Keman Derslerinizden En İyi Şekilde Yararlanmanız İçin 10 İpucu

Erturgut Sanat Merkezi’nde bizler, keman çalmayı öğrenmek için keman derslerine başladığınızda, bunun hayatınızı müzikle zenginleştirmek için yaptığınız bir yatırım olduğunu biliyoruz…

İşte bu yüzden keman derslerimizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak ve keman öğrenmenin en etkili yöntemlerini paylaşırken size rehberlik etmek istiyoruz.

Yüksek eğitimli ve deneyimli eğitmenlerimizle müzik yolculuğunuzda size destek olmak ve Keman Derslerinizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için 10 İpucu oluşturduk!

Enstrümanınıza Nasıl Doğru Bakılacağını Öğrenin

Keman hakkında herşey

Kemanınızı kutusunda tutun ve keman çalmadığınız zamanlarda tekrar kutusunda saklayın. Yayı kaldırmadan önce gevşetmeyi ve fazla reçine ve tozu temizlemek için çaldıktan sonra enstrümanınızı yumuşak bir bezle silmeyi unutmayın. Enstrümanı doğrudan güneş ışığı altında veya aşırı sıcakta bırakmayın.

Keman Derslerinizde Dakik ve Tutarlı Olun

Keman çalmayı öğrenirken, derslere devam ederken dakik ve tutarlı olmak sizin yararınızadır. Planlanan tüm keman derslerine sürekli katılım sağlayarak ilerleme kaydedebileceksiniz.

Pratik yapın!

Bu sadece enstrümanınızı çalarak, tıngırdatarak zaman geçirmek anlamına gelmez, aynı zamanda enstrümana aşina olmak ve fiziksel olarak rahat hale gelerek ve farklı müzisyenleri izleyip dinleyerek bunlardan yararlanmak ve düşünceli bir biçimde alıştırma yapmak anlamına gelir. Bu egzersizler sırasında, kendinizi dinlemek -sadece duymak değil- gerçekten dinlemek büyük ölçüde önemlidir.

Bu aşamada kendinize sormanız gereken bazı sorular olmalıdır: kulağa hedeflediğim gibi mi geliyor? Hedeflediğim melodi bu değilse, o zaman sorun ne? Uyumsuz bir nota olabilir mi?

Her Gün Biraz Pratik Yapın

Keman pratik

Keman öğrenmeye yeni başlayan bir kemancı için, bir seferde en az 30 dakika olmak üzere her gün biraz pratik yapmak adeta bir kılavuz görevi görecektir. Elbette ki yapılan her antrenman hiç antrenman olmamasından iyidir, bu yüzden kemanınızı elinize alın ve yapabildiğiniz sürece onu çalın!

Kendiniz İçin yahut Öğrenci için Çalışma Alanı ve Çalışma Zamanı Yaratın

Gerçekten odaklanabileceğiniz ve kesintisiz 30 dakikalık düşünceli bir keman çalışması yapabileceğiniz bir yer ve zaman olduğundan emin olun. İşleri daha kolay ve hazır hale getirmek için standınıza ya da sehpanıza çalacağınız müzikleri bırakabilirsiniz.

Sesin başkalarını etkilediği konusunda endişeleriniz varsa da, bir kauçuk yalıtım uygulamasıyla sessizliği satın alabilirsiniz.

Bir Metronom Kullanın

Ölçekleri ve etütleri çalarken, yavaş bir şekilde, metronom ile pratik yapın! Doğru ve zamanında yavaş çalabilirseniz, ancak doğru ve zamanında keman çalacaksınızdır…

Uygulama Sırasında Ara Verin

Gerektiğinde ara verin. Yaptığınız işi işlemek için kendinize zaman tanımanız ve işin bir angarya gibi görünmemesini sağlamanız önemlidir.

Keman Dersinizde Dikkatlice Dinleyin ve Sorular Sorun

Keman dersinizdeyken, talimatları dikkatlice dinleyin, ancak pratikte size yardımcı olabilecek soruları da düşünün. Evdeki egzersizleriniz sırasında aklınıza bir takım sorular takılabilir, ancak çalmaya devam edin ve sorularınızı daima bir yere yazın, ardından bir sonraki dersinizde bunları keman öğretmeninize getirin.

Keman Müziği Dinleyin

Müzik dinlemek kulağınızı geliştirmenin iyi ve pratik bir yoludur. Üzerinde çalıştığınız parçanın kayıtlarını dinleyin; bu, aynı bestecinin diğer parçalarını dinlerken size de ilham verebilir. Kemana daha da aşina olmak için kemanın tarihini, çeşitli müzik tarzlarını ve dönemleri okumayı da ihmal etmeyin… Bunun, ilham almak için bir şans olduğunu unutmayın.

Ustalardan ilham alacağınızdan emin olabilirsiniz.

İyi Eğlenceler!

Keman çalmayı öğrenmek eğlenceli olmalı! İşlerin çok zorlaştığını fark ederseniz, yavaşlayın ve işleri keyifli yürütmenin bir yolunu bulun, çünkü ancak o zaman sanatınızı inşa ve icra edebilirsiniz.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direk sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

+ Telefon – Sabit: 0232 368 88 08    / Sabit telefonumuza 12.00 ile 20.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

+ Telefon – Mobil: 0507 95 96 333   / Mobil telefonumuza  9.00 ile 23.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz, veya istediğiniz her saat sizi aramamız için mesaj bırakabilirsiniz.
+ Whatsapp: 0507 95 96 333
+ Mail: msn@erturgutsanatmerkezi.com

Sosyal Medya:

+ Twitter: www.twitter.com/ErturgutSanat
+ Instagram: 
www.instagram.com/ErturgutSanat
+Facebook: 
www.facebook.com/ErturgutSanat  + Youtube: www.youtube.com/ErturgutSanat
Foursquare: Erturgut Sanat
Skype: erturgutsanat (online dersler için)
+ Grup: Erturgut Sanat
+ Android Uygulama: Erturgut Sanat

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir