Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Şan Dersleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey konusunu ele alacağız.. Şan dersi almayı hiç düşündünüz mü, emin değil misiniz? Birçok insan koroda, arabada ve hatta duşta şarkı söylemeyi sever. Ama şan dersi almak sizin için doğru mu? Bu düşünce biraz ürkütücü görünüyor, özellikle de bırakın eğitimli, profesyonel bir vokalisti, başkalarının önünde şarkı söylemeye alışkın değilseniz! Ses dersleri almanın sizin için doğru şey olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilecek bazı bilgiler.

Şan Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz.. Ücretsiz Deneme Derslerimizde sesinizin değerlendirilmesi sağlayabilir ve ders işleyişi hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz..

Şan Dersleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Şan Dersine Ne Zaman Başlamalıyım?

Şan Dersleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Şan Dersleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

“Ne kadar erken o kadar iyi!” Bazı uluslararası müzik kuruluşları daha önce çocukların tamamen olgunlaşana kadar derslere başlamayı ertelemelerini tavsiye etti, ancak 2002’de, çocuklara sağlıksız şarkı söylemelerini önlemek için uygun tekniği mümkün olduğunca erken öğretmeye başlamanın daha iyi olduğu konusunda anlaştılar. Yani doğru bilinen bir yanlış düzeltildi. Erken yaşlardan itibaren şan derslerine katılmak inanılmaz büyük bir avantajdır..

Genç yaşta doğru teknikle başlarsanız, ömür boyu sürecek sağlıklı şarkı söylemenin sağlam bir temeline sahip olabiliriz. Çok küçük yaşta kopyalayarak öğreniyoruz! Sırf belirli bir şarkıyı sevdiğiniz için radyodaki şarkıcıları kopyaladığınız bir zamanı hatırlamıyor musunuz?

Nitekim ses telleri de kaslar gibidir, onları kas hafızasına sahip olmaları için eğitiriz. En büyük sporcuları genç yaşta yetiştirdiğimiz gibi, aynı şeyi şarkıcılarla da yapabiliriz. Ses geliştikçe, sporcuların yaptığı başlangıç ​​antrenmanının aynısını ses için başlatabiliriz.

Ayrıca ileri yaşlarda da şan derslerine başlamak bir dezavantaj değildir. Asla geç kalmış değilsiniz, düzenli bir çalışma ile sesleri doğru kullanmayı öğrenebilir ve hedeflerinize ulaşabilirsiniz.. Doğru çalışma ve düzenli etüt ile her yaşta sesinizi eğitebilir ve şarkı söylemeye başlayabilirsinizzz

Şan Derslerinin Hedefleri

Şan Dersleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Şan Dersleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kendinize sormanız gereken ilk şey şudur: Hedeflerim neler? Şarkı söyleyerek hedeflerinizi belirlemek, size ve sesli öğretmeninize dersleriniz için bir yol belirlemenize yardımcı olacaktır. Hedefleriniz topluluk koronunuz için daha iyi deşifre etmeyi içeriyorsa ya da sadece kendinizi ve çevrenizi tatmin etmeyi içeriyorsa veya broadway sahnesinde bir gün şarkı söylemeyi içeriyorsa inanın hiç ileri gittiğinizi ya da hayalci olduğu düşünmeyin. Hedefin büyüğü ya da küçüğü olmaz. Şarkı söyleyerek hedeflerinizi bilmek, motive olmanıza ve ilerlemenize yardımcı olacaktır.

Ancak hedefleriniz gerçekçi ve ulaşılabilir olmalıdır. Ses dersleri zaten sahip olduğunuz sesi iyileştirecek, ancak size ün kazanmaya değer bir şarkı sesi garanti etmeyecekler. Herkes daha iyi şarkı söylemeyi öğrenebilir ve bir şan öğretmeni, sesinizi en iyi şekilde nasıl kullanacağınızı öğrenmenize yardımcı olabilir. Amaç, kolay ve doğal ses tonuna vurgu yaparak şarkıcılar olarak tüm potansiyelinize erişmekse, doğru yoldasınız.

Şan Dersleri Size Ne Katar?

Şan Dersleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Şan Dersleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Şan dersleri şarkı söylemekten daha fazlasıdır. Ses eğitimi tüm vücudu çalıştırır ve doğru duruş, nefes alma ve sesli harf şekillendirme konusunda size talimat verilir. İyi şarkı söyleme dersleri şunları içerir:

  • Kişisel vokal ihtiyaçlarınız konusunda öğretmeniniz tarafından sürekli teşhis
  • Sesinizle dersi ihtiyacınız olana yönlendirmek için sebep sonuç ilkesine göre seçilmiş alıştırmalar ve repertuar/kitaplar
  • Bu teknikleri seçtiğiniz bir şarkıya uygulamak

Vokal değişiklikleri zaman ve çaba gerektirir. Bir veya iki sesli ders, bir öğretmenin nasıl şarkı söylediğiniz üzerinde gerçek bir etkisi olması için yeterli zaman olmayacaktır. Değişiklikleri duymadan önce birkaç ay vermeyi bekleyin. Öğretmeninizin önerdiği ayarlamalara ne kadar dikkat ederseniz, o kadar hızlı sonuç alırsınız. Vokal tekniğindeki herhangi bir ayarlamanın, radyoda, duşta, koro dersinde ve arada herhangi bir yerde şarkı söylerken bunları uyguladığınızda en etkili olduğunu unutmayın.

Şan Dersleri Ne Kadar Sürer?

Şan Dersleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Şan Dersleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Temel olarak, şarkı söyleme dersleri, zaman ve mali açıdan karşılayabileceğiniz kadar uzun ve sık olmalıdır! Ancak her gün şan dersi almanızı önermiyoruz, bu biraz fazla! Ancak haftada en az bir ders, öğrencilerimizin %99’u için faydalıdır.

Normalde yetişkin öğrencilerimizi her hafta 60 dakikalık bir derste görmek isteriz, böylece sesleri üzerinde derinlemesine çalışabilir ve aynı anda bir şarkıya bakabiliriz. Bu, öğretmen olarak bize ve öğrenci olarak size ne kadar iyi pratik yaptığınız ve ilerlediğiniz hakkında bir fikir verir.