Western filmleri diyince aklımıza gelen ilk üç şeyden biri kuşkusuz ki bize vahşi batının doğasını hissettiren, yeri gelince aksiyonu zirveye taşıyıp yeri gelince duygusal anlar yaşatan film müzikleridir.

Bugün sizler için kariyerinin yarısını bile kapsamasa da Western film müzikleri deyince akla ilk gelen kişiyi tanıtacağız…

İyi, Kötü, Çirkin film müziğini dinlemek için tıklayınız.

Western Filmlerinin Efsanesi

Efsane western filmi
Efsane Western Filmi: İyi Kötü Çirkin

Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz ve Erturgut Sanat Müzik kurslarında da bestelerini bol bol çalıştığımız ünlü İtalyan bestecinin başarılarlar dolu kariyerine kısacak göz atmak ister misiniz?

O halde hadi yazımızı okumaya devam edin…

Ennio Morricone Kimdir?

İtalyan besteci Ennio Morricone, 1928’de Roma’da doğdu. Annesinin müzik
yeteneğini keşfetmesi ile 6 yaşında müzik hayatına başlamış ve 12 yaşında Roma Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitim aldı ve 6 yıllık okulu sadece 4 ayda derece ile bitirdi.

Burada Goffredo Petrassi’nin öğrencisi olmuştur ve onunla koral müzik, kompozisyon ve trompet çalışmıştır.

Profesyonel olarak müzik kariyerine başladığında ise bir taraftan klasik müzik besteleri yaparken bir taraftan da radyo programları için müzikler bestelemiştir.

Morricone, Sergio Leone’nin Dolar üçlemesine yaptığı müziklerle büyük bir üne kavuştu. Ayrıca İyi, Kötü ve Çirkin (The Good, the Bad and the Ugly) filmi için bestelediği müzikler tüm zamanların en ilham verici ve orijinal besteleri olarak kabul ediliyor.

Albümleri milyonlarca sattı. Birçok ünlü yönetmen, filmlerinin müziklerini Morricone’a besteletmek için sıraya girdi. 1970’lerin İtalyan politik sinemasında da, en zor sanatsal filmlerde de hatta B sınıfı filmlerde bile altında onun imzası olan müzikler görebiliriz.

Oldukça geniş bir yelpazede eserler ortaya koyan Morricone’un elektronika, rock, caz eserleri bulunuyor. Fakat tüm eserlerinin yalnızca %30’unu oluşturan Western tarzda eserleriyle ün kazanmıştır.

1960’ların sonları itibariyle, farklı türdeki filmlere yaptığı besteler
ile sinema tarihinin gelmiş geçmiş en önemli bestecilerinden olmuştur.
Onursal Oscar Ödülü Morricone, 2007 yılında Onursal Oscar Ödülü’ne layık görüldü.

Western efsanesi müzisyen
Western Efsanesi

2016’da ise Quentin Tarantino’nun The Hateful Eight filmi için yaptığı müzikler ile En İyi Film Müziği dalında Oscar almıştır. Bu ödülü ise, bestelerini yaparken başını şişirdiği eşi Maria’ya ithaf etmiştir. Bunlar
haricinde de çok kez Oscar’a aday gösterilmiştir.

The Life and Death of David Lloyd George dizisi için yaptığı müzikler ile İngiltere’de ikinci sıraya yükselmiştir. Günümüz yönetmenleri tarafından da halen eserleri kullanılan Morricone’un çok sayıda bestesi Türk müziklerinde de kullanılmıştır.

İlham geldiğinde bunu fırsat bilip günlerce uykusuz kalarak çalışan Morricone, “Aslında bugünler yerine geçmişimi özlüyorum. Beni ben yapan ve genç denecek yaşta kaybettiğimiz okul arkadaşım Sergio Leone’yı özlüyorum.

Oscar ödüllerim birazda onun eseri” diyerek bu başarısında arkadaşı Leone’u da vurguluyor. Morricone’yi Dinlemek Morricone’nin müziklerini dinlemek hem kendine özgü bir müzikal dünyaya atıp atmakta hem de bizleri dünya sinema tarihinde eşsiz bir yolculuğa çıkarmaktadır.

Western film müzikleri ile tanınsa da, daha önce belirttiğimiz gibi çok zor sanatsal filmlerin, İtalyan politik sinemasının hatta B sınıfı filmlerin bile müziklerini, filmlerin türüne bakmadan elindekine en uygun müziği verme çabasındadır.

Bu kadar geniş bir yelpazede, zorlama olmadan eserler üretmiş olması dehasının bir örneğidir. Morricone, geniş bir orkestraya ihtiyaç duymadan da müzikleri ile bambaşka atmosferler yaratabilir.

Bütçe sıkıntıları nedeniyle orkestrayı karşılayamayan Leone’nin filmlerinde devrimci-yenilikçi bir anlayış ortaya koymuştur, silah sesleri, ağız kopuzu, ıslık, gitar ve hatta sessizliği bile kullanmıştır.

Ünlü Besteciden Veda Mektubu Ennio Morricone, birkaç gün önce düşerek uyluk kemiğinin kırılması nedeniyle hastaneye kaldırılmış ve 6 Temmuz gecesi hayata gözlerini yummuştur. Hastaneye kaldırılmadan önce yazmış olduğu “veda mektubu” ise sevenleri ile paylaşıldı.

Mektubunda yakınlarına özel bir cenaze istediğini belirten Morricone bunu şöyle belirtmişti:

Westernin efsanesi Ennio Morricone
Ennio Morricone

“Ben Ennio Morricone, öldüm. Bana her zaman yakın olan dostlarıma ve biraz daha uzak olanlarına ölümümü böyle ilan ediyorum, onları büyük bir sevgiyle selamlıyorum… Beni, herkesi böyle selamlamaya ve özel bir cenaze törenine iten tek bir neden var: Rahatsızlık vermek istemiyorum.”

Mektubunda sevdiklerine de veda ederek onlara olan sevgisini vurgulayan
Morricone, mektubunu eşi Maria’ya veda ederek noktalıyor: “Ona, bizi bir arada tutan ve terk etmekten üzüntü duyduğum olağanüstü aşkı yineliyorum. Vedaların en acısı O’na.”

Bu ve benzeri haberler her gün devam ederken Erturgut Sanat Merkezi olarak biz de bu pandemi sürecinde her türlü önlemimizi alarak, sanata gönül veren ve ister piyano ister şan ya da bateri öğrenmek isteyen öğrencilerimize en güvenli ortamı sunuyoruz.

Eğer siz de Erturgut Sanat Merkezi ailesinin bir parçası olmak ve öğrenmek istediğiniz enstrümana bir adım daha yaklaşmak istiyorsanız hemen bizlere msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden yada 0 507 95 96 333 No’lu telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.