Shakespeare’in Son Oyununun Nadir Bir Baskısı İspanya’daki Bir İskoç Katolik Kolejinde Bulundu..

Shakespeare’in John Fletcher’la birlikte yazdığı The Two Noble Kinsmen, İskoç iktisatçı Adam Smith’in çalışmalarını araştıran bir araştırmacı (Dr.John Stone) tarafından bulundu.

1634 baskısı, İspanya’daki en eski Shakespeare eseri olabilir…

Uzmanlara göre, Shakespeare’in 1634’te yayımlanan “The Two Noble Kinsmen” adlı oyunun ilk baskısı yüzyıllar boyunca ülkenin kuzeybatısındaki Salamanca kasabasında bulunan Royal Scots College’in arşivlerinde saklandı.

Kitabı arşivlerde keşfeden Barselona Üniversitesi’nden öğretim görevlisi Dr.John Stone, “Bu baskının İspanya’ya 1635 ile 1640 yılları arasında ulaşması muhtemel” diyor.

*17. yüzyılda Madrid’deki seminerler, İspanyol entelektüeller için önemli bir İngiliz edebiyatı kaynağıydı.

*The Two Noble Kinsmen, 1630’dan 1635’e kadar basılmış birkaç İngiliz oyunundan oluşan bir ciltte yer aldı.

Shakespeare’in Yazdığı The Two Noble Kinsmen Ne Hakkında?

Shakespeare'in Kayıp Eseri

Royal Shakespeare Company, Chaucer’s The Knight’s Tale’e dayanan oyunu “Aşkın sarhoşluğu ve tuh aflığı üzerine bu çalışmada rekabete dönüşüyor” diyor.

Eserin 1613-14 yıllarında Shakespeare ve Bard’ın tiyatro şirketi King’s Men’deki oyun yazarlarından biri olan John Fletcher tarafından yazıldığı düşünülüyor.

Stratford-on-Avon’a çekilmeden önce Shakespeare’in son oyunu olması muhtemel zira orada 1616’da 52 yaşında öldüğü belirtiliyor.

“Trajikomedi” olarak tanımlanan oyunda, savaşta esir alınan şövalyeler olan yakın arkadaşlar yer alıyor.

Hapishanelerinin penceresinden âşık oldukları güzel bir kadın görüyorlar.

Bir an içinde gelişen saçma maceralar ve kafa karışıklıkları içeren garip bir aşk hikâyesinde samimi arkadaşlardan kıskanç rakiplere dönüşmeleri işleniyor.

Edinburgh ve Aberdeen’de çalışan Dr. Stone ise konuyla alakalı olarak şunları söyledi: “Bu oyunlar büyük olasılıkla bazı öğrencilerin kişisel kütüphanesinin bir parçası olarak veya İspanyol oyun yazarı ile arkadaş olan Royal Scots College rektörü Hugh Semple’ın isteği üzerine geldi. Lope de Vega ve kişisel kütüphanesinde daha fazla oyun vardı.

“Muhtemelen bu oyunlar 1635 civarında, bu oyunları – tüm Londra baskılarını – Madrid’e götürmek isteyebilecek bir İngiliz ya da İskoç gezgin tarafından satın alındı.

“1630’larda İngiliz oyunları, seçkin kültürle gittikçe daha fazla ilişkilendirildi.

“Bu küçük İskoç topluluğu, İspanyolca ve İngilizce konuşulan dünyalar arasındaki en önemli entelektüel köprü oldu.”

17. ve 18. yüzyıllarda, İspanya’da dini sansür nedeniyle İngilizce kitap koleksiyonları oldukça nadirdi, ancak İskoç kolejinin istediklerini ithal etmek için özel yetkisi de bulunmaktaydı…

Shakespeare

Bu dönemde İngilizce oyunlar son derece nadirdi – ve daha önce Shakespeare’in İspanya’daki en eski eserinin Valladolid’deki Saint Alban Kraliyet İngiliz Koleji’nde bulunan bir cilt olduğu düşünülüyordu.

İskoç Koleji rektörü Peder Tom Kilbride ise üniversitenin kütüphanesinde bu kadar önemli bir eserin keşfedildiği için gurur duyduğunu belirtiyor…

O, “Acemi rahiplerin 1627’de Madrid’deki kolejden dönemin kültürünün önemli bir rol oynadığı etraflıca bir eğitimden nasıl faydalandıkları hakkında çok şey söylüyor.

“Oyunların o sırada okunacağını ve muhtemelen sahnelendiğini düşünmek oldukça heyecan verici.

“İspanya’da o dönemde İngiliz edebiyatına büyük bir ilgi vardı.”

Şimdiye kadar İspanya’da Shakespeare’in bilinen en eski eseri ise muhtemelen 1640’ların sonlarında veya 1650’lerin başında gelen, Valladolid’deki Cizvit İngiliz Koleji’nde bulunan oyunların bir derlemesiydi.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direk sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

+ Telefon – Sabit: 0232 368 88 08    / Sabit telefonumuza 12.00 ile 20.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

+ Telefon – Mobil: 0507 95 96 333   / Mobil telefonumuza  9.00 ile 23.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz, veya istediğiniz her saat sizi aramamız için mesaj bırakabilirsiniz.
+ Whatsapp: 0507 95 96 333
+ Mail: msn@erturgutsanatmerkezi.com

Sosyal Medya:

+ Twitter: www.twitter.com/ErturgutSanat
+ Instagram: 
www.instagram.com/ErturgutSanat
+Facebook: 
www.facebook.com/ErturgutSanat  + Youtube: www.youtube.com/ErturgutSanat
Foursquare: Erturgut Sanat
Skype: erturgutsanat (online dersler için)
+ Grup: Erturgut Sanat
+ Android Uygulama: Erturgut Sanat

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir