Facebook, Nisan 2014’te sanal gerçeklik kulaklıklarının kitle fonlaması yapan ve üreticisi olan Oculus Rift’i satın almak için 3 milyar dolar harcadığında, teknoloji dünyası bir anda ayağa kalktı. Sanat, eğlence, spor ve bilim sektörleri de aynı şekilde tabii…

360 derecelik videodan, üç boyutlu (VR) bilgisayar tarafından oluşturulmuş, etkileşimli sanal gerçeklik deneyimlerine kadar uzanan bir yelpazede yeni nesil genişletilmiş gerçeklik (XR) deneyimlerinin artırılmış gerçeklik ile (AR)birlikte sunulduğu, kullanıcıların ise bir telefon veya kulaklık aracılığıyla gerçek bir ortamda bir 3D nesneyi görüntüleyebildiği bu sembolik lansman adeta tarihiydi.

Sanatçılar ve küratörler için yeni sayılan XR dalgası, sanat piyasasında başlı başına yeni bir rota oluşturdu da diyebiliriz. Oluşturulan bu rotada, Sanatı ister gerçek hayatta ister XR’de paylaşın…. Geldiğimiz noktada ekstra bir dijital yakınlık ve iletişim vaadiyle sanat dünyası ve sanatseverler alışageldiğimizden çok daha farklı bir platformda yeniden hayat bulacağa benziyor…

Sanat ve Sanal

Covid-19 salgınının getirdiği kısıtlamalarla, XR lehine yapılan çalışmalar şimdilerde çok daha acil hale geldi, izleyicilerle yeni bir ilişkiye – sürükleyici ve etkileşimli – doğru evrilen yeni rota,  aynı zamanda yeni bir iş modeli vaadi de oluşturdu…

Pandemi sürecinde sanat galerileri, fuarlar ve teknoloji meraklısı sanatçılar sosyal izolasyona, görüntüleme odaları, sanal turlar ve artırılmış gerçeklik deneyimleriyle karşılık verdi.

Pandemiye yanıt olarak Arttırılmış gerçeklik deneyimleri ortaya koyan ABD müzeleri arasında Metropolitan Museum of Art; Timken Sanat Müzesi, San Diego; Yale Üniversitesi Sanat Müzesi; ve Kemper Çağdaş Sanat Müzesi, Kansas City. Washington DC’deki Smithsonian Enstitüsü, Londra’daki Victoria ve Albert Müzesi ve Paris’teki Musée D’Orsay dahil olmak üzere koleksiyonlarının 3D modellerini oluşturmak için zaman ve para harcayan dünyanın dört bir yanındaki müzeler, artık kendilerini bu alana teslim edebiliyorlar.

Web görüntüleyicileri veya artırılmış gerçeklik uygulamaları aracılığıyla ana hedef: kitlelere üç boyutlu eserleri ulaştımak….

Sanal Sanat ve Arttırılmış Gerçeklik

Sanatta Artırılmış Gerçeklik

Covid-19 salgını, sanat dünyasının sanal ve artırılmış gerçeklikle ilişkisini yenilediğini gördü. Şimdi bu formata kritik bir çerçeve vermenin tam zamanı!

Victoria & Albert Museum koleksiyonunun 3 boyutlu model platformunda bulunan 3 boyutlu parçadan biri olan 1851 Sergi madalyası, Modern Art Oxford gibi Sketchfab Victoria & Albert Museum Galleries, sanal gerçeklikte gösterileri yerleştirerek sunmayı başardı bile.

2015’ten beri bu alanda piyasa lideri olan Matterport’un bir odayı tamamen kapsayan kamera teknolojisini kullanarak birkaç dakika içinde çekilen bir ser ginin üç boyutlu üç boyutlu modelini web sitelerine çoktan yerleştirmişlerdi….

Artırılmış gerçeklik, yakın zamanda merhum olan usta sanatçı Christo’nun son tamamlanan çalışmasına ilişkin deneyimini yeniden yaratmak için kullanıldı. Serpentine Galerisi ve Acute Sanat uygulaması arasında sanatçının ölümünden önce planlanan işbirliğinde, Londra’daki Hyde Park ziyaretçileri akıllı telefonları aracılığıyla, 2018’de 7500’den fazla yatay olarak istiflenmiş varilden yapılan, The London Mastaba’nın orijinal konumunda dijital bir yeniden görselleştirmesiyle Christo’nun devasa yüzen heykelini görüntüleyebilecek.

XR Sanat

Kaleidoscope gibi köklü XR film festivalleri, pandemi sırasında Cannes XR Virtual’ı yaratmak için tamamen sanal hale geldi . -Tribeca, Marché du Film, The Museum of Other Realities ve Veer VR ile birlikte –ve pandemi nedeniyle medya fuarlarından ve konferanslarından kesilen XR sanatçılarına burslar ve ödüller sundu…

XR deneyimlerinin yaratıcılarına açık bir başka girişimde, Fransız sanat dergisi Beaux Arts’ın koleksiyoncusu ve yayıncısı Frédérique Jousset ve çevrimiçi günlüksanat gazetesi Quotidien de l’Art, sırasıyla 80.000 €, 50.000 € ve 20.000 € olmak üzere üç ödül açıkladı. – Avrupa kültür kurumlarını engellilere, sosyal olarak dışlananlara veya gençlere hitap eden en iyi kültürel iletişim için ödüllendirmek amaçlı–

Ödüller, Académie de Beaux Arts ile birlikte verilecek ve yarısı Art Explora ve yarısı Académie de Beaux Arts tarafından atanan jüri üyeleri arasında ise, gazeteci ve The Art Newspaper’ın kurucusu Anna Somers Cocks’da olacak…

Sanat dünyasının XR teknolojisinin nasıl tüketileceği ve kullanılacağı konusunda bir rehbere ihtiyacı olacağı ise oldukça aşikar….

Kısacası müzeler, galeriler, sanat ve sanat dünyası yeni bir yapılanmaya gidiyor. Bu yapılanma sanatseverleri zorlayacak mı yoksa sanata daha da aşina mı kılacak denemeden bilemeyeceğiz…. Ama bildiğimiz bir şey var ki; yaşam var oldukça sanat da var olacak…

Geleceği sanatla şekillendirmek için Erturgut Sanat Ailesi olarak biz de buradayız!

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

Daha fazla kültür sanat haberlerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direk sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde resim hocamıza danışabilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz.