Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Bateride Baget Boyutları konusunu ele alacağız. Yine bir baget bilgisi yazımızla karşısınızdayız. Yazılarımızı takip edip okuyorsanız, muhtemelen şimdiye kadar tüm bagetlerin aynı amaçlar için yapılmadığını biliyorsunuzdur. Davul boyutları, ne tür müzik yapmaktan zevk aldığınıza bağlı olarak değişir.

Sert vuruşlu bir metal davulcusuysanız, bir caz davulcunun daha hafif ve ipeksi dokunuşundan farklı bir sopaya ihtiyacınız olacak. Bu makale, gereksinimleriniz ne olursa olsun, sizin için mükemmel çubuğu seçmenize yardımcı olacak tüm kafa karıştırıcı terminolojiyi, harfleri ve sayıları özetlemektedir.

Farklı seçenekleri karşılaştırabilmeniz için sizin için bir baget boyutları tablosu oluşturmanın yanı sıra, profesyonel bir davulcu olarak kendi deneyimizden de önerilerde bulunduk. Dışarıdaki tüm olasılıklar standart ve gelenekse görünebilir, endişelenmeyin. En popüler seçenekleri ele aldık bu nedenle, kendinizi sıkışmış hissediyorsanız en iyi önerilerimden biriyle başlayın ve oradan gidin!

Bateri Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bizimle iletişime geçip ücretsiz randevu alın!

Bateride Baget Boyutları

Baget Boyutları Nasıl Anlaşılır?

Bateride Baget Boyutları (2022 Güncelliğinde)
Bateride Baget Boyutları (2022 Güncelliğinde)

Davul şirketlerinin gerçekte ne tür bir baget satın aldığınızı açıklamak için bir harf ve sayı sistemi vardır. Genel kurallar oldukça basit ve takip edilmesi kolaydır, bu yüzden oradan başlayacağız. Her bir baget tipine bir harf ve bir sayı verirler.. Örneğin 5A veya 2B vb.

Harf ve sayı, o bagetin sizin için doğru olup olmayacağını anlamada en önemli bilgi parçalarıdır. Harflerin ne anlama geldiğiyle başlayalım.

Harfler Size Baget Boyutu Hakkında Ne Söylüyor?

Bateride Baget Boyutları (2022 Güncelliğinde)
Bateride Baget Boyutları (2022 Güncelliğinde)

Tipik olarak bir baget üzerinde dört olası harften birini görürsünüz: A, B, S veya D. A ve B açık ara en yaygın olanlarıdır, S ve D biraz daha gelenekseldir.

A (orkestra), oradaki en hafif baget türüdür. Bu, bir orkestrada kullanılan baget tipiydi, ancak günümüzde çok çeşitli müzik tarzlarında kullanılmaktadır.

B (bant) orta ağırlıkta bir baget türüdür. Bu tür baget, konser bantlarında kullanılmıştır. Daha modern müzikte, rock davulcuları ve daha yüksek sesli bir grupla çalan insanlar için harika bir seçim yaparlar.

S (sokak) ağır bir bagettir. Daha geleneksel bir ortamda bu bageti bir bandoda kullanırsınız. Bu tür bir bageti ve günümüzde görmek o kadar pek olası değil.

D (dans) da günümüzde biraz tuhaf ama geleneksel olarak dans gruplarında kullanılıyordu. Bu türden en popüler bagetk olan 8D, hafif ve uzun bir çubuktur.

Rakamlar Size Baget Boyutu Hakkında Ne Söylüyor?

Bateride Baget Boyutları (2022 Güncelliğinde)

Harflere bir göz attık ve muhtemelen sonunda ya bir A bagetirini ya da bir B bagetini seçeceksin. Şimdi bagetiniz için bir sayı seçelim. Sayı ne kadar küçük olursa, baget o kadar kalın olur. Sayı ne kadar büyük olursa, baget o kadar ince olur.

7 numaralı bir baget oldukça ince olurken, 2 numaralı bir baget oldukça tıknaz olacaktır. Bir bagette göreceğiniz en yaygın sayılar 2, 3, 5 ve 7’dir. Ancak arada başka olasılıklar da vardır.

Aşağıdaki baget boyutları tablosunda her bir özel boyut hakkında daha fazla bilgi edinebileceksiniz.

Bateride Baget Boyutları (2022 Güncelliğinde)

5 numara, davul dünyasında standart seçim olarak kabul edilir ve bu nedenle başlamak için harika bir seçenektir.

Numaralandırma sisteminin garip bir istisnası, 1 numaralı bagetin daha kalın değil daha uzun olmasıdır. Göreceğiniz gibi, baget üreticileri bir süre önce sistemle doğaçlama yapmaya başladılar, bu yüzden oldukça kafa karıştırıcı olabilir! Endişelenmeyin.. Sadece genel kuralları aklınızda tutun.

Baget Boyutlarını Anlamak İçin İpuçları

Bateride Baget Boyutları (2022 Güncelliğinde)

Şimdi gelenin ayrıntılara, temel bilgilere baktık, bir bagetle uğraşmanın diğer tüm yollarının tuhaf ve tuhaf dünyasına bakalım!

1) Extreme ya da ‘X’ olarak etiketlenmiş bir baget görürseniz şaşırmayın bu bagetler normalde daha uzundur. Bu size tamburların etrafında biraz daha fazla erişim ve ayrıca güçte bir artış sağlar. Yani bir Extreme 5A baget satın aldıysanız bu normal bir 5A baget gibi ancak sadece biraz daha uzun demektir.

Bu daha uzun bagetler, denge ve tepki verme açısından onlara biraz farklı bir his veriyor. Bizim tavsiyemiz, davul çalma yolculuğunuzun bir noktasında bir çift daha uzun sopayı denemek ve onları daha çok sevip sevmediğinizi görmek olacaktır.

2) Üreticiler bazen çubuğa iki farklı numara koyarlar, örneğin 85. Bu, 8 çubuk ile 5 çubuk arasında bir yerde olan bir baget olabilir. Birçok davulcu iki farklı baget boyutunun bir karışımını ister, bu nedenle ikisi arasında seçim yapamıyorsanız bunlar harika bir seçim olabilir!

3) Aynı sayının iki kez tekrarlandığını görürseniz örneğin 55A bu normalde bunun aynı sayıdaki normal bir bagetle aynı olduğu anlamına gelir (bu durumda 5A), ancak ekstra bir şey eklenir, normalde biraz daha fazla kalınlık veya uzunluk. Örneğin, Vic Firth 55A, 5A’lık bir bagettir, ancak biraz daha kalındır.

Bateride Baget Boyutları (2022 Güncelliğinde)