Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Müzikte Ölçü İşaretleri Nasıl Okunur? konusunu ele alacağız.. Notalı müzikte ölçü işaretleri en önemli göstergelerden biridir. Bunları müziği düzenlemeye ve ölçmeye yardımcı olmak için kullanıyoruz. Müziği cümlelere ayırmamıza yardımcı olurlar ve daha karmaşık pasajları ve şarkıları ezberlemeyi ve anlamayı kolaylaştırırlar. Onlar olmadan, notalı müzikteki ölçüler, herhangi bir noktalama işareti olmayan bir cümle gibi sonsuza kadar devam ederdi.

Ancak zaman işaretlerini nasıl anlarız? Bize tam olarak ne söylüyorlar? Kaç farklı türde zaman imzası vardır? Zaman işaretlerinin önemli işlevleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin! Bir şarkıya ritmini veren şey zaman işaretleridir. “Four on the Floor” terimi, her zaman 4/4 ölçü başına dört vuruşta olacak dans müziğine atıfta bulunur, çünkü dans etmek için en iyi vuruş budur.

Ancak en ilginç ritmi yaratabildikleri için keşfetmeye değer başka birçok tür var. Müzik Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bizimle iletişime geçin ve ücretsiz randevu alın!

Müzikte Ölçü İşaretleri Nasıl Okunur?

Zaman Ölçüsü Nasıl Okunur

Müzikte Ölçü İşaretleri Nasıl Okunur?
Müzikte Ölçü İşaretleri Nasıl Okunur?

Zaman imzaları iki öğeden oluşur: bir üst sayı ve bir alt sayı. En üstteki sayı bize her ölçüdeki vuruş sayısını söyler. Zaman işaretindeki en alttaki sayı, bu vuruşların hangi nota değerleri olduğunu size söyler. Alt sayı 4 ise, vuruşların çeyrek nota olduğu anlamına gelir (bir ölçüde dört çeyrek nota). Alt sayı 2 ise, nota değerinin yarım nota olduğu anlamına gelir (ölçü başına yarım nota). Ve en alttaki sayı 8 ise, vuruşların 8. nota olduğu anlamına gelir.  

İşte hızlı bir ipucu tablosu:

Alt sayıNot değeri
2Yarım vuruş
4Çeyrek vuruş
8sekizinci vuruş
Müzikte Ölçü İşaretleri Nasıl Okunur?
  • 4/4, her ölçüde 4 vuruş olduğu ve bir çeyrek nota bir sayım aldığı anlamına gelir.
  • 2/4, her ölçüde 2 vuruş olduğu ve bir çeyrek nota bir sayım aldığı anlamına gelir.
  • 2/2, her ölçüde 2 vuruş olduğu ve yarım notanın bir sayı aldığı anlamına gelir.
  • 6/8, her ölçüde 6 vuruş olduğu ve sekizinci nota bir sayım aldığı anlamına gelir.

Bunların her birinde, vuruşlar daha hızlı notalara bölünebilir. Bununla birlikte, basılı müzik her zaman temel vuruşlara saygı duyacak ve daha hızlı notaları ana vuruşlarda bir araya getirecektir.

Müzikte Ölçü İşaretleri Nasıl Okunur?
Müzikte Ölçü İşaretleri Nasıl Okunur?