Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Tüm Zamanların En İyi 10 Sopranosu konusunu ele aldık. Opera en kadim müzik türleri arasındadır. Geleneksel yapısı ve keskin kuralları ile günümüze kadar olabildiğince bozulmadan ulaşabilmiştir. Opera tarihi boyunca birbirine ufuk olan bir çok sanatçı belirli dönemlerde parlamıştır. Hem de ne parlamak! Unutmayın özellikle klasik dönemlerde bu insanlar gerçek bir rock star idiler. Listemiz tabi ki de bizce düzenlendi. Eğer hayranı olduğunuz sopranoyu burada göremediyseniz hayal kırıklığı yaşamadan hemen bizi arayın ve birlikte öğrenelim!

Öncelikle Soprano nedir ile başlayalım. Kısaca soprano, vokal tanımlı müzikte en tiz kadın sesine verilen teknik bir isimdir. 

Şan Derslerimiz hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşarak randevu alabilirsiniz!!

Tüm Zamanların En İyi 10 Sopranosu

Cecilia Bartoli

Tüm Zamanların En İyi 10 Sopranosu
Tüm Zamanların En İyi 10 Sopranosu

Cecilia Bartoli, modern sopranoların büyük maceraperestidir, uğruna ölmeye değer bir ses, absürt bir yaratıcı hırs ve muazzam mizahla birleşmiş. Bir mezzo soprano olarak da ikiye katlayabilir, ancak dikkatleri çeken soprano çalışmasıdır. Classic FM’den Anne-Marie Minhall, “Sanatı konusunda çok tutkulu” diyor. “Geçmişin büyük şarkıcılarının yanı sıra ihmal edilmiş müzik ve besteciler hakkında araştırma yapmayı seviyor.”

Faustina Bordoni

Tüm Zamanların En İyi 10 Sopranosu
Tüm Zamanların En İyi 10 Sopranosu

Handel günlerinden kalma bir efsane olan Bordoni’nin mirası, yoğun takipçiliği sayesinde opera tarihine damgasını vuruyor, yoğunluğu onu ünlü haline getirdi ve bize diva klişesini verdi. Açıkçası onun herhangi bir kaydı yok, bu yüzden lütfen onun yerine fotoğrafının keyfini çıkarın

Monsterrat Caballé

Tüm Zamanların En İyi 10 Sopranosu
Tüm Zamanların En İyi 10 Sopranosu

Freddie Mercury, opera tiyatrosunun özünü yeni bir şarkıda yakalamak istediğinde, listesinde yalnızca bir isim vardı: Montserrat Caballé. Ve onu tanıyanların çoğu bunu sadece bu şarkıdan yapacak olsa da, opera sahnesindeki kariyeri birçok kişiyi kıskandırıyor. Verdi, Bellini ve Donizetti operalarındaki bel canto çalışması efsanevi olarak kabul edilir.

Maria Callas

Tüm Zamanların En İyi 10 Sopranosu
Tüm Zamanların En İyi 10 Sopranosu

Kesinlikle ikonik bir isim.. Callas’ın bu listede olmaması mümkün değil. Classic FM’in hafta içi sabah sunucusu John Suchet, “Onun oyunculuğu benim işime yarıyor” diyor. “İnanabileceğiniz karakterler yarattı. Sesindeki kusurları bile affedebilirim çünkü oyunculuğu çok inandırıcıydı. Ve alt yapısı inanılmazdı.”

Diana Damrau

Tüm Zamanların En İyi 10 Sopranosu
Tüm Zamanların En İyi 10 Sopranosu

Şüphesiz son yılların en ikonik opera performanslarından biri ve Diana Damrau’nun yaratmayı başardığı korkunç drama duygusuna bağlı. Tek seferlik de değil: Bel canto repertuarında büyüdükçe güçlenmeye devam ediyor, kendisini tüm zamanların en iyilerinden biri olarak sağlamlaştıracağından emin.

Joyce DiDonato

Tüm Zamanların En İyi 10 Sopranosu

Tamamen modern bir soprano, açık sözlü, ama asla yüksek sesle değil. Joyce, temel opera repertuarından müzikallerin altın çağında eğlenceye kadar, onu destekleyecek referanslara sahip bir seyirci favorisidir. 2007’nin unutulmaz bir bölümünde sahnede bacağını kırdı ancak gösteriyi bitirmeyi başardı ve ardından koşunun geri kalanını tekerlekli sandalyeden performans göstererek bitirdi.

Renee Fleming

Tüm Zamanların En İyi 10 Sopranosu

Yani Renée Fleming temelde her şeyi söyleyebilir. Sesi o kadar fevkalade doğru ve çok yönlü olarak kabul edilir ki, ister Alban Berg ister Giuseppe Verdi olsun, çok çeşitli repertuarlara uygundur. Anne-Marie Minhall, “Ne olağanüstü bir ses,” diyor, “ve opera rollerinde ya da resitalde inanılmaz bir sanatçı. Onunla birkaç kez röportaj yaptım ve kendini müziğine o kadar adamış ki.”

Mirella Freni

Tüm Zamanların En İyi 10 Sopranosu

Catherine Bott, “Kesinlikle geçen yüzyılın en büyük sopranolarından biri” diyor ve ekliyor: “Freni, kusursuz, pürüzsüz bir ses çizgisi yaratma konusunda doğuştan gelen bir yeteneğe ve masum Kelebek’ten cesur Tosca’ya kadar her rolü oynamak için doğal bir yeteneğe sahipti. Bir zamanlar onunla bütün bir günü geçirecek kadar şanslıydım: Pek çok opera divasının aksine, evinde sergilenen tek bir fotoğrafı veya kaydı yoktu. Ben esas olarak bir büyükanneyim’ dedi. Gerçek bir hikaye. Şanlı bir sanatçı ve harika bir kadın.”

Anna Netrebko

Tüm Zamanların En İyi 10 Sopranosu

Valery Gergiev gibi birinin akıl hocanız olmasıyla muhtemelen başarılı olursunuz. Rus soprano Anna Netrebko şef tarafından keşfedildi, ancak o zamandan beri başarısı bir opera sanatçısı olarak kalitesine dayanıyordu. Rus repertuarı başarısında büyük rol oynuyor, ancak o çok fazla uluslararası bir süperstar.

Elisabeth Schwarzkopf

Tüm Zamanların En İyi 10 Sopranosu

Operalarda şarkı söylemesine rağmen, Elisabeth Schwarzkopf’un yeteneği şüphesiz onun resital çalışmasıydı. Lieder’de akıcı ve müzikal olarak ansiklopedik, en parlak döneminde çok az kişinin erişebildiği bir vokal netliğine sahipti. Tartışmalı olarak, aynı zamanda Nazi partisinin bir üyesiydi – katılmak, Deutsche Oper Berlin’deki sözleşmesinin koşullarından biriydi.