Erturgut Sanat olarak bugün sizlerle birlikte Metal Müzik Türünün İlk Örnekleri listesini inceleyeceğiz. Hiçbir müzik türü keşif ile ortaya çıkmaz, aynı kültür hareketleri gibi bir önceki müzik türünden etkilenerek evrilir. Aklınıza gelen bütün müzik türleri keşif yoluyla değil evrilme ile ortaya çıkmıştır.

Rock ve devamında metal müzik enstrümanlara elektriğin dahil edilmesiyle ortaya çıkmıştır. Böylelikle ses çoğaltılabilmiş ve gerekli efektler sağlanabilmiştir.

Listemizi döneminde en çok satılan plak, kaset ve dinleme listelerine göre yapılmıştır. Ağırlıklı olarak Metal müziğin doğduğu yıl olan bilinen 1970’li yıllardan örnekler yer almaktadır. Şarkıları dinlerken o zamanın ekipman ve kalitesine göre değerlendirmenizi öneririz. Şarkılar size daha yumuşak gelebilir ancak unutmayın o dönemlerdeki müzisyenler için bu tonlar çılgınlık derecesindeydi..

Metal Müzik Türünün İlk Örnekleri

Sizler de Müzik Kurslarımıza katılarak Metal Müziğine katkıda bulunabilirsiniz.. Kendinizi harika ritimlere, sert gitar tonlarına bırakın.. Kurslarımız hakkındaki ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Metal Müzikten Önceki Metal Şarkılar

The Kinks – You Really Got Me

Yılların eskitemediği grup ve şarkısıyla başlıyoruz. Grup şarkıları öncelikle piyano ile bestelemiş, sonra grubun gitaristi Dave Davies’in yaratıcılı ile şarkı son halini almıştır.. Şarkıyı renklendiren riff örnekleri gelecek yıllardaki metal şarkılara ilham oldu..

MC5 – Kick Out The Jams

1969 yılından yayınlanan bu parça genellikle proto-punk olarak anılır. Şarkıyı keşfettiğinizde MC5’ten canlı dinleyemediğiniz için üzüleceksiniz..

Blue Cheer – Summertime Blues

Davul riffleri size hiç yabancı gelmeyecek. Evet dinlediğiniz çoğu davul rifflerinin atasını dinliyorsunuz.. Gerek gitar tonları, gerek riffleri, gerek sözleri ile geleceğin Metal müziğinin ipuçlarını barındırmış..

King Crimson – 21st Century Schizoid Man

Opeth, Dream Theater gibi grupların en çok etkinlendiği grup olan King Crimson tarihe önemli bir şarkı bıraktı.. Her enstrümanda o döneme göre ilginç bir tona sahip olan şarkı o zamanlar dahi geleceğin müziği olarak adlandırılıyordu..

Cream – Sunshine Of Your Love

Cream genellikle Blues- Rock gruplarının öncüsü olarak bilinse de bazı şarkıları Eric Clapton gibi dahilerin elinden geleceğe hitap edildi. Gitarda kullanılan distortion evrimleşerek metal müziğinin tonunu oluşmasına ilham olmuştur..

The Beatles – Helter Skelter

Dünyanın en meşhur gruplarından biri olan The Beatles’ı bu listede görmek sizi şaşırtabilir. Ancak bu şarkıdaki sertliğin habercisi Paul McCartney The White Album’ün yayınlanmasından önce gürültülü ve kirli bir şarkı yapmak istediğini belirtmişti.. İşte o gürültülü ve kirli tonlar.

Iron Butterfly – In-A-Gadda-Da-Vida

Listede mutlaka olması gereken bir grup ve şarkı ile karşı karşıyayız.. Metal öncesi dönemde mutlaka bilinmesi gereken, ufuk açıcı bir şarkı..

Led Zeppelin – Dazed And Confused

Kimileri Led Zeppelinin hazinesinde daha sert şarkılar olduğu savunabilir ancak müzikten ziyade sözlerde de sertliğe ulaşmanız için söz konusu şarkıyı dinlemenizi öneririz..

The Pretty Things – Old Man Going

Otantik metal sesinin yüksek ve karanlık olduğunu düşünüyorsanız bu şarkıyı kesinlikle dinlemelisiz.

The Jimi Hendrix Experience – Voodoo Child (Slight Return)

Jimi neredeyse bütün müzik türlerinin içinde. Yaptığı bütün şarkılar ardından gelen müzisyenler için büyük bir ilham kaynağı olmuştur. Voodoo Child gerek müziği, gerekse işlediği konu bakımından Metal müziğin yapı taşıdır..

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Ayrıntılar ve daha fazlası için mutlaka bizlere ulaşın..