oluyorsa, bu yaralanmaya yol açacaktır. Bu yüzden temel görev, her şeyi çalmanın doğal fizyolojik yasalarına uygun hale getiren temellere hakim olmaktır. Daha sonra yaralanmalar nadiren meydana gelir.

Isınmadan Çalmak

Çello Çalmadan Önce Isınmanın Önemi
Çello Çalmadan Önce Isınmanın Önemi

Bu aşırı zorluk ilkesidir. Başka bir deyişle, gereken görevden çok daha zor bir şey yapabiliyorsanız, görevi yapmak kolay görünecektir. 

Uzmanlar müzisyenlerin genellikle ideal koşullardan daha azında oynaması gerektiğini biliyordu. Onların tavsiyesi, sanki en şiddetli eleştirmenleriniz, saygıdeğer meslektaşlarınız ve öğretmenleriniz karşınızdaymış gibi performans göstermeniz ve ardından hiçbir şey düşünmeden tüm ifadenizle çalmanızdı! Vücudun rahatsız edici adrenalin tepkisini bile hissedersiniz. Bunu her gün yapmaya çalışırsanız, konser çalmak çocuk oyuncağı olacaktır.

Pratik yapmak önemlidir Ancak Çalmanızın Temeli Olmamalıdır.

Çello Çalmadan Önce Isınmanın Önemi
Çello Çalmadan Önce Isınmanın Önemi

Performans, müzisyenin temeli olmalıdır. Oturup sadece çalabilmenilisiniz. Tüm müzikal dürtüler serbestçe akar, teknik endişeler ve endişeler yoktur. Ayrıca, performans sırasında kişinin sağ beyinde kalma yeteneğini geliştirmesi gerektiğini unutmayın; ifade modunda veya “müzikal zihinde” konsantre olun ve performansın ayrıntılarıyla ilgili düşüncelerin endişe yaratmasına izin vermeyin.

Çello Çalmadan Önce Isınmanın Önemi
Çello Çalmadan Önce Isınmanın Önemi