Erturgut Sanat olarak bugün sizlerle gitaristlerin en önemli aksesuarlarından biri olan Kapo’yu ele alacağız.. Kapoyu genellikle şarkı söyleyen müzisyenlerin gitarlarında görürsünüz.. Gitar kelepçesi yada daha bilinen adıyla kaponun genel kullanım amacı gitarı en basit tabiriyle transpoze etmektir. Gitar kaposu gitarın sap kısmına, çalmak istediğiniz aralığa takılarak çalınır.. 

Kapo Ne İşe Yarar

Kapo Nedir

Transpoze çaldığınız melodileri yada geniş anlamıyla notaların birbiriyle olan ilişkisini koruyarak olduğundan başka bir tonda icrasına denir.. Bu nedenle şarkı söyleyen gitaristlerde şarkıyı kendi seslerine çekmek amacıyla sıklıkla görülür. Transpoze sadece kapoyla sağlanan bir ton değişimi değildir. Kapo bunu en basit şekilde gitar üzerinde sağlar.. 

Kapo sadece gitarda değil bağlamada da kullanılır. Bağlamada daha çok bilinen ismi ise Kelepçedir. 

Gitar eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Kapo Çeşitleri Nelerdir?

Kapo Nedir?

Kapo genel olarak mandallı ve ipli olarak iki çeşide ayrılır. İkisinin de kullanım alanına göre kolaylıkları vardır. Örneğin ipli kaponun dezavantajı hızlı bir şekilde kapoyu çıkarıp takmak  iken avantajı ise gitar sapını tam kavrayabilmesi.

Mandallı kapolarda ise hızlıca kapoyu çıkarıp, takılabilmesi bir avantaj ancak gitar klavyesinin boyutu ve mandalın tam oturmaması bazen de dezavantaj olabiliyor.

Nasıl Bir Kapo Almalıyım?

Kapo Nedir?

Bir gitar kaposu edinirken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur gitar klavyesinin boyutu olacaktır. Bazı gitarlarda türüne göre klavyeleri daha büyük veya küçük olabiliyor.. Örneğin pop müzik için üretilen bazı klasik gitarların klavyeleri daha küçük olurken, klasik müzik için üretilen klasik gitarların klavyesi daha büyük olabiliyor. Klavye ölçülerinizi göz önüne alarak kapo seçimi yapmanız yararlı olacaktır..

Kapo alırken genellikle üzerlerinde hangi gitar türü için oldukları ve ölçüleri yazar. Firmaların sağladığı bu kolaylıkları değerlendirmeniz size doğru kapoyu almanızda yardımcı olacaktır..

Bu yazımızda sizlerle Kapo konusunda tüm detayları inceledik. Sizin aklınızda kalan veya yazımızdan gideremediğimiz sorular için Buraya Tıklayarak bize ulaşabilirsiniz..

Kapo Hangi Gitar Türü İçindir?

Kapo Nedir?

Kapo klasik, akustik ve elektro yani kısacası tüm gitar türleri için kullanılabilir.  Ancak yukarıda belirttiğimiz gibi kaponuzu alırken bu türlerin gereği olan klavyedeki ölçü değişikliğini göz ardı etmeyin..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Merkezi 2007 yılının Aralık ayından, yani kurulduğu günden beri müzik alanında, çok geniş bir enstruman seçeneğiyle hizmet vermektedir. İzmir’de müzik kursu ve sanat kursları arayışınıza son vermek için Erturgut Sanat burada!