Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Gitarı Solak Mı Sağlak Mı Çalmak Gerekir konusunu ele alacağız.. Gitarlar sağ elini ve sol elini kullanan çeşitlerde gelir. Solaksanız, öğrenmeniz için hangi gitarın doğru olduğunu dikkatlice düşünmelisiniz. Ne yazık ki, bir gitarı eline alan çoğu insan, hemen sağ elle veya sol elle çalmaya yönelik güçlü bir eğilim göstermez. Bunun nedeni, gitar çalmanın karmaşık olması ve biraz pratik yapmadan önce hangi elin baskın rolü oynadığının net olmamasıdır.

Gitar öğrenmekle ilgilenen çoğu insan, başka bir tür olduğunu bile bilmeden, dışarı çıkıp bir tane sağ elini kullanan çeşit satın alır. Ancak bu kararı dikkatlice düşünmek iyi bir fikirdir. Sonuçta, bundan 10 yıl sonra bu karardan geri dönemezsiniz.

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşın ve ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Gitarı Solak Mı Sağlak Mı Çalmak Gerekir

Gitarı Solak Mı Sağlak Mı Çalmak Gerekir
Gitarı Solak Mı Sağlak Mı Çalmak Gerekir

Sağ elini kullanan biriyseniz, sağ elini kullanan gitarın sizin için uygun olduğunu varsaymak muhtemelen güvenlidir. Bu konuda biraz düşünmesi gerekenler solak veya çok yönlü öğrencilerdir.

Solak baskın iseniz, solak bir gitar alın. Birçok insan çok yönlüdür veya bir karışım veya solak ve sağlaktır.

Arpej Ve Penalama Eli Neden Baskındır?

Gitarı Solak Mı Sağlak Mı Çalmak Gerekir
Gitarı Solak Mı Sağlak Mı Çalmak Gerekir

Yeni başlayanlar, akorları bir araya getirmek, notaların gamlarını ve dizilerini öğrenmek ve virajlar ve çekiçler gibi diğer teknikleri uygulamak için oldukça fazla zaman harcarlar. Bunların hepsi sağ gitarda sol el olan sürtme el ile yapılır. Bu nedenle, yeni başlayanlar için neden diğer elin gitar çalmada neden baskın el olarak kabul edildiğini anlamak zor olabilir. 

Ve gitar çalmak oldukça karmaşıktır. Çok fazla iki el gerektirir ve birçok insan için “el kullanımı” diğer aktivitelerde olduğu kadar gitar çalarken de önemli olmayabilir. Ancak, toplayan veya tıngırdatan elin baskın el olarak görülmesinin bir nedeni var. Sağ elini kullanan bir gitarist için her bir elin görevlerini karşılaştıralım:

Siz İlerledikçe, Arpej Ve Penalama Eli Daha Önemli Oluyor

Gitarı Solak Mı Sağlak Mı Çalmak Gerekir
Gitarı Solak Mı Sağlak Mı Çalmak Gerekir

Bunu düşünmenin bir başka yolu da başlangıçta perde eli baskındır. Başlangıçta, perde üzerinde daha fazla dikkat gerektirebilecek akorları ve basit melodileri öğrenme eğiliminde olacaksınız. Ancak ilerledikçe, toplama tekniğinizin giderek daha fazla odaklandığını fark edeceksiniz.

Bu endişe vericidir, çünkü solak bir kişi iki gitar arasındaki herhangi bir ani farkı fark edemeyebilir. Ama iki solak ikizi alıp birine solak, birine sağ gitar verirseniz, bir yıl sonra hangisinin daha fazla el becerisine sahip olacağını düşünüyorsunuz?

Nasıl Karar Verilir

Gitarı Solak Mı Sağlak Mı Çalmak Gerekir
Gitarı Solak Mı Sağlak Mı Çalmak Gerekir

Emin değilseniz, karar vermenin en iyi yolu sol ve sağ gitarları karşılaştırmaktır. Sağ elini kullanan bir gitarı ters çevirip solak bir gitar olarak kullanabileceğiniz için, mutlaka solak bir gitara ihtiyacınız yoktur. Sadece bazı gitarların asimetrik olarak tasarlandığını unutmayın, bu yüzden baş aşağı çalarsanız biraz garip gelebilir.

Basit bir test

Sağ elini kullanan gitarı tutarak birkaç şey deneyin:

  • Rahat olup olmadığını görmek için basit bir ölçek çalın.
  • Nasıl hissettiklerini görmek için bazı basit akorları çalın.
  • Şimdi, perde elinizle telleri bloke edin ve tellerde bazı ritimler çizmeye çalışın.

Bu testi yaptıktan sonra solak bir gitar alın veya gitarı ters çevirin ve tekrar yapın. Bunu birkaç kez yapın. Solak gitar size daha çabuk mu geliyor, yoksa sağlak gitar mı?

Başkalarının önerileri sizi korkutmasın. Bu çok kişisel bir karar. Çoğu, bu kararı etkilemeye çalışmaktan daha iyisini bilir, ancak bazıları, ne kadar iyi niyetli olursa olsun, kararı kontrol etmeye veya seçiminizi etkilemeye çalışabilir.

Karar Veremezsen

Gitarı Solak Mı Sağlak Mı Çalmak Gerekir

Farkı gerçekten anlayamıyorsan, muhtemelen baskın eline uygun gitarı almalısın. Veya, güçlü bir el hakimiyetiniz yoksa, muhtemelen sağ elini kullanan bir gitar almalısınız, çünkü sağ elle çalarsanız gitar ve gitar öğrenme kaynakları bulmak daha uygun olacaktır.

Önemli olan solak mı yoksa sağlak mı oynadığınız değil, her gün, sonsuza kadar özenle çalışıp çalışmadığınızdır. Aklınıza takılan tüm soru işaretlerini gidermek için ister telefon yoluyla, ister gelip yüzyüze soru sorarak merakınızı giderebilirsiniz.. Sanat Merkezi ailesine dahil olmak için sadece kurslara kaydolma ve derslere girip çıkma zorunluluğunuz yok. Gelin ve çay kahve sohbetlerimizde müzik amaçlarınızı, deneyimlerinizi bizle paylaşın! Sizlerle gelişeceğimizi ve kendimizi geliştireceğimizi biliyoruz, tüm hocalarımızla birlikte bekleniyorsunuz :))

Gitarı Solak Mı Sağlak Mı Çalmak Gerekir