Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Hangi Ağaç Keman İçin En İyisidir? konusunu ele alacağız. Bu günlerde piyasadaki keman markası bolluğunu fark etmiş olabilirsiniz, bu tabiki de ekonomi ile ilgili. İyi markalı enstrümanları alım zorlaştıkça başlangıç seviyesi enstrümanlarda dükkanlar yeni seçenekler için markaları bollaştırdı. 

Evet, bir seçeneğe sahip olmak harika ve her şey ama bazen tüm çeşitlilik kafa karıştırıcı olabilir! Bu nedenle, hangi kemanı seçmeniz gerektiğini anlamanın en kolay yolu, neye bakmanız gerektiği hakkında biraz bilgi edinmektir. Bizde tonal ahşap başlamak için en iyi yer.

Keman Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz.

Hangi Ağaç Keman İçin En İyisidir?

Kemanlarda Kullanılan En Yaygın Ağaç

Hangi Ağaç Keman İçin En İyisidir?
Hangi Ağaç Keman İçin En İyisidir?

Keman yapımında kullanılan en yaygın ağaç türleri ladin, akçaağaç ve abanozdur. Bir kemanın ahşabı güçlü, yoğun ve dayanıklı olmalıdır. Bu yüzden keman yapımcıları yüksek irtifalardan yaşlı ağaçları keşfederler. Öyleyse, DZ Strad’in neden kemanlarının “Himalaya Dağı Ladininden” yapıldığını söylediğini merak ettiyseniz bu bilgiden yola çıkabilirsiniz.

Kemanlarda en çok akçaağaç, ladin ve abanoz kullanılır. Muhtemelen tamamen farklı bir şeyden yapılmış bazı kemanları fark etmişsinizdir. Şimşir, söğüt, kavak ve gül ağacı da keman yapımcıları tarafından sıklıkla kullanılır. Ne yazık ki, bu tür ahşaplar biraz daha ucuz ve o kadar dayanıklı değil!

Ladin, kuşkusuz kemanın başlangıç kısmı için en iyi ağaçtır. Sesinizin ve rezonansın çoğunu aldığınız yerdir, bu yüzden onu doğru yapmak oldukça önemlidir! Güzel, sıkı, dikey damarlı yumuşak bir ton ağacıdır.

Kemanın Sırtı, Yanları ve Sapı İçin En İyi Ahşap

Akçaağaç, kemanın arkası, yanları ve sapı için en iyi ağaçtır. Ayrıca kaydırma ve iç yivler için de yaygın olarak kullanılır Akçaağaç güçlü, sert ve darbeye dayanıklıdır, bu nedenle oldukça dayanıklıdır. Keman yapımcılarının akçaağaçı sevmesinin bir başka nedeni de çok düzgün dokusu ve ince tanecikleridir.

Keman için doğal bir süsleme görevi gören alev benzeri dalgalanma desenlerine sahiptir. Bu nedenle, bir keman açıklamasında ne zaman “alevli akçaağaç” görseniz, aslında ateşe verilmemiştir! 

En İyi Keman Parçaları Nelerden Yapılır?

Bir kemanın tertibatları önemlidir, çünkü onlar akortta kalmanıza ve titreşimleri hissetmenize yardımcı olur! Ayar mandalları, klavye, çenelik ve kuyruk parçası genellikle abanozdan yapılır. Ancak, keman daha popüler hale geldiğinden, farklı tipte armatürler ortaya çıkıyor, peki en iyi keman armatürleri nelerdir?

Akort Mandalları

Hangi Ağaç Keman İçin En İyisidir?
Hangi Ağaç Keman İçin En İyisidir?

En iyi akort mandalları abanozdan yapılır çünkü çok, sert, sert ve dayanıklıdır. Akort mandallarının keman tellerinin gerilimini tutabilmesi gerekir, bu nedenle, tahmin edebileceğiniz gibi, bunlar kemanın oldukça önemli bir bileşenidir. Ayrıca, koyu abanoz çiviler ile kemanın gövdesinin açık renkli ahşapları arasındaki kontrast, enstrümana klasik bir görünüm kazandırıyor!

Abanoz, bir kemanın akort mandalları için en iyi ağaç olmasına rağmen, şimşir de yaygın olarak daha ucuz bir alternatif olarak kullanılır. Hala oldukça güçlü ama abanoz kadar dayanıklı değil.

Kuyruk Parçası

Hangi Ağaç Keman İçin En İyisidir?
Hangi Ağaç Keman İçin En İyisidir?

En iyi kuyruk parçaları geleneksel olarak abanozdan yapılır. Kuyruk parçası için en iyi ağaçtır çünkü o da tellerin gerginliğine dayanmak zorundadır. Ancak, modern keman yapımcıları kuyruk parçası için alüminyum kullanmaya başladılar. Alüminyum kullanmak, yeni başlayanlar için ayarlamayı kolaylaştırmak için ince ayarlayıcıları kuyruk parçasına sabitlemelerine olanak tanır.

Klavye

Hangi Ağaç Keman İçin En İyisidir?
Hangi Ağaç Keman İçin En İyisidir?

Klavye söz konusu olduğunda, en iyi ahşap nihayetinde abanozdur. En dayanıklı ahşaptır ve çalan kişinin yarattığı titreşimleri kemanın boynundan hissetmesini sağlar. Koyu gül ağacı da bazen daha ucuz kemanların klavyelerini yapmak için kullanılır.

Çenelik

Hangi Ağaç Keman İçin En İyisidir?
Hangi Ağaç Keman İçin En İyisidir?

Çenelik genellikle kemandaki diğer donanımlara uyması için abanozdan yapılır. Ancak çenelik, daha çok konfor için olduğu ve kolayca değiştirilebildiği için sesi diğer bağlantı parçaları gibi etkilemez. Bu nedenle, bazen keman yapımcıları estetik amaçlar için gül ağacı veya şimşir gibi farklı ağaçlar kullanır.

Hangi Ağaç Keman İçin En İyisidir?