Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Fantastik Roman Yazmak İçin 5 İpucu konusunu ele alacağız.. Bir öykü anlatmak, ya da bir öykü yazmak her zaman hayal gücünüzü kullanmayı gerektirir. Ancak bazı türler vardır ki, sıradan bir hayalden ya da olağan bir günden çok daha fazla düşünmeniz ya da sınırlarınızı zorlamanız için size olanak tanır. 

Özellikle son yıllarda popülerliği iyice artan fantastik romanlar, öyküler ve filmler de bu türlerin arasındadır. İnsanlar şu ya da bu nedenle fantastik edebiyata büyük ilgi duyarlar. Yüzüklerin Efendisi, Harry Potter, Yerdeniz Büyücüsü gibi pek çok fantastik seri ünü yazıldıkları coğrafyanın dışına çıkmış fantastik kurgulardır. 

Peki fantastik bir roman yazmak için neler gerekir? Bir yazar olarak fantastik bir kurgu yaratmak için hangi sorulara cevap aranmalı? İşte bu yazımızda sizler için bu sorulara cevap olacak beş ipucunu bir araya getirdik… 

Bir süredir kitap yazıyor ve fantastik edebiyata daha yakından mı bakmak istiyorsunuz? Ya da yazma serüveniniz yeni başladınız ve fantastik bir eser mi ortaya koymak istiyorsunuz? Bu yazı tam size göre…

Yazarlık Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın!

Fantastik Roman Yazmak İçin 5 İpucu

Kendi Dünyanızı Yaratın  

Fantastik Roman Yazmak İçin 5 İpucu
Fantastik Roman Yazmak İçin 5 İpucu

Fantastik kitaplar arasında en çok satanlar, sürükleyici bir evrene sahip olanlardır. Bu yüzden fantastik roman yazmanın ilk adımı bir dünya inşaatıdır.

Bu sadece karakterlerinizin yaşayacağı gerçek manzara değil, hikayenizin tonu, başlıca meşguliyetleri, temaları ve ahlakının doğasıdır. Muhtemelen tüm bunları önceden bilmeyeceksiniz, ancak temelleri belirlemek yazmaya başlamanıza yardımcı olacaktır.

Dünyanızın Kurallarını Belirleyin

Fantastik Roman Yazmak İçin 5 İpucu
Fantastik Roman Yazmak İçin 5 İpucu

Her dünyanın kuralları vardır ve ideal olarak karakterleriniz bu kuralları zor yoldan keşfedecektir. Dünyanızda var olabilecek kuralların hızlı bir listesini yapın ve ilerledikçe muhtemelen daha fazlasını keşfedeceğinizi unutmayın.

Bazı dünyalar sihirlerin, büyücülerin ya da doğaüstü varlıkların doğal olarak yaşadığı dünyalar olarak inşa edilir. Bazıları ise bilimin sınırlarına dayandırılarak farklı türleri ortaya koyar. Ancak burada unutmamanız gereken şey bir bilimkurgu ürünü ortaya koymadığınız. Bu nedenle somut kuralları unutun ve hayal gücünüzü zorlayın.

Dünyanızı İyi Tanıtın

Fantastik Roman Yazmak İçin 5 İpucu
Fantastik Roman Yazmak İçin 5 İpucu

Dünyanızı ortaya çıkarmak için en iyi araçlardan biri, karakterlerinizin özelliklerini gözlemlemesi ve bunlara yanıt vermesidir. Okuyucunuza, o dünyada yaşamanın nasıl bir his olduğunu, karakterlerinizin nasıl sesler çıkardığını, koktuğunu ve yemek kültürlerini aktarmak isteyeceksiniz. 

Ne tür bir dünya yarattığınız önemli değil, her durumda bu betimlemeler yazınıza daha fazla canlılık getirebilir. 

Kurgu Türünüzü Keşfedin

Fantastik Roman Yazmak İçin 5 İpucu
Fantastik Roman Yazmak İçin 5 İpucu

Pek çok fantezi, tarihsel kurgu gibi bitişik türlerle birlikte, kahramanın yolculuğu gibi benzer bir anlatı yolu izler, ancak buna her zaman gerek yoktur. Belki de fantezi kurgunuz, bir ana karakterin etrafında toplanmış distopik kısa öykülerden oluşan bir koleksiyon olmaya daha uygundur. 

Bu nedenle tek bir kahramanın öyküsünü mü yoksa bir dünyanın içindeki öyküleri mi anlatmak istediğinize karar verin. 

Yazmayı Bırakma, Yalnızca Odağı Değiştir

Fantastik Roman Yazmak İçin 5 İpucu

Bazen bir karakterin hikayesinde bir noktada takıldığımızı hissederiz. Bu durumda bildiğin bir sonraki şeyi yazmak en ideal çözümdür.

Yeni bir karakterle zaman geçirin, komşu bir gezegeni keşfedin. Kurduğunuz dünyaya geri döndüğünüzde devam edebileceğiniz her türlü yolu deneyin… Ancak ne yaparsanız yapın dünyayı uzayın derinliklerine terk edip yazmaktan vazgeçmeyin.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir